Hradišťan zahraje v jeskyni

od redakce

Hradišťan s Jiřím Pavlicou zahraje v pátek 4. listopadu v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu. Benefiční koncert podpoří aktivity Oblastní charity Blansko, která si letos připomíná výročí 30 let svého fungování.

»Koncert v úžasné akustice Jindřichova sálu jeskyně nabídne propojení mystické atmosféry Moravského krasu a moravského folklóru s přesahem přes staletí,« pozval ředitel blanenské charity Pavel Kolmačka. Výtěžek z koncertu tato organizace plánuje použít na nejpotřebnější z regionu. »Účastníkům doporučujeme teplé oblečení, teplota uvnitř jeskyně je zhruba osm stupňů Celsia,« přibližuje vedoucí jeskyně Výpustek Hana Horáková.

Plakát na koncert Hradišťanu (archiv autora).

Pomáhají seniorům, nemocným a umírajícím

Oblastní charita Blansko pomáhá po celém Blanensku seniorům, nemocným a umírajícím lidem, lidem s postižením, lidem v tísni, bez domova, ohroženým dětem a mládeži, rodinám, matkám, které ztratily domov, a dalším lidem, kteří její služby potřebují. O aktivitách blanenské charity se lze více dozvědět na webu blansko.charita.cz a facebook.com/charitablansko.

Vstupenky na koncert kapely Hradišťan s Jiřím Pavlicou lze zakoupit v síti Ticketportal, v infocentrech Blansko a Boskovice či v pokladně Výpustku. 

Naleziště pravěkých kostí, podzemní továrny i tajné velitelství

Labyrint chodeb a dómů Výpustek vytvořila ponorová činnost Křtinského potoka. Krasové podzemí v Křtinském údolí je proslaveno nálezy tisíců kostí pravěkých jeskynních medvědů (Ursus spelaeus). První zdokumentovaní návštěvníci již v 17. století nacházeli kosti pravěké zvířeny. V tomto období také vytvořil první popis jeskynních prostor mnich Martin Alexander Vigsius. Jan Ferdinand Hertold v roce 1669 ve spise Tartaro-Mastix Moravie popisuje temné otvory do chodeb a propastí, »které se dosud nikdo neodvážil prozkoumati«.

Ve 30. letech 20. století se v jeskyni průmyslově těžila fosfátová hnojiva, za druhé světové války podzemí nacisté upravili pro továrnu na letecké motory do stíhaček. Po roce 1961 ji Československá lidová armáda přestavěla na tajné velitelství vojsk, které mělo odolat atomové válce na povrchu. K tomu účelu sloužila až do roku 2001, o šest let později ji Správa jeskyní České republiky zpřístupnila turistům. Letošní novinka je zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně a dětské prohlídky s medvědem Brunem.

Pro informace o aktuálním dění ve 14 přístupných jeskyních v ČR je dobré průběžně sledovat web www.caves.cz či sociální sítě facebook.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr.

(vž)

Přečtěte si další články

1 komentář

seo services uk 16/11/2022 - 09:05

%%

My site; seo services uk

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.