Projev K. Konečné na XI. sjezdu KSČM

od redakce

„Mám se nejhůř za celý život!“…řekla mi v týdnu u obchodu jedna žena s malým dítětem v kočárku. Realita České republiky v roce 2022. Když Václav Havel ve svém novoročním projevu v roce 1990 řekl, že naše země nevzkvétá, měl pravdu. Ovšem zapomněl dodat, že pro mnohé nebude vzkvétat ještě za více než 30 let.

Stávající situace, v níž se Česká republika a její občané nachází, není důsledek předchozí vlády Andreje Babiše, byť bychom na ní nalezli mnoho chyb. Je na čase si otevřeně přiznat, že to, kam jsme se dostali, má prapočátek ve lžích, které napovídali protagonisté listopadu 1989 lidem. Havel nechtěl likvidovat socialismus, stejně jako sliboval, že už nikdy nevstoupíme do žádného vojenského paktu, aby nás tam o pár let později sám dovedl. Privatizace obrovského státního majetku, který vytvořily generace pracujících, dalo vydělat několika tunelářům a vytvořilo tak od té doby nepřekonatelné dělení na úzkou skupinku nejbohatších a nás ostatní. Ano, i u toho asistoval sám Havel, který byl osobním přítelem Zdeňka Bakaly, jenž mimochodem díky ČSSD získal černý poklad naší země i se 40 tisíci bytů na zlatém podnose. O povídačkách, že do 5 let tady budeme mít životní úroveň jako v Německu nebo Rakousku, už ani nemá smysl hovořit…

Západ se k nám ale skutečně vrhl. Ovšem nikoli proto, aby nám manažeři velkých firem pozvedli životní úroveň, ale proto, aby využili levné pracovní síly a propracované infrastruktury České republiky. To bylo také to jediné, na co tehdejší politici v čele se dvěma hlavními stranami – ODS a ČSSD – lákali zahraniční investory. Tehdy vznikl problém toho, že každý pátý člověk dnes žije v chudobě. Tehdy vznikl problém toho, že práce nezaručuje důstojnou obživu. Premiér Petr Fiala a koalice SPOLU nám před volbami říkala, že patříme na Západ. Proč jste nás tam tedy během 33 let, Petře Fialo, nedovedli? Vy nám totiž umíte ordinovat jen západní ceny, ale nutíte nás, abychom je platili z východních mezd, platů a důchodů!

Pojďme si udělat inventuru. V roce 2022 – 33 let po revoluci – mají čeští občané jednu z nejnižších minimálních mezd v celé Evropské unii. Vyšší minimální mzdu má třeba i Rumunsko. Zato ceny pohonných hmot a energií způsobují raketovou inflaci, která je naopak v EU jedna z nejvyšších. Ožebračuje občany o úspory. Vhání stovky tisíc lidí do neřešitelných životních pastí. Jenže vy, krom daňových nástrojů, nemáte moc jak ovlivnit cenu pohonných hmot. Proč? No protože jste neprozřetelně všechno prodali. Poláci a Maďaři mají vlastní rafinerie, nám zbylo jen ČEPRO, což je v podstatě jen překladiště. Ne díky Putinovi, ale díky Vám a chybným rozhodnutím Vašich předchůdců máme drahý benzín a naftu!

Často se oháníte hodnotami, jako svoboda. Aby pak nejvyšší státní zástupce vydal nehorázné prohlášení, v němž vyhrožuje všem, kteří se odchýlí od státního názoru na konflikt na Ukrajině. – Znovu opakuji, že jsme pro mírové řešení všech konfliktů! – Ale kde bylo Nejvyšší státní zastupitelství, když USA vtrhly do Iráku pod falešnou záminkou zbraní hromadného ničení? Před třemi dny zavraždil Izrael známou reportérku Aklehovou, která měla v ruce jedinou zbraň – televizní kameru… Kde je Igor Stříž, proč už nestíhá všechny podporující izraelskou politiku, jež má na svědomí krev tisíců Palestinců? Jestliže hovoříme o svobodě, pak to totiž musí být svoboda pro všechny, ne jen pro ty, kteří mají ten správný názor a naditou peněženku.   

Mimochodem – jen pro dokreslení – podle posledních průzkumů uvedlo celých 44 % dotázaných, že nemají peníze na zahraniční dovolenou. Takže svoboda cestovat je pěkná věc, ale lidé musí mít také reálnou šanci se do zahraničí dostat, respektive našetřit pro sebe a svou rodinu na pobyt. Jinak si může tak maximálně prohlížet obrázky v katalogu.

