Město koupilo záchranářům čtvrtou sanitku

od redakce

Vedení města Brna předalo jihomoravské Zdravotnické záchranné službě (ZZS JMK) do užívání již čtvrtou velmi dobře vybavenou sanitku, na kterou jí přidalo z rozpočtu peníze na nákup.

Nové vozidlo na podvozku Mercedes-Benz Sprinter řady 419 CDI má zabudovanou kompletní zdravotnickou zástavbu a všechny výstražné a další systémy. Klíče od této sanitky slavnostně převzala ředitelka ZZS JMK Hana Albrechtová z rukou neuvolněné zastupitelky města pro zdravotnictví Dagmar Seidlové. »Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem vozidel, přičemž výjezdů neustále přibývá, takže jsme za nový vůz opravdu rádi. Auto zařadíme do vozového parku výjezdové základny v Brně na Ponavě,« řekla Albrechtová. Jihomoravská záchranka má 80 sanitek, z toho do služby se denně nasazuje 50 vozů. Ročně přes 100 000 volání pomoci rychlé zdravotnické služby připadá na události v celém Jihomoravském kraji. Z toho v Brně mají za rok asi 50 000 výjezdů. Město Brno proto přispívá na pořizování sanitek. Kdyby tak činila i okresní města, měla by ZZS JMK vozový park lepší.

Předávání klíčů od vozu řidiči záchranky.

Město Brno plní dohodu z memoranda o spolupráci, v němž se zavázalo, že bude finančně přispívat na pořízení jednoho sanitního vozu ročně po dobu pěti let. »Jsme proto rádi, že jsme mohli pomoci a poskytnout novou, špičkově vybavenou sanitku. V tuto chvíli jsou ve schváleném rozpočtu města Brna k dispozici čtyři miliony korun na páté vozidlo,« uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

KODAK Digital Still Camera

Sanitka za čtyři miliony korun je v podstatě »jednotka intenzivní péče na kolech«. Je vybavena tak, aby si posádka dokázala poradit se všemi akutními zdravotními potížemi. »A novinka je jednotka C-Roads zabudovaná ve voze, která umožňuje vozidlům integrovaného záchranného systému nastavovat zelenou a tím přednost na semaforech projížděných křižovatek. Na některých brněnských křižovatkách s podporou této technologie předpokládáme zrychlení průjezdu a zvýšení bezpečnosti účastníků provozu. V nejnovějších vozech máme také elektrohydraulická nosítka. Zjednodušeně řečeno, stále zapracováváme drobné nebo i větší změny ve snaze usnadnit práci našim zdravotníkům a poskytnout pacientům nejkvalitnější péči,« doplnila ředitelka Albrechtová. Záchranářský řidič, který odchází do důchodu, zdůraznil, že na dnešní poměry primitivně vybavené sanitky, se kterými jezdil v době, kdy jako mladý profesně začínal, se s dnešními nedají srovnat.

Technické údaje nové sanitky: Motor diesel 1950 cm3, 140 kW (190 koní), max. rychlost 160 km/h, celková hmotnost 3880 kg, palivová nádrž 93 l, automatická převodovka 9G TRONIC PLUS, pohon zadní nápravy, světlá výška zástavby 1920 mm.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.