Budeme to platit?

od redakce

Mnoha Ukrajincům skončí nárok na státní zdravotní pojištění. Ti Ukrajinci, kterých se to týká musí doložit zdravotním pojišťovnám, že jejich nárok trvá nebo bude za ně platit pojištění někdo jiný. V úterý to sdělil předseda správní rady VZP Tom Philipp.

U VZP se od začátku ruské speciální operace na Ukrajině zaregistrovalo asi 350 tisíc Ukrajinců. Cca 215 tisíc se bude muset obrátit na VZP. Jedná se o Ukrajince ve věku od18 do 65 let. Podle VZP asi 43 tisíc z nich už našlo v ČR práci a pojištění tak za ně platí zaměstnavatel.

Podle novely zákona zvaného lex Ukrajina, stát hradí uprchlíkům vyjma seniorů a dětí zdravotní pojištění nejdéle 150 dní. Po uplynutí této lhůty musí uprchlíci kontaktovat svou pojišťovnu.

Otázkou zůstává, zda se časem více uprchlíků zapojí do pracovního procesu, neboť těch pracujících je prozatím pouze malé množství. ČR se o ty ostatní postarala více než štědře. Zdravotnictví na Ukrajině je na velmi nízké úrovni a množí se zprávy o zneužívání zdravotní péče ukrajinskými uprchlíky.

(jac)

Přečtěte si další články

30 komentáře

jupí 20/07/2022 - 09:58
Paterak 20/07/2022 - 09:52

Asi by to chtělo taky trochu myslet na vlastní lidi. Mít covid a ještě k tomu mrznout…!? Furt mi není jasné čím je naším politikům Ukrajina tak blízká. Kdyby nás třeba od někoho osvobodili. Naopak 20 let nás okupovali!!!

1 2

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.