Více než 30 let od revoluce jsou čeští občané také nuceni platit více za prokazatelně horší kvalitu potravin. Nadnárodní koncerny a obchodní řetězce se nestydí dělat z České republiky a jejích občanů odpadkový koš Evropy. Fatálně v tomto ohledu selhala eurokomisařka za Babišovo hnutí ANO 2011 Věra Jourová, která této praxi mohla vystavit STOPku. Ale neudělala to. O to větší překvapení pro mě bylo, když Andrej Babiš postavil poslední kampaň do Evropského parlamentu na řešení dvojí kvality potravin. On a jeho hnutí to mohli vyřešit, ale podvolili se evropským byrokratům. A když jsme u hnutí ANO2011 a jeho působení. Byla to právě KSČM, která Andreje Babiše dotlačila k řešení problémů, které občany pálí. Ne všechny se podařilo realizovat – například dnes se ukazuje, jak moc chybí státní komerční banka, která by mohla pomoci lidem s bydlením. Jaký má ANO 2011 vztah k pracujícím ukázal boj o 5 týdnů dovolené, které s ním KSČM sváděla. Bohužel neúspěšně. Tvrdě jsme ale vyjednávali zvyšování mezd i důchodů, prosadili jsme dotační programy na výstavbu obecních bytů, na rekonstrukce škol a školek na venkově a celou řadu opatření, která by Andrej Babiš rozhodně nedělal. Nyní se chlubí na billboardech, že „za Babiše bylo líp“. Správně by ale měl znít slogan, aby byl pravdivý, že „za Babiše bylo díky KSČM líp“.

Za spolupráci s hnutím ANO 2011 to KSČM schytávala všude možně. Skutečně – spojení s marketingovým molochem miliardáře je vždy problematické. Proto jsem také nehlasovala pro přijetí dohody s hnutím ANO 2011, ale jednu věc si musíme všichni přiznat. Nebýt KSČM, tak asociální nelidová pravicová vláda už by v naší zemi vládla od roku 2017, respektive 2018. Vždyť si vzpomeňte, za kým Babiš po volbách jako první přispěchal s nabídkou vládní spolupráce. Nebyl to nikdo jiný než ODS Petra Fialy. Ostatně na krajích jim to báječně s pravicovými stranami klape. Ukázkou je třeba můj Moravskoslezský kraj. Ivo Vondrák, hejtman, poslanec a místopředseda hnutí ANO 2011, o němž prohlašuje sám Andrej Babiš, že by jej rád viděl jako svého nástupce ve vedení ANO už před více než dvěma lety vítal možnost výstavby americké základny. Nyní svá slova jen potvrdil. Takže v ANO by si měli udělat pořádek, protože něco jiného lidem říkají a něco jiného pak ve skutečnosti dělají.

Z novin a televizí dnes a denně slyšíme, jak se máme dobře. Abychom na to náhodou nezapomněli. Královsky placení ekonomové nám říkají, že se máme nejlépe v historii. Televizní komentátoři a moderátoři, z nichž si ti veřejnoprávní často pletou svou roli s kazateli pravé víry, pak přispěchají se statistikou. Průměrná mzda – 40 tisíc. Skvělé. Zatleskejme si. Co na tom, že v Německu průměrný pracující bral už v roce 2020 průměrně více než 110 tisíc a Rakušan 103! Co na tom, že na průměr dosáhne pouze 33 % pracujících. Dle statistiky se máme úžasně. Jen ta hrozba toho, že až 40 % českých domácností hrozí pád do pásma chudoby tuto skvělou statistiku kazí.

Jestliže, slavná pětikoaliční vládo, považujete za úspěch 33 let po revoluci, že třetinu domácností finančně položí nenadálý výdaj ve výši 10 tisíc korun. Pak si opravdu zasloužíte uznání. Je to skvělá vizitka pro všechny polistopadové vlády.

