ZETOR masivně propouští!

od redakce

Více než polovinu současného stavu zaměstnanců, kterých je nyní jen asi 300, propustí výrobce traktorů Zetor Tractors. Firma to oznámila 23. května. Výpověď ke konci července dostalo 160 lidí. Důvodem hromadného propouštění jsou podle vedení firmy změny ve výrobě.

Už loni na podzim Zetor oznámil, že v Brně ukončí výrobu vlastních motorů a převodovek. Zůstává pouze vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA. Změna výroby se má uskutečnit od příštího roku.

Podle mediální zástupkyně firmy Lucie Duškové mají zaměstnanci kromě zákonného odstupného obdržet i zvýšené odstupné podle kolektivní smlouvy. Firma jim také poskytne poradenství při hledání zaměstnání, pomůže s vypracováním životopisu a zařídí jednání s úřadem práce. Zprostředkuje též kontakty na personalisty z jiných firem z Brna, u kterých by mohli najít uplatnění.

Jedinému výrobci traktorů v ČR v posledních deseti letech klesají tržby i počty vyrobených a prodaných traktorů. Změnou způsobu výroby i dalšími opatřeními plánuje srazit náklady meziročně o 200 milionů korun. V nedávné době výrazným způsobem zmenšil výrobní a skladové prostory závodu. Podle výkonného ředitele společnosti Róberta Harmana až o polovinu. Firma podle něj optimalizuje svůj obchodní model včetně afilací a dceřiných společností v zahraničí. »Speciální, na místní podmínky uzpůsobené traktory bude firma vyrábět v Indii. Tyto kroky znamenají výrazný pokles nákladů – meziročně až o více než 200 milionů korun. Díky tomu se Zetor po krizových letech vrátí v roce 2025 zpět do zisku« uvedl.

Firmě nepomohla ani speciální výroba. Do vývoje obrněného vozidla 4×4 Gerlach firma investovala nemalé peníze. Ač na obranných veletrzích v Brně a Bratislavě a snad i jinde zaujal, konkrétní armádní, resp. policejní zájemce se nenašel. AČR zájem podporovat domácí výrobce očividně nemá, na Slovensku také neuspěl. Takže zisky nebudou.

Zetor snižuje počty zaměstnanců už deset let. Ještě v roce 2014 měl 783 zaměstnanců. Větší propouštění oznámil v roce 2018, kdy mělo odejít okolo 40 procent lidí. Nakonec místo avizovaných 250 lidí odešlo 145 zaměstnanců.

Podle poslední dostupné výroční zprávy společnosti za rok 2022 opustilo závod v průběhu roku 127 lidí a ve firmě pracovalo 349 lidí. Šéf podnikových odborů v Zetoru Alois Kazelle řekl, že o tak rozsáhlém propouštění nemá informace. Konstatoval: »Mrzí mě to zejména kvůli lidem, kteří mají pár let do důchodu a jsou to srdcaři. Pracovali tady desítky let a ve firmě vydrželi i přes všechny turbulence, nešli si hledat práci jinam. A teď už budou mít problém si práci najít.«

Předseda brněnských komunistů Martin Říha dodává: »Je  už pravidlem, že současní mocní od roku 89 likvidují tradiční průmyslovou výrobu, a to nejen v Brně. O to víc nás mrzí, že Zetor, firma která zaměstnávala značnou část lidí z regionu jde do útlumu. A stěhuje výrobu k levnější pracovní síle. Pokud stávající zaměstnanci najdou práci, bude to jen dobře, ale myslím si, že tomu spíše tak nebude. A jedna poznámka nakonec. Kdysi se většina výroby přesunula na východ do Číny a jiných regionů a po krizi a kolapsu obchodu v době uvízlé lodi v Suezu náhle uvažují o stěhování výroby zpět do Evropy. Například chybějící čipy do automobilů byly vážným problémem a už se budou vyrábět v Evropě. Globalizace obchodu
přináší krátkodobý zisk, ale v důsledku je pro Evropskou ekonomiku moc drahá.«

Nezaměstnanost v Brně se pohybuje dlouhodobě okolo pěti procent, průměr kraje byl za duben 4,2 procenta, celostátní 3,7 procenta. Na pracovním trhu je stále poptávka po řemeslnících a zaměstnancích z technických oborů.
Tibor DÁVID

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.