Jak se rodí jaderní profesionálové. Akce pro veřejnost

od redakce

Jak se rodí jaderní profesionálové aneb První dny otevřených dveří speciálního školicího střediska se konají od 25. do 26. května v Brně na sídlišti Lesná.

ČEZ poprvé zpřístupnil Centrum přípravy personálu pro pracovníky jaderných elektráren především pro studenty vysokých i středních škol a žáky druhého stupně základních škol, kteří si mohou přijít toto speciální zařízení prohlédnout. Zkrátka nepřijde ani veřejnost. Ta může tyto standardně nepřístupné prostory poprvé v historii navštívit v pátek 26. května od 13 hodin a v sobotu 27. května po celý den. Z důvodu omezené kapacity je nutné předem se zaregistrovat.

Speciální školicí středisko v Brně.

Roste zájem o práci v obou našich jaderkách

S rozvojem jaderné energetiky stoupá zájem o práci v obou našich jaderných elektrárnách v Dukovanech a Temelíně. Na počátku každého nástupu nového pracovníka je odborný výcvik ve speciálním školicím centru, které se nachází v Brně. Délka studia se liší podle charakteru a náročnosti vykonávané činnosti od jednoho týdne až po několik měsíců. »Nejdéle zde vstřebávají informace o technologii a provozu jaderných elektráren budoucí operátoři a operátorky blokových dozoren. Jejich příprava, zahrnující pobyt v Centru přípravy personálu doplněná o stáže v jaderných elektrárnách a výcvik na plnorozsahovém simulátoru, zabere skoro dva roky. V moderním prostředí školícího centra, se využívá nejmodernější didaktická technika a 3D modely výrobního zařízení jaderných elektráren,« prozradil Roman Diviš, vedoucí útvaru Základní příprava jaderných elektráren.

Středisko otevřeno v r. 1981

Školicí středisko pro pracovníky jaderných elektráren bylo otevřeno v roce 1981 a letos poprvé má veřejnost jedinečnou možnost podívat se, jak se ze studentů a absolventů stávají jaderní odborníci. Pro návštěvníky si energetici připravili v devadesátiminutovém programu interaktivní představení prostor školicího centra přípravy personálu, setkání se výcvikovými inženýry, ochutnávku psychotestů a ukázky 3D modelů výrobních zařízení. Na závěr se návštěvníci mohou prostřednictvím virtuálních brýlí přenést přímo do jedné z jaderných elektráren v Dukovanech nebo Temelíně.

»Zájemci o prohlídku najdou potřebné informace na www.cez.cz/dodbrno. Školní třídy a studenti se hlásili prostřednictvím e-mailu na adresu infocentrum.edu@cez.cz, s uvedením názvu školy, adresy, ročníku, počtu studentů a kontaktních údajů. Návštěvníci z řad veřejnosti se registrovali přes připravený elektronický formulář, kde si vybírali čas prohlídky a vyplnili požadované údaje. Kapacita skupiny je omezena na 30 osob,« konstatoval Jiří Bezděk, mluvčí Skupiny ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany.

(vž)

FOTO – Jiří BEZDĚK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.