Tři desítky let s vitráží

od redakce

Uměleckořemeslná firma z Lubence na Karlovarsku Jitky a Richarda Kantových letos slaví 30 let od svého založení. Oslavy to budou náramné, neboť se jedná o úspěšnou kariéru v jedinečném sklářském oboru, ve kterém Kantovi takříkajíc udělali díru do světa. A ruku v ruce s ohlašovaným výročím kráčí činnost spolku Za záchranu kostela sv. Jiljí, na jehož založení a usilovném plnění náročného úkolu rekonstrukce historické budovy z roku 1338 s přeměnou v jedinečné Muzeum vitráže se Jitka a Richard Kantovi aktivně již patnáct let podílejí.

Zde je k vidění jeden z příslovečných divů světa v podobě vitrážového stropu. Jako by si oba sklářští umělci při jeho rekonstrukci vyzkoušeli velkoplošnou vitráž pro newyorské nádraží, na kterou před časem dostali zakázku.

Spolužáci – manželé – parťáci

Umění vitráže je známo již od antických dob, kdy byly vyrobeny první barevné kousky skla. Největší rozmach tohoto sklářského kumštu, připomínajícího skládačku puzzle, souvisí se stavbou středověkých kostelů a klášterů. Když se posuneme o pár století dále, patří vitráž běžně k výzdobě nejrůznějších veřejných i soukromých interiérů. Na špičce českých manufaktur, zabývajících se tímto křehkým uměním, je studio a dílny manželů Kantových.

Součástí vystavených exponátů jsou i vitrážové plastiky Jitky Kantové.

Jitka a Richard jsou spolužáci ze základní školy v Lubenci. Společně absolvovali i sklářskou školu ve Valašském Meziříčí. Ze spolužáků se posléze stali manželé a časem i umělečtí parťáci ve své rodinné firmě. Dnes mají zájemci o jejich vitrážové předměty možnost v rámci turistické exkurze pozorovat v provozovně jejich složitou výrobu. Na vlastní oči se mohou přesvědčit, jak se rodí toto umění – od šperkových miniatur a bytových doplňků všeho druhu až po okenní či velkoplošné vitráže. Kapitolou samou o sobě je pak Jitčina specialita – vitrážové plastiky, v nichž se snoubí přírodní kámen se sklem.

Po exkurzi v provozu se návštěvníci přesunou pěší procházkou líbeznou krajinoudo Vitrážového muzea, které nemá v Evropě obdoby.

Obdivuhodná činnost spolku

Letos je to 15 let od první schůzky manželů Kantových s dalšími nadšenci, kterým nebyl lhostejný zbědovaný stav jedinečné kulturní památky, která byla již doslova na spadnutí. A přitom se jednalo o kostel, který nechal postavit Karel IV. jako svůj svatostánek. Zde se modlil v přestávce jízdy koňmo z Prahy do Karlových Varů. Zakládajícími členy spolku Za záchranu kostela sv. Jiljí byli Jitka a Richard Kantovi, spolu s výtvarnicí a spisovatelkou krajových bájí a pověstí Kristinou Folprechtovou.

Vitrážový strop je přirovnáván k osmému divu světa.

Poté, co byl spolek zaregistrován, vyhrnula si parta rukávy a pustila se ve svém volném čase a bez nároků na odměnu do díla. Nejdříve bylo třeba vyřezat náletové keře dusící kostel, pak přišla na řadu střecha a zedničina, kompletní omítky a po opravě pláště stavby vnitřní práce. Vše s nadšením a souhlasem církve, která neměla sílu ani prostředky na záchranu kostela. Mimořádným úkolem byla otázka finančních zdrojů z nejrůznějších grantů i darů soukromých osob či nejrůznějších institucí. Během prací se zároveň rodil projekt na využití památky a vůbec celý program kulturní činnosti spolku.

Dnes už je z historického objektu prvotřídní turistický magnet a v rámci spolkových oslav proběhne v září křest posledního okna ve Vitrážovém muzeu v Libyni. Jedná se o kopii nejstaršího designu – vitráž ze skleněných terčíků, zvaných »bucen«, což se dělá od dob starého Říma až dodnes.

