Festival vína VOC Znojmo popatnácté

od redakce

První květnová sobota bude ve Znojmě ve znamení vína, hudby a folkloru. Jubilejní 15. ročník Festivalu vína VOC Znojmo, který přináší několik novinek, se uskuteční již 6. května.

Horní náměstí se v průběhu dějin stalo svědkem mnoha událostí a některé byly tak významné, že během nich teklo víno z kašen. První květnovou sobotu nahradí památné kašny desítky stánků, v nichž víno poteče s nemenší intenzitou. Návštěvníci tak poprvé ochutnají dvaačtyřicet nově zatříděných vín VOC (Vína originální certifikace) Znojmo ročníku 2022 i vína starších ročníků, a to pomocí systému dobíjecích čipů na náramcích.

»Festival vína VOC Znojmo se během uplynulých 14 let stal významným kulturním svátkem města Znojma, jde o druhou největší vinařskou událost hned po Znojemském historickém vinobraní,« informoval František Koudela, předseda VOC Znojmo. »Ochutnávky vín typických místních odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené zpestří bohatý kulturní program, inspirovaný vínem, lidovými tradicemi a zvyky.«

Pro tento den se také změní názvy přilehlých ulic, a tak ochutnávat kvalitní víno a poslouchat muziku bude možné na Sauvignonové ulici, Ryzlinkovém trhu a Veltlínském náměstí. V těchto odrůdových ulicích zazní cimbálky ze Znojma, ale i dalších koutů Moravy. Na Ryzlinkovém trhu, původně Slepičím, také ožije starý místní zvyk vynášení Hroznové kozy do vinohradu, připomínají pověstnou bytost, chránící vinohrady, víno a poctivé vinaře.

Kulturním programem bude provázet Ivo Dvořák, prezident Asociace sommelierů ČR. O hudbu různých žánrů se postarají znojemské folklorní soubory Dyjavánek, Dyjavan i cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Dyleň z Karlových Varů, Banda Slovakia, Horňácká muzika Petra Mičky či folková Druhá tráva Roberta Křesťana. Návštěvníci, kteří vyplní anketní lístek, se mohou těšit na trojí losování o ceny.

Pro letošní festival byl poprvé připraven Kalendář akcí vinařů VOC Znojmo, který informuje o akcích VOC Znojmo i akcích jednotlivých vinařství a poslouží jako pomocník při plánování dovolené či prodlouženého víkendu na Znojemsku.
Ani letos pak nebude chybět akce Vinaři jdou na dřeň, umožňující zájemcům zápis do Českého národního registru dárců kostní dřeně.

Pro mimoznojemské návštěvníky budou operativně posíleny pravidelné spoje autobusové linky 108 z Brna do Znojma a zpět.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.