Věstonickou venuši si tak odnést domů…

od redakce

Sci-fi, nebo krádež století? Od 1. listopadu 2022 reálná možnost. Moravské zemské muzeum totiž dává do prodeje emisi prvních 50 kusů naprosto věrných kopií originálu. Další budou následovat.

Věstonickou venuši si dnes můžete koupit na mnoha místech a v mnoha různých více či méně vkusných podobách. Jen samotné Moravské zemské muzeum, do jehož sbírek originál Věstonické venuše patří, ji prodává jako sádrovou sošku či v podobě přívěsků z různých materiálů. Nyní však nastává zcela nový okamžik. »Dáváme do prodeje věrné kopie, vyráběné z digitálního modelu, který vznikl na základě CT snímkování originálu. To je převratná chvíle,« vysvětlil doc. Petr Neruda, kurátor Věstonické venuše. CT snímkování (centrálním tomografem) se uskutečnilo už v roce 2016, tehdy vzniklo video Věstonické venuše, které se promítalo při příležitosti oslav 200. výročí založení muzea. »Poslední rok, zejména v souvislosti se začleněním venuše do konceptu výstavy Nejstarší šperky a ozdoby těla, jsme horečně přemýšleli, jak to udělat, abychom kopii zpřístupnili veřejnosti a přitom zachovali její exkluzivitu a zabránili padělkům,« dodal Neruda. Výsledek tohoto snažení představuje nyní Moravské zemské muzeum veřejnosti. Na základě dat z CT snímkování vznikl digitální model, ze kterého byl metodou 3D tisku vytvořen prototyp sloužící k výrobě kopií. Celý tento proces je proti zneužití ošetřen smlouvou. Každá kopie má své pořadové číslo. Prototyp vytvořil sochař Jiří Pec, který se stal tudíž výhradním výrobcem kopií Věstonické venuše. »Unikátnost kopií spočívá i v použitém materiálu. Směs se složením, barevností i váhou velmi blíží originálu, nebylo jednoduché ji vyladit. Nakonec se to ale podařilo a vznikla tak tajná ‚receptura‘ na výrobu Věstonické venuše,« popsal Pec.

Kurátor Věstonické venuše doc. Petr Neruda (drží kopii) a tvůrce napodobeniny známé sošky sochař Jiří Pec.

Originál Věstonické venuše je nyní vystaven spolu s dalšími skvosty doby kamenné v Pavilonu Anthropos v pisáreckém parku v Brně ve výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla. Již na začátku výstavy bylo avizováno, že asi za tři měsíce bude posouzen stav tohoto vzácného exponátu. Odborníci rozhodnou, zda bude do konce výstavy nahrazen kopií, nebo bude moci ve výstavě zůstat až do konce. Neruda k tomu řekl: »Věstonická venuše, tak jak je nyní uložena v etui v bezpečnostní vitríně, má všechno, co potřebuje, je o ni dobře postaráno a návštěvníci se z ní mohou těšit až do konce výstavy v únoru příštího roku.« Její přesná kopie přijde zájemce v Moravském zemském muzeu na 690 Kč.

Brněnský šaman z doby lovců mamutů.

Co je to Věstonická venuše

figura z pálené hlíny o rozměrech 111 x 44 x 26 mm, rozlomená na dvě části, bez chodidel, na temeni čtyři široké mělké vpichy, nad levou hýždí otisk dětského prstu;

nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě z období lovců mamutů starší doby kamenné (paleolit–gravettien), stáří 27 tisíc až 29 tisíc let;

nalezena 13. 7. 1925 v centrálním ohništi v horní části stanice Dolní Věstonice I;

národní kulturní památka České republiky;

uložena ve sbírce Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea pod evidenčním číslem DV 30000;

kopie jsou vyrobeny z digitálního modelu získaného CT snímkováním originálu;

Výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla

Výstava představuje šperky, ozdoby a zdobení lidského těla, které patří mezi nejstarší doklady lidského uměleckého vyjádření na Moravě. Návštěvníci mohou nahlédnout do života lidí, kteří žili na stejném území jako my dnes, jen přibližně o 30 000 let dříve, zjistit rozsah jejich technologických dovedností a snad i díl jejich duchovního života. Expozice trvá od 19. srpna 2022 do 26. února 2023. (vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

3 komentáře

lawrow 11/11/2022 - 16:08

ta vaše NaPr už je na tom tak bídně,že nepovoluje diskuse ?

Pryč s vládou kašparů ... 03/11/2022 - 11:11

… ať se SPOLU stěhují na Ukrajinu ! A Ukroše co zde jezdí při dnešních cenách benálu ve V8 či V6 ať si vezmou s sebou !

jmm 03/11/2022 - 18:15

Pryč,pryčpryč-do pryčova s nimi!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.