Odejde ministr Rakušan, nebo padne vláda?

od redakce

Poslanecký klub opozičního hnutí ANO zveřejnilo otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS) v němž žádá výměnu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Andrej Babiš se již před tím nechal slyšet, že pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

ANO při vypuknutí kauzy údajné korupce v pražském dopravním podniku Dozimetr před letními prázdninami nechtěla hlasování o nedůvěře vládě iniciovat kvůli předsednictví Česka v Evropské unii, nyní je ale podle Babiše situace příliš vážná a vyžaduje rázné řešení.

Fiala pro ČTK uvedl, že Babišem naznačené hlasování na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii. Opakované kontakty s Redlem podle expremiéra diskvalifikují Mlejnka pro funkci v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).

O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval tento týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace.

Rakušan už dříve uvedl, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl prý pouze pracovní. Nového ředitele ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem. Jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by podle něj bylo to, kdyby Mlejnek nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. Tu ale může získat nejdříve koncem podzimu a bude tedy začátek funkce vykonávat bez dostatečného prověření. Rakušan pro své odstoupení z vlády ale nevidí důvod.

Skončit by proto ve vládě měl vicepremiér a ministr vnitra, míní Babiš. »Pokud i po těchto skutečnostech premiér Fiala v sobě nenajde špetku odvahy a rozhodnosti, dál se bude chovat jako slaboch a neodvolá Víta Rakušana z kabinetu, nezbývá nám než vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Dělat jsme to nechtěli v době předsednictví EU, ale situace je už příliš vážná. Radši rychlý řez, než aby Fialova vláda dál zesměšňovala vlastní zemi před celou Evropou a celým světem,« uvedl Babiš v komentáři, který uveřejnil deník MfDNES. »Nebo ať pan Fiala svým hlasem před občany posvětí svou shnilou vládu,« dodal.

O situaci chtějí s Rakušanem mluvit tento týden i Fiala a další koaliční lídři.

Ke svržení vlády při hlasování o nedůvěře je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů. Opoziční ANO a SPD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 92 hlasů, vládní koalice občanských demokratů, lidovců, TOP 09, Pirátů a STAN jich má 108. Premiér ministry přímo neodvolává, podle ústavy navrhuje jejich odvolání prezidentovi. Babiš míní, že jediným způsobem, jak ÚZSI zachovat důvěryhodnost, je Mlejnkovo odvolání, což Rakušan dosud odmítá.

(hel,čtk)

Přečtěte si další články

13 komentáře

Zbyněk Votoček 15/08/2022 - 22:59

Rusko využívá žoldnéře k posílení svých jednotek na Ukrajině. Skupina je dlouhodobě usvědčovaná mimo jiné z mučení, svévolného zabíjení či mimosoudních poprav zajatců. Atd

CHCETE EVO, VILMO, LADKO ATD POSLAT VIDEO, JAK VAGNEROVCI PALICI UBIJI SYRANA, USEKNOU MU HLAVU A NABODNOU NA SLOUPEK. PAK OBE RUCE, TRUP POVESI A PODPALI?

Fronda taky sazi na Euroasii, nejste milovnice vychodni kultury?

Zbyněk Votoček 15/08/2022 - 22:59

Rusko využívá žoldnéře k posílení svých jednotek na Ukrajině. Skupina je dlouhodobě usvědčovaná mimo jiné z mučení, svévolného zabíjení či mimosoudních poprav zajatců. Atd

CHCETE EVO, VILMO, LADKO ATD POSLAT VIDEO, JAK VAGNEROVCI PALICI UBIJI SYRANA, USEKNOU MU HLAVU A NABODNOU NA SLOUPEK. PAK OBE RUCE, TRUP POVESI A PODPALI?

Fronda taky sazi na Euroasii, nejste milovnice vychodni kultury?

fronda 15/08/2022 - 22:47

Padnout by měl celý buržoazní systém. Za 33 let od privatizačního puče neprokázal příliš mnoho kvalit.

