Digitalizace procesu s K. H. Frankem

od redakce

Archiv Českého rozhlasu dokončil digitalizaci zvukových záznamů z procesu s K. H. Frankem. Tento jedinečný materiál z fondů Archivu Českého rozhlasu dokumentuje na ploše více než 82 hodin průběh události, která v roce 1946 vedla k odsouzení k smrti někdejšího státního ministra Protektorátu Čechy a Morava.

Součástí záznamů jsou i výpovědi osobností, jejichž hlasy v rozhlasovém archivu doposud chyběly, nebo se jich dochovalo velmi málo. Kromě výpovědí nacistických předáků (Kurta Daluegea, Heinricha Jöckela, Waltera Jacobiho a dalších) přinášejí záznamy i svědectví lidických žen (Marie Kohlíčkové, Anny Hroníkové, Jarmily Nové), bývalých vysokoškolských studentů (Kuneše Sonntaga, Jana Žárského, Vojtěcha Jandečky a dalších), československých politiků (Alberta Pražáka, Josefa Smrkovského, Antonína Hřebíka ad.) a také političky Milady Horákové.

Archiváři Českého rozhlasu na digitalizaci a katalogizaci téměř 1300 zvukových fólií pracovali tři čtvrtě roku. U příležitosti 77. výročí od zahájení procesu s K. H. Frankem Archiv Českého rozhlasu uveřejňuje ukázky tohoto materiálu v rámci rubriky Auditorium v aplikaci mujRozhlas.

(red)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.