Nyní lidovecký ministr Jurečka, který má mít na starosti sociální věci a nerozumí rozdílu mezi hrubým a čistým příjmem, spolu se zbytkem vlády vzkazují, že je třeba utahovat si opasky. Zdvojnásobili tak cenu jízdného, reálně poklesnou pod jejich vládou platy; tvrdí, že na opatření pro boj s drahými energiemi nejsou peníze, aby pak všichni jednotně vystoupili s tím, že hodlají za desítky miliard korun nakoupit zbraně a zbrojní techniku. O tom, jak ve Sněmovně KSČM chybí, svědčí i fakt, že tuto politiku a postup vlády podpořili v Parlamentu ČR všechny strany – včetně ANO 2011 a SPD Tomia Okamury. Mimochodem exministr ANO Metnar se dokonce včera v Lidových novinách nechal slyšet, že rychlé vyzbrojování je pro ně dokonce prioritou.

Piráti zase lidem – z kanceláře malostranského paláce – radili netopit. Pak se k tomu přidalo nejezdit. Za chvilku to bude nesvítit. O něco později možná nemarodit…až to skončí u českého „držet hubu a krok!“.  

Jako komunisté se ovšem umlčet nenecháme. Nevíme, proč by měl český občan doplácet na konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy, který se nyní odehrává na Ukrajině. V Kyjevě se rozhodně nebojuje za Prahu. Tak proč by měli Češi, Moravané a Slezané platit za to, že plyn a ropa nepoteče z ruských kohoutků, ale mnohem dráž z amerických a jiných. Ano, Němec to ze svého stotisícového platu nemá problém zaplatit – i když je zajímavé, že i jejich vláda dělá opatření pomáhající lidem – až českým občanům dáte každý měsíc výplatu 110 tisíc, taky se nad tím možná nebudu pozastavovat. Ale myslete už taky jednou na naše obyvatele!

KSČM vždy tvořila hradbu před tím, aby občané padli na úplné dno. Ne vždy jsme byli slyšet, ne vždy jsme to uměli napsat na plakát a billboard. Ale byli jsme tam a pracovali. Mnozí občané si to uvědomili ihned poté, co KSČM z Parlamentu vypadla, jiní to ještě pocítí.

Je na čase vrátit do ústavy právo na práci, ale i přístup k vodě. Pracující musí mít jistotu, že pokud poctivě chodí do práce, zvládne z výplaty uživit sebe i svou rodinu. Proto je nutné minimální mzdu zvedat. Ne stovky, ale o tisíce, které těmto lidem na konci každého měsíce chybí v peněženkách. Jedenáct bodů, s nimiž přichází KSČM pro občany, není plácnutí do vody. Jsou to požadavky, které mají reální základy, aby pomohly většině občanů. A až se nějaký chytrý komentátor v obleku na míru bude vyjadřovat, že nejsou realizovatelné, ať se podívá na zisky, které každý rok odtékají do zahraničí a o něž jsou čeští občané okrádáni.

Budeme dělat vše, co bude v našich silách, abychom zabránili nevýhodným vojenským smlouvám nebo výstavbě vojenské základny USA. Každý, na koho dopadne zdražování a vládní utahování opasku v nás najde oporu. Všem, kterým vláda a média dají náhubek, u KSČM dostane slovo. Všichni, jež mají zájem budovat společnost založenou na skutečných hodnotách, důstojnosti a vzájemné solidaritě, mají v KSČM dveře otevřené. Využijeme každé příležitosti k tomu, abychom o našich řešeních dali vědět. A to včetně prezidentské volby.

Doba před nás klade nové výzvy, nové nároky. My budeme a musíme být připraveni se s nimi popasovat. V plné síle, s energií, nábojem a řešením, které máme TEĎ A TADY! Porveme se s každým, kdo si z obyčejného člověka udělal otloukánka, který musí snášet všechny nesmysly vládní pětikoalice, nebo nevolníka, jak to předvádí někteří zaměstnavatelé, či pokladničku, ze které banky a pojišťovny tahají peníze. Vrátíme se a všechny tyto nepravosti napravíme. To Vám, milí občané, delegáti a delegátky, slibuji! TEĎ A TADY!

Přečtěte si další články

3 komentáře

jmm 14/05/2022 - 14:01

“that’s true” – je to pravda
Byly to od začátku jen populistické “kecy”,tak aby nás rozdělili, zadlužili a ovládali….

Paterak 16/05/2022 - 06:48

Milý hochu, běž se podívat na předměstí některých amerických států aby jsi viděl co je to skutečná bída. Já to viděl. Co je proti tomu udusaná hlína v teplém srubu…🖕

fronda 14/05/2022 - 12:51

To je omyl. Z novin a televizí dnes a denně slyšíme od těch papalášů nahoře, jak se oni mají dobře. A výjimečně říkají pravdu.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.