Jurij Ovečkin 17/08/2022 - 01:36

Já tě sleduji, kámo 👬❤️

za vůdce!, myslím Putina 15/08/2022 - 21:47

Jako skupina umělců, která si říká Síť stoupenců Vladimira Putina. Zorganizovali výstavu obrazů na motivy dvanácti úkolů, které měl splnit Héraklés. Jen namísto urostlého muže s úctyhodnou výbavou svalů i odvahy figuruje na obrazech Putin.

ADVERTISING

Na první pohled působí výstava jako recese či provokace. Ovšem podle tvrzení autorů, kteří stejně jako na sociální síti vystupují pouze pod přezdívkami, jde o upřímný hold.

Obdivovatelé ruského vůdce si na jednu noc pronajali sál v centru Moskvy a vystavili zde díla ilustrující Putinovy hrdinské činy. Například zabití nemejského lva je vyobrazeno jako boj s terorismem, zdolání hydry je zase Putinovou odpovědí na sankce Západu kvůli vojenské agresi Ruska na Ukrajině. Nejpůsobivější je asi Vladimir Vladimirovič na hřbetu krétského býka. Jeho zkrocení neznámý autor připodobnil k návratu Krymu do lůna Ruska.

Bizarní výstava velebící Vladimira Putina.

Síla, suverenita, spasibo
Originální flashmob připravila jiná skupina mladých ruských vlastenců. V sedmi ruských městech vytvořili na vybraných budovách obraz obsahující vybrané slovo. Když se těchto sedm koláží, od sebe vzdálených tisíce kilometrů, poskládalo, vytvořila první písmena zobrazených výrazů slovo „spasibo“ (děkuji). Moskvě připadlo písmeno „s“ a slovo „suverenita“ dokreslené obrázkem rakety Topol-M. V Kaliningradě je na jednom z pětipatrových domů zase ruský voják zachraňující dítě z moře, v dáli jsou vidět potopené ukrajinské vojenské lodě. Slovo „síla“ symbolizuje připojení Krymu k Rusku.

ČTĚTE TAKÉ:
Putin dosáhl svého. Hvězda nepohodlného Navalného upadá v zapomnění

Tradičně velkolepou poctu Putinovi zorganizovali v čečenské metropoli Grozném. Údajně sto tisíc chlapců a dívek vyšlo do ulic oděných do barev ruské a čečenské

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/pocta-heraklovi-aneb-bizarni-oslavy-narozenin-vladimira-putina.A141008_140303_ln_zahranici_msl

maly had 15/08/2022 - 20:19

Kantorovi dějepisu to nedochází nebo ví, že jej mafie podrží. Nu bude nutné se proti tomu ozývat.

Gedeon Spilett 15/08/2022 - 19:39

TOPte na 09 stupňů, jinak vám ODStřihneme elektřinu a půjdete pod STAN SPOLU s bezdomovci.

cislo25085 15/08/2022 - 21:47

Moc dobre, jeste te pirate

Fery 15/08/2022 - 17:57

Proč by měl Rakušan odcházet, když neodešel předseda vlády, obviněný z trestného činu? To bolševikům nevadilo?

svaty_vaclav 15/08/2022 - 17:31

Sledujte @neCT24

Mlejnek se svojí spoluprací se zločinem stal vydíratelným a podle zákona o ochraně utajovaných informací už mu měl NBÚ dávno odebrat prověrku na stupeň Tajné. To ale nejde, když ministerstvo vnitra řídí hlava mafiánské chobotnice. Zločinecká pětikoalice je nad zákonem.

Sledujte @neCT24

Eva L 15/08/2022 - 17:31

Ani jedno, ani druhé, mají dost hlasů, to by museli někteří z pětikoalice hlasovat pro nedůvěru a to se bohužel nestane.

pro babišky 15/08/2022 - 21:52

Evi, ostatni museli snaset #profikorupcnihnuti ANO s Buresem 8 let a jen skripat zubama. Tak to je, pravda kdo hnusneji rve a ma vetsi PR tak vede. Kolacky k vam Andrej dovezl?

To nechceš 15/08/2022 - 17:20

ANDREJ BABIŠ
Není možné, aby byl ve vládě organizovaný zločin.

TOP 09
Vždyť už v ní nejste

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.