Lidé na hypotéky už nemají

od redakce

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v srpnu vzrostla na 5,76 procenta z červencových 5,42 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010.

Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za deset miliardy korun, což je proti červenci pokles o 15 procent. Meziroční propad zrychlil na 78 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

»Objem i počet hypoték v srpnu dále meziměsíčně klesl a byl nejslabší v historii časové řady od ledna 2020. Využijeme-li pro delší srovnání v čase i oficiální statistiku ČNB, srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejnižší od ledna 2016. Hypoteční trh tak letos citelně ochlazuje, což je důsledek kombinace vysokých sazeb, přísnějších úvěrových pravidel ze strany ČNB, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí,« uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler. Za celý letošní rok propadla podle něho aktivita na hypotečním trhu o více než polovinu.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték, tedy bez refinancování, v srpnu klesl o 1,6 miliardy na 8,2 miliardy Kč. Jde také o nejslabší objem od začátku roku 2016. Objem refinancovaných úvěrů činil v srpnu 1,8 miliardy Kč. Počet nově poskytnutých hypoték se snížil o 15 procent na 2813. Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v srpnu zesílil, a to na 75 procent v případě objemu a 71 procent u počtu hypoték. Za první polovinu letošního roku byl objem i počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o 44 procent.

Ceny poskytnutých hypoték postupně dohánějí nabídkové ceny, které se v minulých měsících pohybovaly v poměrně širokém rozmezí od šesti do sedmi procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. V posledních týdnech však byly nabídkové ceny již vesměs stabilní, což i s ohledem na vývoj tržních úrokových sazeb naznačuje, že se hypoteční sazby patrně již dostaly na svůj vrchol.

»Úrokové sazby u hypoték už pravděpodobně narazily na svůj strop. Očekáváme, že v dalších měsících budou sazby stabilní, nebo budou jen velmi mírně klesat. Vzhledem k vývoji sazeb rychle klesá počet lidí, kteří si mohou dovolit financovat své nové bydlení. Nelze opomenout ani vysoké ceny nemovitostí,« upozornil ředitel produktového managementu Raiffeisen stavební spořitelny Michal Noha.

Průměrná hypotéka v posledních měsících mírně klesá a v srpnu byla nepatrně pod třemi miliony Kč, kde byla naposledy v závěru roku 2020. Loni v listopadu byla průměrná hypotéka nejvyšší, když činila 3,46 milionu Kč.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 6000 až 7000 Kč.

(red)

Přečtěte si další články

17 komentáře

bývalá druhá nejstrašnější armáda světa 15/09/2022 - 20:41

Azeři a Kazaši poslali Putlera do prdele, na Armény se vysral, Gruzie mu chce vyhlásit válku, Ukrajinci už ho ženou, Turek a Kyrgiz ho nechají čekat, Číňan přebírá -stány, do Evropy je nepustí…….

Pambuch svami 15/09/2022 - 20:44

Jak byly ty tankove stafety spratelenych armad. ruSSaci treti, Venezuelci nic netrefili, Sudanci zabloudili, Kim nedorazil….

To mě poser 15/09/2022 - 20:51

Nalezeno na ruské pozici.

“Atlas automobilových cest SSSR”

Všechno jde podle plánu.

Известия, 15 сентября 2022, 17:18 15/09/2022 - 18:00

Dvoustranné setkání
Putin označil za ošklivé pokusy o vytvoření unipolárního světa
“Pokusy o vytvoření unipolárního světa nedávno získaly naprosto ošklivé obrysy a jsou naprosto nepřijatelné pro drtivý počet států na planetě,” řekl ruský prezident.

Si Ťin-pching zase řekl, že je připraven společně s Ruskem zorganizovat uvedení měnícího se světa na trajektorii udržitelného rozvoje. Kontakty mezi oběma zeměmi podle něj zůstaly účinné i tváří v tvář pandemii.

Třístranné setkání
Ve čtvrtek Putin a Si Ťin-pching také uspořádali společné setkání s mongolským prezidentem Ukhnaagiinem Khurelsukhem. Na něm ruský vůdce řekl, jak se v poslední době zvýšil podíl osad s Čínou v národní měně.

“Dnes jsme s panem Si Ťin-pchingem s uspokojením poznamenali, že v ruském obchodu s Čínou v prvním čtvrtletí letošního roku se podíl vypořádání v národních měnách zvýšil na 27,5 %,” řekl Putin.

