Česko se chystá cvičit ukrajinské vojáky

od redakce

Až 4000 ukrajinských vojáků budou čeští odborníci cvičit ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Tento krok už minulý týden odsouhlasila vláda. Čeští vojáci tak budou nejen zdravotníky, ale také třeba chemiky či ženisty. Tato akce přijde státní pokladnu na nejméně 975 milionů korun.

Výcvik ukrajinských vojáků vychází z bilaterální dohody vlády ČR a Ukrajiny, ale výhledově bude převeden pod asistenční misi EU. Podle schváleného mandátu se bude jednat o pět rotací, z nichž na každé může být až 800 ukrajinských vojáků. »Výcvik ukrajinských vojáků je další cesta, jak pomoci Ukrajincům v boji s ruskými agresory. Při našem jednání v Kyjevě byla ze strany Ukrajinské delegace značná poptávka po výcviku zdravotníků, chemiků, ženistů a také mechanizovaného praporu. Jsem ráda, že můžeme vyjít Ukrajincům vstříc a předat jim naše cenné zkušenosti,« uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Konkrétně se bude jednat až o 700 příslušníků mechanizovaného praporu a 40 osob jednotek zabezpečení, 30 specialistů zdravotnických odborností, 10 specialistů chemického vojska a 20 specialistů ženijního vojska. Zbylé čtyři výcvikové cykly ve stejném složení se plánují na příští rok.

Ačkoli tento výcvik vychází ze zmíněných bilaterálních jednání, do budoucna se plánuje jeho převedení pod asistenční misi Evropské unie, kterou EU schválila v polovině října. Tato mise má za cíl výcvik ukrajinských vojáků na území členských států EU. Zatím se ale mluví jen o obdobném výcviku, který bude probíhat v Polsku. Cílem je poskytnout výcvik pro až 15.000 Ukrajinců. ČR podle schváleného mandátu vyčlení 55 osob, které budou působit ve velitelských strukturách této mise, případně na pozicích instruktorů.

Náklady na výcvik ukrajinských vojáků v ČR jsou odhadovány na 975 milionů korun, z toho letos 195 a příští rok 780 milionů korun. Tyto prostředky budou hrazeny z kapitoly ministerstva obrany. Nicméně ministryně předpokládá, že náklady na výcvik budou po převedení výcviku pod asistenční misi EU částečně refundovány prostřednictvím finančních nástrojů EU.

(hel)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.