Překvapení z Pekingu. Český velvyslanec podpořil ZOH

od redakce

Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily řekl, že na žádost českého prezidenta Miloše Zemana vyjadřuje podporu blížícím se zimním olympijským hrám v Pekingu.

Řada západních zemí se kvůli údajně neuspokojivému stavu lidských práv v Číně totiž rozhodla pro diplomatický bojkot her, takže v zájmu pana velvyslance by tváří v tvář nové pravicové prozápadní české vládě bylo buď mlčet, nebo se přidat na stranu kritiků za každou cenu. Takhle si moc nepomůže.

Však také v tiskové zprávě na jeho počínání už před týdnem upozornil projekt Sinopsis, který spolupracuje s katedrou sinologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a věnuje se situaci v Číně.

»Prezident (Zeman) mi řekl, že pokud se nebude moci zúčastnit ZOH, tak mě prosí, abych z pozice velvyslance vynaložil všechny své síly na podporu her,« sdělil podle projektu Sinopsis Tomšík v rozhovoru, který se objevil v čínštině na webu Beijing Daily. Se Zemanem Tomšík osobně probíral nadcházejí olympijské hry, když byl v létě na dovolené doma v ČR.

Starý přítel čínského lidu

Čínskému listu Global Times, který o podpoře českého velvyslance informoval na Twitteru, Tomšík řekl, že Zeman je »bezpochyby přítel Číny«. Web Guancha pak podle projektu Sinopsis uvedl, že Zeman je starý přítel čínského lidu.

Sportovci budou v Pekingu soutěžit od 4. do 20. února, pokud omikron dovolí. K diplomatickému bojkotu her v Pekingu se ale každopádně již rozhodly přikročit USA, Británie, Kanada, Austrálie nebo Japonsko, které tam nehodlají vyslat vládní představitele, chtějí ale naopak podpořit své sportovce (i když v případě hokejistů z NHL se tak nestalo). Čína to celé označila za politickou pózu.

Česká vláda se oficiálně k hrám v Pekingu nevyjádřila. Petr Fiala, ještě coby designovaný premiér, na začátku prosince ČTK sdělil, že bojkot ze strany Spojených států je v pořádku, ale že nechce předbíhat ohledně toho, jaký bude postoj české vlády. Nynější ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ještě jako kandidát na ministerský post dříve tento měsíc řekl, že vládní představitelé by se podle něj her v Pekingu neměli účastnit, ale že také nechce hovořit za celý kabinet…

(rj)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.