Světový den pro fair trade si připomnělo přes 5600 účastníků Férové snídaně na 140 místech

od redakce

Na celkem 140 místech po celé České republice se v sobotu 14. května uskutečnil komunitní piknik na podporu pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů ze zemí Latinské Ameriky, Afriky a Asie. Lidé společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny. Sešlo se na ní přes 5600 účastníků.

Tzv. Férová snídaně je největší akcí na podporu spravedlivého obchodu v České republice. Akce se koná od roku 2011 a to vždy druhou květnovou sobotu při příležitosti Světového dne pro fair trade.

»Férovou snídaní dávají účastníci symbolicky najevo, že se zajímají o původ zboží. Chtějí podpořit lepší péči o životní prostředí i lidi pěstující naši oblíbenou kávu nebo kakaopopsal koordinátor akce Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko. »Férová snídaně měla letos po dvou covidových ročnících opět podobu komunitních pikniků. Do organizace se zapojují pouze dobrovolníci, kteří chtějí podpořit lokální akcí setkávání a zároveň pěstitele ve světě,« dodal.

Srdcová záležitost

Pro mnoho účastníků a organizátorů jsou Férové snídaně srdcovou záležitostí. Tak jako pro Elišku Sobotkovou, která snídani pořádala ve Zlíně. »Jedná se o příjemné setkání s přáteli i místní komunitou a společně můžeme dát najevo, že nám záleží na dobrých životních podmínkách pěstitelů ve světě. Férovou snídani organizuji už několik let, letos jsme společně luštili férový kvíz, ochutnávali férové dobroty – třeba domácí bábovku s fairtradovou čokoládou, fairtradové banány a kávu, děti malovaly obrázky,« popsala.

Pěstitelé v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno, často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách. »Při nízkých výkupních cenách za kávu bylo pro nás obtížné zaplatit pomocné dělníky. Všechny naše příjmy za kávu šly pak na jejich mzdu a na další náklady s jejím pěstováním. Nám samotným zbylo velmi málo. Ale díky fairtradové ceně dostávají dělníci dobrou mzdu a nám jako vlastníkům pozemku zbydou volné prostředky, které můžeme dále investovat,« svěřil se pěstitel kávy Edinth Rangel z družstva ANEI v Kolumbii.

Zakazuje dětskou práci

Etická spotřeba má reálné pozitivní dopady, jak vysvětluje Komínek: »Začátkem letošního roku jsme navštívili několik fairtradových družstev pěstitelů kávy v Kolumbii. Přímo od tamních lidí jsme slyšeli nejen o problémech s nízkými výkupními cenami na burze nebo dopady klimatické změny, ale i pozitivní zapojení do systému Fairtrade. Díky fairtradovému příplatku mohou pěstitelé přecházet na ekologická hnojiva, chránit lesy, využívat nová technická vybavení nebo zlepšovat kvalitu svého bydlení.«

Fairtrade jako jedna z etických certifikací má pro pěstitele i další přínosy: zakazuje dětskou práci, takže jejich děti mohou chodit do školy a vzdělávat se, a zahrnuje i školení pěstitelům ke zvyšování efektivity pěstování a šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí. Stále dostupnější fairtradové výrobky

Také fairtradové výrobky jsou v ČR stále dostupnější a zájem o ně stoupá. V roce 2021 se u nás prodalo o téměř dvě třetiny více fairtradového kakaa oproti předchozímu roku. Nárůst zaznamenal i prodej fairtradové kávy: při přepočtu na šálky kávy vypil každý obyvatel ČR loni v průměru téměř 15 espress připravených z férové suroviny. Fairtradový příplatek za zboží prodané v ČR, tedy peníze navíc, které pěstitelé vynakládají na rozvoj komunit a zlepšení efektivity pěstování, vzrostl o více než o třetinu na 37 milionů Kč.

Další informace o akci naleznete na www.ferovasnidane.cz.

Přečtěte si další články

1 komentář

PetJednaLenin 17/05/2022 - 00:26

KRASNE

Kdyby jste videli ta videa z ruZZkeho shromazdiste po delostreleckych uderech.

Houfnice M777 jsou v podstate prenosny hrbitovni generator. 🇷🇺

RA aspon nebude muset nic zpopelnovat.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.