Odborář Dufek k Petru Pavlovi: Chaos a nepořádek

od redakce

Předseda Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek reagoval na slova Petra Pavla, která prohlásil v předvolební televizní diskusi 25. ledna, že prý za vysoké ceny potravin a za jejich růst mohou zemědělci. Dufek ve svém vyjádření poukázal na nižší soběstačnost českých zemědělců v produkci základních potravin a konstatoval, že v důsledku toho je ČR nucena, aby dovážela i základní potraviny.

»Nejsou to zemědělci, kteří mohou na zdražování potravin a za jejich vysoké ceny, ale že jsou to právě obchodníci, kteří určují konečnou cenu potravin pro zákazníky,« oponoval Dufek Pavlovi.

Pavel, tehdy kandidát na prezidenta, se v televizní diskusi před druhým kolem prezidentské volby nechal slyšet, že prý za vysoké ceny potravin a za jejich růst mohou zemědělci. Nic není vzdálenějšího pravdě než takovéto tvrzení, oponuje Dufek. Podle něho to však dokazuje, že o českém zemědělství a jeho problémech Pavel »neví skoro nic. Má v tom CHAOS A NEPOŘÁDEK«.

Taková jsou fakta

Tak za prvé, jaká je struktura dodávek základních potravin na český trh? Jak už bylo mnohokrát řečeno, soběstačnost českého zemědělství jako podíl dodávek od českých výrobců na domácí trh se trvale snižuje a řada potravin se rostoucí měrou musí dovážet, uvedl Dufek.

Tak například dodávky vepřového masa z tuzemských chovů pokrývají jen zhruba třetinu české spotřeby. Jinak řečeno – ze tří vepřových řízků jsou dva z dovozu.

V drůbežím mase tvoří tuzemské dodávky kolem 60 %, dodávky vajec z tuzemska tvoří 90 %, a to se po nedávné likvidaci velkého chovu slepic na Tachovsku dále výrazně sníží. Mléko vyvážíme, abychom ho mohli dovážet jako máslo.

Pokud jde o zeleninu, pak se zhruba 70 % spotřeby zeleniny dováží. Sotva pochopitelné je, že dovážíme kolem poloviny naší spotřeby brambor. A to jsme byli bramborářskou velmocí! Spotřeba ovoce mírného pásma je z tuzemských zdrojů kryta z méně než poloviny.

Za druhé, představuje-li dovoz velkou část tuzemské spotřeby potravin, jak potom mohou být čeští zemědělci těmi, kdo určuje ceny na trhu potravin? Je to naopak. Čeští zemědělci jsou tlakem zahraniční konkurence, podporované dotacemi svých vlád, nuceni nejednou prodávat své produkty jen s malým ziskem a pod cenovým diktátem obchodních řetězců.

Klíčová pro vývoj cen potravin je totiž cenová politika obchodních řetězců. Tato jejich politika také určuje, za jaké ceny jim dodávají čeští zemědělci svoji produkci. Proto tlačí ceny produkce dodávané českými zemědělci co nejníže. Tak např. nákupní cena brambor se v minulých letech pohybovala kolem 5 Kč za kilogram, ale cena na pultě 14-15 Kč. Jablka jsou nakupována za 8 korun v přepravce při prodejní ceně 30 a více korun.

Taková jsou fakta, která byla mnohokrát řečena našimi zemědělci, kteří si právem stěžují na politiku současné vlády vůči českému zemědělství. Čeští zemědělci nemají zájem na růstu cen potravin, naopak oni chtějí ve větší míře dodávat na náš trh kvalitní potraviny.

»Je mi velice líto, že jsou zemědělci neustále podezříváni z něčeho, co není v jejich silách ovlivnit,« zakončil Dufek své vyjádření k Pavlovým slovům.

(mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.