Památník u Křepic přece jen bude připomínat osvobození

od redakce

Skoro 40 let nedodělaný chátrající památník sovětských osvoboditelů jižní Moravy od fašismu v dubnu 1945 na kopci Čertoraj u obce Křepice mezi Břeclaví a Brnem k zemi nepůjde. Naopak je alespoň z malé části konečně hotov.

Památník Bratislavsko-brněnské operace Rudé armády má mít do svahu zapuštěné muzejní a besední místnosti. Nad nimi po desetiletí rezivěl skelet žeber kovového globusu, uvnitř se schodištěm na vrchol rozhledny. Výhled je odtud daleko do kraje, zejména k Brnu. Kousek vedle, v zahloubené polní pozorovatelně, sledoval za přísného utajení 23. dubna 1945 velitel frontu, sovětský maršál Rodion Malinovskij průběh dělostřelecké přípravy útoku a vydal z ní také rozkaz k úderu na Brno. To prožilo osvobození o tři dny později. Na Ústředním hřbitově v Brně je pochováno na Čestném pohřebišti přes 3600 v těchto dnech zabitých sovětských hrdinů. Stavba památníku u Křepic skončila den po sametové revoluci se změnou politického režimu.

Místní budovali památník brigádnicky od roku 1984 s monumentálním záměrem a s představou, že na terasách okolo budou stát také dobové tanky a letadla. S listopadovým převratem a antisovětskou hysterií vše ustalo a opuštěné rozdělané muzeum zarostlo divokou vegetací. Několik pokusů o dostavbu se míjelo úspěchem, hlavně kvůli nedostatku financí. Před dvěma lety dokonce hasiči jako součást cvičení odstřelili hlavní budovu. Vedení obce Křepice na Břeclavsku se ale před časem rozhodlo, že alespoň originální rozhlednu v globu přece jen dokončí. Za 2,5 milionu korun nechalo opravit vyhlídkovou kopuli a v sobotu 15. dubna, v den výročí osvobození Křepic, tam otevřelo rozhlednu. I jako poděkování občanům a křepčickému Klubu přátel vojenství, kteří tomuto dílu věnovali mnoho dobrovolných hodin práce. Vyhlídka je veřejnosti volně přístupná.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.