Náměstí před brněnskou radnicí se dočkalo vodního prvku

od redakce

Dominikánské náměstí před brněnským magistrátem dostalo vodní prvek z hlav Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela. Připomíná proslulé kouřící trubky neboli vývody parovodů.

»Před pár lety sloužilo svažité Dominikánské náměstí jako parkoviště. Díky rekonstrukci, která skončila v roce 2018 a do níž město vložilo víc než 73 milionů Kč, se mu vrátila funkce ‚náměstí‘ a stalo se oblíbeným místem nejen v době vánočních trhů. S novým vodním prvkem se stane pobyt tady v parném létě příjemnější,« doplnil náměstek primátorky pro investice René Černý.

Bronzové plastiky kuželů chrlí na náměstí proud chladivé vodní mlhy a pramínek vody. FOTO – Václav ŽALUD

Tři měděné plastiky (modelované či frézované i velmi silným proudem vody), symbolizující v nekonečné perspektivě ubíhající potrubí, vzešly z výtvarné soutěže, kterou město uspořádalo v roce 2021. »Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosič vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch, a to v podobě vodní mlhy, která se rozplyne v okolí, a vodního proudu, který následně opět mizí pod povrchem. Vodní mlha má vlastnost navázat na sebe teplo, které využije ke svému odparu a tím okolí reálně ochladí. Vodní proud, který z každého kuželu vychází, osvěží mj. zurčivým zvukem,« vysvětlil za autorské duo sochař Tomáš Pavlacký.

Veškerý proces je automatizován a dálkově ovládán. V deštivých dnech se mlžit nemusí. Voda je z útrob kužele vypouštěna v různých intenzitách, od vodní mlhy přes pramínek vody až po vířící proud v jeho kónické dutině. Vodní mlha bude vyvolávána nejčastěji v jednom, méně často ve dvou a výjimečně ve všech třech objektech zároveň. V oběhu bude nanejvýš 1 m3 vody se ztrátami rozstřikem a odparem do 300 l/denně; realitu ukáže až provoz.

Tři měděné kužely o výšce 1,4; 1,8 a 2,4 metru a o hmotnosti 200, 450 a 1000 kilogramů byly vyrobeny ve slévárně Ještědský bronz v Mníšku u Liberce, kterou vyhledávají umělci z celé Evropy díky kvalitě výroby a řemeslnému zpracování odlitků. »Zhotovení bylo náročné. Šlo především o složitý soulad prací slévárenských, stavebních, technologických a legislativních. Snažili jsme se časově neatakovat smluvní termín, který byl stanoven na konec září 2023. Máme hotovo téměř o dva měsíce dříve, abychom Brňákům a Brňačkám – a nejen jim – předali vodní prvek ještě v létě,« dodal Pavlacký.

Za nové sochařské dílo město zaplatilo 8 303 000 korun s DPH, roční náklady na provoz se předpokládají ve výšce asi 124 000 korun.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.