Mezinárodní den kávy připomíná výstava

od redakce

První říjen je podle Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organisation) Mezinárodním dnem kávy. Tento den tradičně slouží mimo jiné k tomu, aby se naše pozornost obrátila k pracovním a životním podmínkám těch, kdo kávu pěstují. Ti se potýkají dlouhodobě s nízkými cenami, rostoucími náklady na pěstování, nejistotou dobré sklizně a negativními dopady klimatické změny.

Ve Fairtrade Česko a Slovensko proto spouští kampaň FAIRTRADE. Malá známka, ale dělá velké věci, která startuje s vizuálem kávy a zdůrazňuje známku FAIRTRADE a její přínosy pro pěstitele, a také zahajuje novou výstavu Kávová krize, která přiblíží život pěstitelů v Kolumbii a tím upozorňuje na jejich problémy.

Nejoblíbenější nápoj doby. Každý 2-3 šálky/den

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy. Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. Kávovník vyžaduje specifické podmínky pro svůj růst a změna klimatu ve formě nárůstu průměrných ročních teplot a zničujících dešťů nebo naopak sucha mu velmi škodí. Klima se mění rychleji, než jaká je schopnost rostliny se přizpůsobit. Vyšší teploty a zničující deště vedou ke snížení produkce, šíření škůdců nebo plísňových onemocnění. Dle studie vědců z Curyšské univerzity aplikovaných věd dojde do roku 2050 k úbytku vhodných ploch pro pěstování kávy arabiky v Brazílii, Indonésii, Vietnamu a Kolumbii přibližně o polovinu.

Pro pěstitele arabiky to znamená nutnost rychle se na nové podmínky adaptovat. Vysazují stromy a využívají pěstování v zastínění, mulčování, efektivněji využívají vodu – třeba tu dešťovou k zavlažování, sami si vytvářejí kompost pro ekologické hnojení, volí odolnější odrůdy kávovníků nebo využívají biologickou ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům. »Aby se zde příroda zachovala, nepoužíváme strunové sekačky na trávu, čistíme to tu postaru mačetou. Chráníme vodu, nekácíme stromy, nevypouštíme žádné chemikálie ani nepoužíváme insekticidy, aby se udržela zeleň pro zvířata,« popsal Carlos Julio z fairtradového kolumbijského družstva COOAGRONEVADA.

Carlos Julio z kolumbijského fairtradového družstva COOAGRONEVADA.

Příležitost nahlédnout do života pěstitelů

»Výstava Kávová krize nám dává příležitost nahlédnout do života pěstitelů kávy na severu Kolumbie. Můžeme tak lépe vnímat jejich blízké napojení na přírodu i nejistotu důstojného života, kterou ještě zesilují dopady klimatické změny. Výstava ukazuje i konkrétní podporu, kterou pěstitelům nabízí zapojení do systému Fairtrade,« vysvětlil autor výstavy Stanislav Komínek, který v únoru letošního roku Kolumbii navštívil. Výstava se koná od 1. do 8. 10. a je k vidění současně na rekordních 113 místech v ČR a zároveň na 50 místech na Slovensku v rámci akce Výstava na stromech, kterou již osmým rokem organizují dobrovolníci, letos je to celkem přes 150 dobrovolníků.

Přehled parků, kde se letošní výstavy konají, a více informací na www.vystavanastromech.cz.

Nejnovější komunikační kampaň Fairtrade Česko a Slovensko startuje také s vizuálem kávy. Motivem kampaně je Malá známka, ale dělá velké věci. Slogan odkazuje na to, že zboží označené známkou FAIRTRADE bylo vyrobeno za dodržení jasných sociálních, environmentálních i ekonomických kritérií a do života pěstitelů přináší pozitivní změny.  »Velké věci ale nemůžeme dělat sami,« řekl Lubomír Kadaně, ředitel Fairtrade Česko a Slovensko (FTČS), a doplnil: »Naší snahou je, aby lidé pochopili, že naše každodenní chování – včetně rozhodnutí, jaké zboží si koupíme – má potenciál přispět k vyšší udržitelnosti pěstování nejen kávy, ale i dalších plodin ze zemí Latinské Ameriky, Asie a Afriky.«

S vyšší poptávkou rostou benefity pěstitelů

Fairtradové kávy, která je jakousi vlajkovou lodí Fairtrade, se loni na našem trhu prodalo 1326 tun, tedy o 37 % více než v roce 2020. Vztaženo k celkové spotřebě kávy v ČR, kterou udává Český statistický úřad (2,4 kg na osobu a rok), činí podíl fairtradové kávy 4,2 %. Mezi největší prodejce fairtradové kávy v ČR patří Tchibo Praha, Unipetrol Benzina v rámci svých provozoven Stop cafe na čerpacích stanicích Benzina, dále Lidl ČR, který nabízí fairtradovou kávu Lidl2go v rámci nápojových automatů ve svých provozovnách, OMV ČR v rámci konceptu VIVA cafe. Fairtradovou kávu však nabízí i řada kaváren a lokálních pražíren, například Fair & Bio pražírna, síť kaváren mamacoffee a řada dalších.

