Brněnská koalice splnila ze slibů jen málo

od redakce

Končící brněnská koalice ODS, lidovců, Pirátů a sociálních demokratů v jihomoravské metropoli toho k minulým komunálním volbám před čtyřmi roky hodně naslibovala. A jaké jsou výsledky?

Koalice tehdy například naslibovala výstavbu sportovních hal a špičkového koncertního sálu v Janáčkově kulturním centru pro 1200 posluchačů. Ze smělých plánů uskutečnila málo. Multifunkční aréna pro 13 000 lidí v areálu výstaviště měla hostit hokejové mistrovství, ale nevznikla. Koalice přesto předkládá veřejnosti stále další vizualizace budoucnosti města s asi 380 000 obyvateli. V pracovní dny je v Brně přes půl milionů lidí.

Koalice neprosadila nový územní plán

Chvályhodné je, že s využitím státního rozpočtu a peněz z EU pravicová koalice konečně rozjela stavby velkého městského dopravního okruhu na jihozápadě a severovýchodě Brna. Také přesunula tramvajovou linku do Plotní ulice při budovaném novém Jižním centru a buduje tramvajovou trať k fakultní nemocnici Bohunice a univerzitnímu kampusu. Přes mírná omezení zachovala dobrou veřejnou dopravu. Další projekty linek se už neuskutečnily. Také proto, že koalici se stále nepodařilo v zastupitelstvu schválit zásadní strategický dokument pro rozvoj města na příští desetiletí – územní plán. V Brně nadále platí už nevyhovující, překonaný územní plán z roku 1994! Lidi velmi trápí zanedbaný problém s bydlením mladých lidí i důchodců.

Covid

Pandemie koronaviru narušila naplnění koaliční smlouvy, podle které vedení radnice skloubí využití areálu brněnského výstaviště pro veletržní činnosti i pro volnočasové aktivity a kulturu. Veletrh byl dlouho prázdný, až jeho část posloužila při covidu jako záložní polní nemocnice. A pak jiný pavilon byl místo pro přijímání a registraci uprchlíků z Ukrajiny. Výstaviště se stalo pro ČR vzorovým velkokapacitním testovacím a očkovacím střediskem. Brno jako první v ČR testovalo na covid obyvatele domovů pro seniory.

Pandemie utlumila život brněnských divadel, která nyní postihla inflace a slabší finanční podpora města, které zápolí s nedostatečným rozpočtem.

Zdražování zmrazilo strategické projekty

Navíc zatím je z osmdesáti procent závislé na plynu z Ruska. Výrazně proto investuje do svépomocné výroby elektřiny v Teplárnách Brno, např. pro elektrobusy a elektromobily MHD, i odpadního tepla ze spalování komunálního odpadu k vytápění sídlišť. Zdražování zmrazilo strategické projekty města – Janáčkovo kulturní centrum (za dvě miliardy korun) i multifunkční arénu na výstavišti (aktuálně za 6,8 mld. korun). Stavby sice dostaly zelenou, ale při současných cenách na ně nejsou peníze.

Rozvoji částí města nejen v okolí plánovaného nového vlakového hlavního nádraží brání nedokončená protipovodňová opatření. Podél řeky Svratky od železničního viaduktu po koupaliště Riviéra začala stavba nábřeží za 1,7 mld. Kč s novými kavárnami, průchody a cyklostezkami.

Městu hrozí energetická krize. Nedalo ani korunu do horkovodu

Lídr koalice čtyř stran, které se společně ucházejí o hlasy brněnských voličů, Martin Říha (KSČM) k tomu poznamenal: »Ano, je toho málo, za co lze chválit. Brno bude v následujícím období stát před energetickou krizí. Po celou dobu 33 let nikdo nevložil ani korunu do realizace horkovodu z Dukovan. Před rokem 1989 jej začali stavět komunisté, avšak revolucionáři pak projekt horkovodu rozmetali s tím, že je to odporná komunistická megalomanie! Teď, po třetině století, objevili Ameriku. Protipovodňové úpravy říčnímu nábřeží spíše uškodily. Vykácení stromů silně ovlivnilo klima v prostoru na Poříčí. Práce měly zpočátku časový skluz vlivem špatně připravené projektové dokumentace.

Je až úsměvné, že nové vzniklé uskupení FAKT Brno slibuje, že ozelení Brno výsadbou nových stromů. Přitom jako zastupitelé nezabránili vykácení více než 900 stromů, podotýkám zdravých stromů u řeky. Také navzdory slibům nezmizely z ulic kolony aut a parkování je stále sázka do loterie. Bytová výstavba je téměř nulová. V končícím volebním období se uskutečnily předtím nachystané projekty a nic víc. Představovali samé vizualizace a megalomanské plány,« uvedl lídr Říha.

(vž)

ILUSTRAČNÍ FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

4 komentáře

fronda 17/09/2022 - 22:17

To není pravda.

fronda 17/09/2022 - 22:17

To jsem nepsal.

fronda 17/09/2022 - 22:16

Úpadek levice v Evropě je způsoben právě odklonem “progresivistů” od tradičních témat, jako je prosazování práv pracujících. A místo toho hlásání genderismu, feminismu, multikulturalismu. To pracující nepotřebují a nechtějí. Takže místo levice jim nezbývá, než volit populistickou pravici.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.