Duchcovský viadukt – 92. výročí střelby do dělníků

od redakce

V sobotu 4. února jsme si u památníku v Duchcově připomenuli 92. výročí střelby do dělníků u Duchcovského viaduktu. Na pietním aktu se sešli komunisté i sympatizující nejen z okresu Teplice, ale i z Litvínova, Děčína, Ústí nad Labem a Litoměřic.

Nechyběli starosta Duchcova Zbyněk Šimbera (ČSSD), místostarosta Jan Zahradníček (SPD) a bývalá místostarostka Litvínova Erika Sedláčková (KSČM). Z vedení KSČM se pietního aktu zúčastnili 1. místopředseda Petr Šimůnek a místopředseda pro evropské záležitosti a občanský sektor Milan Krajča. Ten připomněl události 4. února 1931, kdy po potyčce mezi předními řadami demonstrantů a četníky na místě zemřel Josef Kadlec (30 let), Josef Studnička (27 let) a Alois Lamač (32 let). Těžce zraněný devatenáctiletý Antonín Zeithammer zemřel téhož dne v nemocnici.

Památník obětem střelby četníků do hladovějících lidí, Duchcovský viadukt.

Krajča asocioval tehdejší události na dnešní dobu, kdy se musí opět zaměstnanci bránit demonstracemi a stávkami. Uvedl, že KSČM plně podporuje práva zaměstnanců, a to nejen na sociálních sítích, ale i fyzickou účastí na protestech.

Mezi těmi, kteří si přišli připomenout »hladový« pochod a položili kytice k památníku, byli i krajský zastupitel a předseda OV KSČM Teplic Tomáš Zíka, který pietní shromáždění moderoval, emeritní hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, člen ÚV KSČM za okres Teplice Lukáš Brázda, předsedkyně LKŽ Teplice Nataša Schalková, předseda OR KČP Teplice Ondřej Vašata, předseda OV ČSBS Alois Kittl, členové a sympatizující z Bíliny, Dubí, Duchcova, Krupky, Teplic, Oseka, Křemýže, Proboštova, Újezdečku.

Jitka HANOUSKOVÁ

FOTO – autorka

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.