Jak to bylo s otrávením ryb v Bečvě

od redakce

Umělecký ateliér v pražské ulici Politických vězňů 9 (Ateliér PV9) uspořádal v prosinci besedu s vodohospodářem Arnoštem Kultem na téma otrávení ryb v Bečvě. Připomínám, že 20. září 2020 došlo k otrávení ryb na 40kilometrovém úseku řeky Bečvy zhruba od nádraží Lhotka u Valašského Meziříčí do Přerova.

Asi 40 tun ryb při ceně 1 kg/100 Kč představuje škodu asi 4 miliony korun, leč jsou i další, těžko vyčíslitelné škody, žalem nejen rybářů nad tou pohromou počínaje. Nešlo ale o jednu z největších ekologických katastrof u nás, jak opakovaně píše ekolog Jakub Patočka, ale o jednorázovou havárii spojenou s otravou ryb, resp. plankton a další organismy přežily.

Otázkou bylo a je, kdo vytrávení Bečvy způsobil. Mezi podezřelými byla chemička DEZA, rozkládající se mezi nádražím Lhotka a Valašským Meziříčím, patřící Agrofertu. Kousek pod vyústěním odpadních vod DEZA začal úhyn ryb.

Vyšetřování havárie začalo bezprecedentním skandálem – inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zničili odebrané vzorky kontaminované vody se zdůvodněním, že byly odebrány nekvalifikovaně. Tím znemožnili určit látku, která ryby otrávila. Pravda, pár vzorků bylo »ulito«. K nim se ale nepřihlíželo. Mezi prostým lidem se tomu říká zametání stop.

Po několika dnech vyšetřovatelé (Policie ČR, někteří vodohospodáři a pracovníci ČIŽP) vyloučili DEZA z podezření, že způsobila havárii na Bečvě. Obvinili areál někdejší Tesly v Rožnově pod Radhoštěm, firmu Energoaqua. Za původce otravy označili kyanidy. Jako důkaz uvedli skutečnost, že obviněná firma kyanidy používá(?!).

Rožnovský kanál se po 13 km vlévá do Bečvy. Podstatné je, že od jeho vyústění k místu nálezu prvních uhynulých ryb jsou více než tři kilometry + jezy Juřinka 2 a 3, na kterých se vody promíchají. Tvrzení, že ohrožené ryby na těch třech kilometrech přežily u druhého břehu řeky, zní velice divně. Nepřekvapuje, že rybáři, někteří ekologové a někteří vodohospodáři rozjeli pátrání po příčinách havárie na vlastní pěst. Rozjitřenou atmosféru umocnila okolnost, že bylo před krajskými a senátními volbami, a také sebevražda pracovníka obviněné čistírny odpadních vod, ke které vydatně pomohly tehdejší štvanice.

Třicátého listopadu 2020 byla zjištěna určitá havárie v DEZA. Mohla, ale nemusela vést k otravě ryb v Bečvě. Při havárii či nehodě nefigurovaly kyanidy. Zejména rybáři ale byli přesvědčeni, že otrava ryb vůbec nevypadala na kyanidy, ale na fenoly. Ty v nehodě v DEZA figurovaly.

Arnošt Kult vynechal odhalení neznámé výpusti proti budově nádraží Lhotka. Měla zjevně čerstvě porušený mech, resp. z ní nedávno něco vyteklo. Navíc se ukázalo, že v onu kritickou dobu z cisterny stojící v kolejišti také něco vyteklo. Do kanalizace a do Bečvy? Nikdo nevěděl.

Velké pozdvižení vyvolal soudní znalec Jiří Klicpera nejprve opakovaným odkládáním předložení posudku, poté svými závěry, vinícími z havárie firmu Energoaqua, neboť pracuje s kyanidy, a vylučujícími DEZA bez důkazů. Důkazem nemůže být, že obvinil jinou firmu.

Na základě jeho posudku začala policie stíhat firmu Energoaqua. Jiné posudky ignorovala. Se souhlasem státního zástupce předala případ 28. června 2021 soudu.

Ve dnech 9. srpna až 20. září 2021 zasedala i vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny. Shledala v případu řadu nesrovnalostí, dále defekty v systému ochrany vod. Dne 9. května 2022 okresní soud ve Vsetíně obvinění na firmu Energoaqua a jejího ředitele zrušil. Argument, že firma též pracuje s kyanidy, je k odsouzení zjevně nedostatečný.

Závěry vodohospodáře

Vodohospodář Arnošt Kult dospívá k následujícímu závěru: Otravu ryb v Bečvě způsobila DEZA při noční havárii. Hlavní výtok odpadních vod z DEZY byl uzavřen. Únik byl likvidován použitím chloraminu. Ten sice účinně likvidoval uniklé nebezpečné látky, zejména fenoly, ale současně vytvářel chlor. Množství odpadních vod zásadně zvýšených havárií přeteklo do větve odpadního potrubí, která vedla na nádraží Lhotka. Tam se obrátilo do Bečvy. Chlor poté způsobil otravu ryb v délce 40 km Bečvy.

Hrůzostrašné je maření vyšetřování havárie ze strany některých pracovníků ČIŽP, vodního hospodářství, Policie ČR, státního zastupitelství a zvláště pak soudního znalce Jiřího Klicpery. Nikdo z mařitelů dosud nebyl potrestán, což je smutné.

Jan ZEMAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.