Maria Clementina Blanco z kolumbijského fairtradového družstva ASOPROSIERRA při sběru kávy.

Systém a známka FAIRTRADE

Známka FAIRTRADE označuje výrobky, které splňují sociální, ekonomické a environmentální standardy nastavené mezinárodní organizací Fairtrade International. Zákazníky informuje o tom, že pěstitelé dostali za svou práci spravedlivou a stabilní výkupní cenu, která pokrývá náklady na udržitelné pěstování. Nákupem výrobků s označením FAIRTRADE tak zákazníci přispívají ke zlepšování životních podmínek drobných pěstitelů v zemích globálního Jihu (takzvaných rozvojových zemích).

Kromě odpovídající výkupní ceny dostávají pěstitelé zapojení do systému Fairtrade ještě fairtradový příplatek, který mohou použít k investicím do rozvoje svých farem a svých komunit, a to na základě demokratického rozhodování členů komunity.

Fairtrade Česko a Slovensko, z. s., je platformou organizací občanské společnosti, které se zabývají etikou obchodu, globálním rozvojem, udržitelnou spotřebou, ochranou životního prostředí a lidských práv.

Již od roku 2004 pracuje na zvyšování informovanosti o principech a smyslu systému Fairtrade. V České republice a na Slovensku zastupuje globální organizaci Fairtrade International, je garantem vysoké kvality a důvěryhodnosti ochranné známky FAIRTRADE. Monitoruje český a slovenský trh s fairtradovými výrobky a podporou uvědomělé spotřeby napomáhá k tomu, aby se fairtradové výrobky v co nejvyšší míře dostávaly do obchodní sítě v ČR a na Slovensku. Vedle spolupráce s obchodníky působí také na širokou veřejnost, a to prostřednictvím aktivit, jako jsou kampaně Fairtradová města, Fartradové snídaně apod.

(za, mh)

FOTO – Kateřina ŠIMONOVÁ

Přečtěte si další články

10 komentáře

rozvědčík 02/10/2022 - 23:39

VILMO promiň. Pozdě a krátce

Po ústupu Wehrmachtu z Krymu deportovala NKVD 18. května 1944 z poloostrova kolem 200 000 krymských Tatarů.

Rezidentura GRU Pražský hrad 02/10/2022 - 22:28

Nad Pražským hradem, poslední baštou svobody a demokracie v České republice, se stahují mračna. Díky nové fašistické vládě a fašistickému senátu to vypadá, že prezident Zeman bude zbaven funkce a jeho asistenti donuceni k rezignaci a následnému trestnému stíhání. Tato skutečnost neunikla ani Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi, který nabídl všem uprchlíkům z Pražského hradu azyl.

Jurij Ovečkin 02/10/2022 - 22:30

Jediné dvě demokratické strany ve sněmovně jsou v menšině. Totalita, proti které Andrej Babiš a Miloš Zeman celou dekádu bojovali, bude zpět.

Rudý vítr 02/10/2022 - 21:26

Sledujte @neCT24

Putin podle ruSSácké Pravdy oznámil, že Rusko je předurčeno, aby rozpoutalo světovou antialkoholickou revoluci.

Tolik o jeho příčetnosti.

……….. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Kakamil 02/10/2022 - 21:27

Jeden jemu podobnej taky nechlastal a navíc byl vegetarián. Taky anektoval území a blouznil o vyvolenosti vlastního národa. Snad i stejně dopadnou :)

pametnik 01/10/2022 - 21:20

1. října začneme a budeme pokračovat až do 2. listopadu.

Den za dnem budeme provázet Ctirada Mašína, Josefa Mašína, Milana Paumera, Václava Švédu a Zbyňka Janatu na jejich cestě za svobodou.

Pokusím se o unikátní zpracování legendárního útěku. Budete cítit, že jste s nimi.

pametnik 01/10/2022 - 21:21

Postupně projedeme celou cestu.
Z Poděbrad do Prahy, Chomutova a dále k hranicím u Hory Svaté Kateřiny. Projdeme Východní Německo, budeme utíkat, skrývat se, střílet a bojovat. Až do Západního Berlína.

Spolu s Mašíny a jejich přáteli. Za svobodou!

panucetni 30/09/2022 - 20:30

Kazachstán včera informoval o příchodu zhruba 100 tisíc Rusů od vyhlášení mobilizace, Gruzie hlásí 53 136 překročení hranice. Do EU minulý týden přijelo skoro 66 tisíc ruských občanů, Arménie a Mongolsko čísla nezveřejnily.

historky z KLDR 30/09/2022 - 19:28

Krátce z KLDR. Oficiálně v zemi v souvislosti s covidem-19 zemřelo asi 70 lidí.

Severokorejským představitelům bylo sděleno, že více než 350 000 lidí v zemi zemřelo za poslední rok na nemoci, z nichž mnozí pravděpodobně souviseli s COVID-19, uvedly zdroje RFA, když úřady zahájily novou očkovací kampaň na hranici s Čínou. Měsíc po vyhlášení vítězství nad koronavirem.

Bolševikův ANÁL 30/09/2022 - 13:26

Kafe si strčte do řiti.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.