Martina nestárne!

od redakce

Sedmá olympijská medaile Sáblíkové: bronz

Česká republika má druhou medaili ze zimních olympijských her v Pekingu! Po snowboardovém zlatu Ester Ledecké rozradostnila tuzemské sportovní fanoušky Martina Sáblíková. Nestárnoucí rychlobruslařka vybojovala, ve svých 34 letech, svoji již sedmou olympijskou medaili. Úctyhodné!

Již je to dvanáct roků nazpátek, kdy dlouholetá královna dlouhých tratí přidala ve Vancouveru k očekávaným triumfům na 3000 a 5000 metrů i bronz z patnáctistovky. Čtyři roky nato získala v Soči zlato na pětce a stříbro na trojce, v Pchjongčchangu 2018 byla na nejdelší trati druhá. Naprázdno nevyšla ani na svých pátých hrách v Pekingu, kde vybojovala bronz na 5000 metrů. V počtu medailí ze ZOH se Sáblíková stala nejúspěšnější českou olympioničkou. Dosud se s šesti cennými kovy dělila o první místo s běžkyní na lyžích Kateřinou Neumannovou. Je třeba k této bilanci ještě něco dodávat? Kdepak, ta mluví sama za sebe, a pořádně hlasitě!

Ledová královna

Kdo by to byl před nějakými dvaceti lety řekl, že Česká republika získá takové úspěchy v rychlobruslení – sportu, který nemá u nás ani tradici, ani zázemí? Možná jen nadšený kouč-samouk Petr Novák, který z bývalé basketbalistky Sáblíkové vypiplal ledovou královnu. Rodačka z Nového Města na Moravě nepřestává psát story, která je jen stěží uvěřitelná. Zatímco její sokyně se odmalička připravovaly na speciálních rychlobruslařských oválech, ona musela za ledem do ciziny. Ve svém domácím pokoji v ponožkách »hoblovala« dřevěnou desku a simulovala tak rychlobruslařské kroky.

Na své první olympiádě v Turíně 2006 mladičká závodnice skončila sedmá na »trojce«, a dokonce čtvrtá na trati 5000 metrů, kterou si měla v nadcházejících letech zcela podmanit. Tehdy možná sportovní fanoušci Martinu poprvé zaregistrovali. A od té doby je nepřestává udivovat. Dlouhých 16 let. Však si to vezměte: Sáblíková je trojnásobná olympijská vítězka, šestnáctinásobná mistryně světa na jednotlivých tratích, pětinásobná mistryně světa ve víceboji, třináctinásobná celková vítězka Světového poháru na dlouhých tratích, držitelka světového rekordu na 3000 metrů a třináctinásobná celková vítězka Světového poháru na dlouhých tratích.

»Neuvěřitelné!«

Ačkoli věk se nedá – zvláště ve sportu – zastavit, svěřenkyně Petra Nováka v Pekingu ukázala, že rozhodně nepatří do starého železa. Její bronz má cenu zlata!

Vždyť Sáblíková měla v sezoně zdravotní problémy a na konci minulého roku se při pádu zranila a pořezala se bruslí na levém stehně. Přiznala, že v těch momentech ztrácela víru. Ovšem – konec dobrý, všechno dobré. »Po tom všem, čím jsem prošla, je to pro mě neuvěřitelné,« líčila přešťastná rychlobruslařka. V cíli prý zažila velké nervy, protože v momentě, kdy se rozjížděla poslední dvojice, byla na druhém místě. Kdyby obě závodnice dosáhly lepšího času než Češka, zbyla by na ni zase jen »bramborová« medaile, kterou už má z Pekingu z tříkilometrové trati. Naštěstí rostliny z čeledi lilkovitých připadly na Italku Francesku Lollobrigidaovou. Právě praneteř slavné herečky dosáhla v oné finálové dvojici pomalejšího času, zatímco nizozemská favoritka Irene Schoutenová si dojela pro zlato.

V cíli však mohla naplno propuknout i česká radost. A pořádně hrdý byl na svoji svěřenkyni i kouč Novák. »Je to o její hlavě. O její mentalitě. O Martině, protože tu medaili chce. A odjíždí zase s medailí,« řekl trenér.

Inu, klobouk dolů před ním. A především před jeho svěřenkyní, která znovu potvrdila, že se o ní může plným právem již nyní hovořit jako o legendě českého sportu…