V jarním deštěm opláchnutém, svěžím městě Brně přišlo oslavit Svátek práce na nově rekonstruované parkové ploše Moravského náměstí na dvě stovky účastníků manifestace. Předseda Městského výboru KSČM Jiří Fazor ocenil, že přišli i mladí z Marxistické alternativy.
Fazor připomněl historii, kdy před 123 roky se nejen v Praze, Brně a jinde slavil poprvé Svátek práce v upomínku na události v americkém Chicagu v roce 1886. Dělníci tam demonstrovali za zkrácení pracovní doby na osm hodin. Při policejní provokaci vybuchla bomba a pět dělníků, označených za vůdce demonstrace, bylo odsouzeno k trestu smrti, tedy tradiční praktiky kapitalismu ve vztahu k dělnické třídě.
Zavedení Svátku práce vždy prvního května od konce 19. století byla významná událost pro ty, kteří v práci dřeli za skromnou mzdu k pouhému přežívání ve skromných sociálních podmínkách. Tehdy, stejně jako dnes, neměli lidé právo na práci (za toto právo se zaručil pouze režim v období socialismu) a dělnické třídě byly nedostupné základní lidské potřeby. Také dnes lidé nemají sociální jistoty. Čtyřicet procent pracujících žije v tzv. pracující chudobě s nedostatkem finančních prostředků na bydlení a sociální zabezpečení. Poděkovat za to mohou Fialově vládě a vládám za uplynulých 34 let, zdůraznil Fazor a odchod do důchodu v 68 letech věku označil za nestydatý.
»Nedokáži si představit 68letého zedníka pracovat na lešení v pátém patře. Nebo dělníka v montovně, kdy při práci s malými součástkami při dvanáctihodinové směně stojí. Rovněž starší paní prodavačku, která musí tahat do prodejních pultů supermarketu dvanáctikilogramové multipaky třeba s limonádami. KSČM je v současnosti jediná organizace, která se dokáže zastat dělnické třídy,« informoval předseda brněnských komunistů.
Člen vedení Městského výboru KSČM v Brně Václav Fišer k tomu přednesl Programové prohlášení Světové odborové federace k 1. máji 2023. Podle něj odboráři měli toto náměstí zaplnit, když mají svátek. Ale naopak nikdo neví, že by někde v Brně 1. máj slavili! Z politické levice jej oslavují pouze komunisté, kteří se nebojí připomínat tento svátek veřejně.
Prý již žádné vojenské základny. Pravda je opačná!
Člen vedení městské organizace KSČM v Brně Martin Říha seznámil přítomné s aktuálním postojem KSČM k nově uzavřené vládou ČR schválené Dohodě mezi ČR a USA o tzv. obranné spolupráci. »Když pan Kocáb prohlašoval, že už žádné cizí armády na území ČR, tak skutečnost je dnes opačná! Myslil jsem si, že tak závažné věci bude schvalovat všelidové referendum. Ale panu Fialovi k tomu stačí rozhodnutí vlády, veřejnosti se nikdo na nic neptá, natož aby hlasovala v nejistém referendu. Pětikoalice v Poslanecké sněmovně vše pohodlně odhlasuje svojí převahou 108 hlasů. Vláda tím dál likviduje “nepotřebnou” občanskou společnost a suverenitu ČR,« podtrhl Říha.
Pavel Březa, předseda KV KSČM Jihomoravského kraje, pozdravil účastníky shromáždění a navodil, co dělat když výsledky obecních, krajských i parlamentních voleb vytlačují členy levicových organizací ze zastupitelských orgánů a rozhodování o věcech veřejných. »Pravice si dříve uvědomila, že tříštění sil a vzájemné spory se dají řešit až po získání moci, a nikoliv před volbami. Když má hlasovací převahu, nepotřebuje k rozhodování jakoukoliv opozici ani občanskou společnost. Na nové volby se musíme připravit už nyní tím, že pestrá paleta levicových organizací odloží svoje vzájemné spory a zapojí společnou řeč do přípravy krajských voleb. Komunisté už mají připraven návrh personálního osazení krajské rady a krajského zastupitelstva,« uvedl Březa. Připravuje levice řádný volební program tak, aby oslovil veřejnost natolik, že levice může zastavit proud současného harašení se zbraněmi a růstu sociálních nejistot lidí v režii pravicové vlády, pravicového prezidenta a pravicových nátlakových skupin? »Jsme schopni oprostit se od osobních animozit a společně s partnery vyřešit tuto záležitost ve prospěch svůj i všech ve společnosti,« dodal.
Místopředseda KSČM Ludvík Šulda osvětlil katastrofu, která se řítí na českou ekonomiku v podobě růstu cen všeho, včetně potravin a energií, i balancování 40 procent občanů na hraně chudoby. Velká inflace likviduje firmy. Vláda jen omílá staré fráze a namítá, že starat se o občany není její věcí. Za hlavní považuje posílání více zbraní a munice na válčící Ukrajinu (už ho tam šlo za více než 40 miliard Kč) a zvyšuje výdaje na obranu na asi 150 miliard Kč ročně se zapojením nové tzv. obranné smlouvy ČR-USA.
Vše vojenské v ČR mohou napříště užívat příslušníci US Army, naopak do vybraných amerických zařízení v ČR nebudou mít čeští občané přístup. Na americké vojáky v ČR se budou vztahovat pouze zákony USA, české zákony jsou druhořadé. Američané nebudou odvádět daně do české pokladny, nebudou platit nájmy, naopak mohou si v ČR stavět, co chtějí, včetně rekreačních zařízení.
Na petici přes 10 000 podpisů
Šulda také kritizoval českou vládu, která stále odkládá důchodovou reformu a systémové řešení sociálních problémů. Uvedl, že na petici proti pozdnímu odchodu do důchodu až v 68 letech mají komunisté už přes 10 000 podpisů občanů. Tím se s ní musí zabývat petiční výbor Poslanecké sněmovny. Komunisté mu předloží své rázné argumenty a náměty proti takovému nestydatému návrhu. Stejně tak vůči snahám vyvést peníze z penzijního fondu do soukromých bank, aby veřejnost neměla možnost jejich celospolečenské kontroly.
(vž)
FOTO – Václav ŽALUD