Ale nepředbíhejme…

Kraj modré chryzantémy

Když Karel Čapek zasadil v knížce Povídky z jedné kapsy jeden příběh do knížecího lichtenberského parku v Lubenci, jistě netušil, že jeho drobná próza bude jednou označovat lákavou turistickou trasu cest jak krásnou přírodou, tak i za pamětihodnostmi a zajímavostmi Lubenecka. Na oslavách 15 let spolku a 30 let firmy SKLOART bude mj. prezentován projekt nové turistické mapy okolí Lubence. Mapa, která bude vydána ve spolupráci s Obecním úřadem Lubenec, propojí síť naučných stezek spolu s vyhlídkami a rozhlednou Lubenec s barokním městečkem Valeč a jeho památkami, zámkem v Chýši či hradní zříceninou v Petrohradě.

Organizátoři oslav nápaditě propojili letošní výročí 85 let od smrti slavného českého spisovatele a výročí 15 let činnosti spolku k vyhlášení fotosoutěže o netradiční záběry krajiny. Soutěž byla vyhlášena 20. ledna, uzávěrka je 20. července. Každý účastník soutěže může v elektronické podobě poslat porotě nejvýše čtyři snímky. Nejkrásnější fotografie budou vytištěny, adjustovány a vystaveny v Muzeu vitráží.

Každý si najde, co ho zajímá

Do Lubence se snadno dostaneme po silnici směr Karlovy Vary, do Libyně je to, co by kamenem dohodil. Program otevírá 29. dubna od 16 hodin akce v kostele sv. Jiljí Nejen pro všechny čarodějnice, což je zajímavá přednáška o tarotových kartách, kterou připravila a moderuje Dana Šašková. Poté následuje při příležitosti zahájení letošní turistické sezony vernisáž a výstava ezoterických obrazů kartářky, malířky a spisovatelky Kristiny Folprechtové.

Na 27. května je od 17 hodin připravena akce Očima fotografů – přednáška a výstava fotografa a básníka Miroslava »Doleymana« Krhounka, autora několik knih. Výstava je rovněž v kostele. Vitrážová dílna Jitky a Richarda Kantových připravila na 19. až 23. června sympozium mladých sklářů z Valašského Meziříčí, nazvané Životní cesta za sklem. O den později bude následovat akce Dílničky, kdy si budou moci zájemci včetně rodin s dětmi udělat malou vitrážku, mozaiku nebo namalovat sklo.

Noc světel se odehraje 22. července od 21 hodin. Jedná se o tradiční koncert při svíčkách v libyňském kostele, na němž vystoupí The Cello Boys s bohatým programem slavných filmových a muzikálových melodií a zahraje skupina Bohemian Rhapsody.

Program kulturní činnosti spolku Za záchranu kostela sv. Jiljí k oslavám svého 15. výročí a 30 let firmy SKLOART vyvrcholí 16. září celou řadou akcí – budou to interaktivní dílničky nejen pro děti, křest mapy turistických cest a pamětihodností Lubenecka, křest posledního nového okna ve Vitrážovém muzeu, představení velkého skleněného betlému, který bude vystaven na vánoční výstavě českých sklářů v Praze v tomto roce, křest knihy 30 let s vitráží a koncert divadla Semafor.

Součástí programu je i slavnostní ukončení turistické sezóny (29. října). Program kulturní činnosti Spolku za záchranu kostela sv. Jiljí a SKLOARTu končí pozvánkou na vernisáž výstavy v Bílině 15. listopadu, kde budou vystaveny vitráže, lampy a další objekty manželů Kantových. Závěr bohatého spektra akcí končí 24. listopadu výstavou unikátního skleněného vitrážového betlému v Praze – Skleněné Vánoce v Betlémské kapli. Trvale bude betlém Jitky a Richarda Kantových umístěn ve Vitrážovém muzeu v kostele sv. Jiljí od příštího roku.

Ivan ČERNÝ

FOTO – archiv autora

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.