Ruský prezident vyzval Čínu a Mongolsko, aby přešly na národní platební systémy, jako je systém zasílání zpráv Bank of Russia a čínský přeshraniční platební systém. Vyzval také k podpoře spolupráce mezi podniky těchto tří zemí.

Putin samostatně poznamenal, že Rusko zvyšuje dodávky elektřiny do Číny a Mongolska. V roce 2022 se její dovoz zvýší o 20 % a dosáhne 5,2 miliardy kWh.

Vedoucí představitelé těchto tří zemí se dohodli na dalším rozvoji společného hospodářského koridoru a prodloužení projektu jeho vytvoření o dalších pět let.

“S ohledem na již nashromážděné zkušenosti se spoluprací na třístranné trati navrhujeme zaměřit se na důslednou realizaci rozvojového programu rusko-čínsko-mongolského ekonomického koridoru, který se úspěšně rozvíjí. Dohodli jsme se na jejím prodloužení o dalších pět let,” řekl ruský prezident.

pan Straka 15/09/2022 - 17:18

Jak se mohli ruSSáci mít, kdyby v klidu prodávali Západu suroviny. V pohodě chlastat, okrádat gubernie…

osobitný spravodajca 15/09/2022 - 17:14

Video je skvělé! Putin přijel něco vyžebrat do Kyrgyzstánu.
Jak se paranoidní bunkerový skřet všeho bojí!
Nepodává ruku, nepřijímá kytici květin na uvítanou, mluví s lidmi na vzdálenosti minimálně 2 metrů.
A ještě tam při čekání na prezidenta vystojí důlek… 😀

to chceš číst furt 15/09/2022 - 17:15

Kazachstán odmítl posílat svá vojska do Arménie. Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti je mrtvá. Rusko také. Putin také.

ChinEmb 15/09/2022 - 17:16

Čínský prezident Si Ťin-pching v Astaně: “Budeme podporovat Kazachstán při ochraně územní celistvosti.”
Vzkaz všem ruským banditům, kteří sní o severním Kazachstánu.

Eva L 15/09/2022 - 15:11

Fakt je Putin na Ukrajine? Jako jo? Opravdu??

Paterak 15/09/2022 - 15:27

Nedosáhne na slapky

Nesoudruh 15/09/2022 - 15:27

Ale vypadá zase zdravě hajzl … jestli to teda není Nývlt

jmm 15/09/2022 - 15:49

Jede k mezinárodnímu soudu

tOjsOuOni 15/09/2022 - 14:57

V říj­nu to bu­de 37 let, co do­šlo k jed­né z nej­vět­ších tragé­dií na fot­ba­lo­vých sta­di­o­nech v his­to­rii. Svět se však o ce­lém je­jím roz­sa­hu do­zvě­děl až o mno­ho let poz­dě­ji. A dodnes ne­ví všech­no. So­vět­ský svaz v ro­ce 1982 smrt téměř sed­mi de­sí­tek li­dí do­ko­na­le ututlal.

SOUTĚŽ O NEJVĚTŠÍ PIČOVINU 15/09/2022 - 14:35

Hrozná zpráva světem letí:
V Rusku prý zas jedí děti!
Hned tam jel pan Červíček.
Viděl je jíst perníček.

jmm 15/09/2022 - 13:48

Dnes pro všechny má práce dost,
dělnická republika,
a že má šťastnou budoucnost,
nemusím ani říkat.

Dnes plničké jsou obchody,
jídla, bot, pěkných látek,
dnes starají se závody
o zdraví žen a matek.

Za blahobyt, jenž patří všem,
straně své děkujeme,
poctivou prací pro svou zem,
ke komunismu jdeme.

To je dobře, že na ní nemají. 15/09/2022 - 12:39

To oni by chtěli hned po škole pořádný plat, hned bydlet, hned vydělat na druhých, ale umí hovno a líní jsou jak ty svině co neustále čučí do mobilů.

Stačí když se všude po místních a účelových komunikacích roztahují auty, dobytci líní.
K tomu všude nasráno od jejich čoklů. Utrácí za píčoviny a pak se diví, že jsou bez vlastního bydlení.

Abych nezapomněl, již dávno bydlím ve svém a bez hypotéky či nějaké půjčky.

Bankovní vydřiduchy zásadně nepodporuji !

Rudý vítr 15/09/2022 - 13:36

No to čumím absolutní souhlas asi je to všude stejné smrad# Nevychovaný

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.