Lídři vládních stran a odboráři budou jednat o navýšení platů kvůli inflaci

od redakce

Předsedové a předsedkyně vládních stran a odboroví předáci budou dnes spolu jednat o růstu platů ve veřejném sektoru kvůli vysoké inflaci. Odbory požadují přidání od července. Odboráři uvedli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před týdnem řekl, že by dnes mohla být dohoda o výši a termínu úpravy výdělků.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával loni veřejný sektor 656.500 lidí. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl základ výdělku neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil. Meziroční inflace v Česku v květnu dosáhla 16 procent.

Odboroví předáci veřejných služeb a správy se členy vlády jednali o přidání dvakrát. Naposledy to bylo před třemi týdny. Stěžovali si, že nedostali od ministrů žádné jasné návrhy. Požadovali jednání s lídry koaličních stran. Do stávkové pohotovosti vstoupily úřednické odbory či svazy školství a zdravotnictví. Jurečka nátlak odborů v době vyjednávání označil za nekorektní. Uvedl, že vláda je připravena přidat, ale ne o inflaci.

Premiér a šéf vládní ODS Petr Fiala už dřív řekl, že plošná opatření by mohla inflační spirálu dál roztáčet. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) opakovaně uvedl, že jakýkoliv růst platů je nyní na dluh. V neděli řekl, že kabinet počítá s navýšením platů od ledna, přidání o inflaci ale není realistické.

(čtk)

Přečtěte si další články

10 komentáře

Milouš 29/06/2022 - 12:44

Přeji vám veselé potápění. Klíče od srubu jsou v tůni.

Domenico 29/06/2022 - 12:42

Rusko na Ukrajině podcenilo propagandu, které se podařilo poštvat proti němu skoro celý Západ i zmanipulované bývalé satelity, s výjimkou Maďarska a Srbska.
Nevadily tisíce zabitých civilistů včetně dětí na Donabasu ukrajinskou armádou , do které byli zařazeni ukrajinští náckové, kteří tam řádili jako kdysi s jednotkami Waffen SS a které si rovněž CIA léta pěstovala,

Vilma 29/06/2022 - 12:38

Your comment is awaiting moderation.
Média v čele s ČT nás neinformují , co se dnes ve světě děje. Podle nich nemusíme všechno vědět a tak to raděj zamlčí nebo přejdou.
Fóra se v Petrohradě se zúčastnily země, jejichž HDP tvoří tři čtvrtiny světové ekonomiky. I z EU a USA. Z ČR nikdo
Tady se můžete podívat, co v televizi nebylo.
https://www.youtube.com/watch?v=hpY9rOAX5fs

Domenico 29/06/2022 - 12:34

Při tom každý trochu solidní komentář na Západě upozorňoval, že na Ukrajině se nejedná o lásku Bidena k Zelenskému a že se o Ukrajinu nejedná vůbec.
Ve hře jsou ruské suroviny a pravděpodobně poslední šance se k nim přes tu Ukrajinu dostat. Jakmile ta šance padne, skončí i tato válka.

kremlin 28/06/2022 - 22:41

CÍST TY DEZINFO HNOJE, RADOVÁNÍ SE Z PUTLERA A NIČENÍ UKRAJINY JE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ. JDETE SE VYSRAT!

panucetni 28/06/2022 - 15:11

VYHODNOCENÍ:

Inflace 0 bodu.

DOTAZNÍK:
Priznivci euroasie, co si tady honite curaka.
Proc radsi neprobirate uspechy socialismu ci soucasnou mizerii KSČ?
Jaky podnet vas rajcuje k nej vystrikum?

A) Ukrajina
B) Rusko
C) Putin ?

Havlík 28/06/2022 - 13:57

Bolsevicti fandove inflace a pracujici nezajem, Putin erekce.

Havlíček 28/06/2022 - 14:25

Nezájem mají jen tvoji soukmenovci. Jinak lidi nechtějí kvůli Fialovi chudnout. Ty holt vidíš Putina zblízka, že to víš. A co Rakušan s krví podlitíma očima? Řekni nám o něm něco.

K&K 28/06/2022 - 15:16

Havliku, na VŠŽ vetsina studentu prestoupila z fakulty ekonomie na ctenare ustavy, pandemiologii a specialni operace. Tak nech toho rypani.

🙎🙎+🐕

fronda 28/06/2022 - 23:13

Za socialismu bývala inflace prakticky nulová. Po privatizačním puči inflační vlna okradla pracující o úspory a teď se to děje znovu.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.