Újezdečko, Košťany, Dubí i Teplice: Těžbu lithia lidé odmítají

od redakce

Lithium a jeho vytěžení je stále ožehavou otázkou. Proti těžbě se stále hlasitěji staví nejen vedení obcí, kterých by se bezprostředně týkaly dopady těžby, ale i většina jejich obyvatel. Vyplývá to z ankety, kterou na Facebooku uspořádali představitelé dotčených obcí. Během tří dnů se do hlasování ve facebookové skupině Teplice zapojilo přes 2100 lidí. Většina se vyjádřila jasně proti.

Starostové Újezdečku, Košťan, ale i Dubí a Teplic se v internetové anketě ptali na to, zda obyvatelé souhlasí s těžbou lithia, minimálně tak, jak je nyní předkládána firmou Geomet. Tedy nejen na těžbu a dopravu lithiové rudy, ale i na následné zpracování lithia v Újezdečku v provozu na bázi chemického zpracovatelského závodu o velikosti přesahující 50 hektarů s tím, že vytěženou rudu budou z krušnohorského Cínovce do Újezdečku dovážet pásové dopravníky nad korunami stromů. Na anketu zareagovalo 2117 lidí. Z nich celých 89 procent napsalo NE, 11 procent ANO.

Je to již druhá anketa na podobné téma. Tu první uspořádala speciální výzkumná agentura pro společnosti ČEZ a Geomet, které těžbu lithia připravují. Podle výsledků této ankety si 52 procent respondentů z Ústeckého kraje myslí, že těžba lithia může být prospěšná. Přímo na Teplicku pak 61 procent účastníků výzkumu, kterých bylo celkem 700, a to z celého Ústeckého kraje.

Jenže soukromé agentury umějí zpracovat ankety vždy tak, aby výsledek vyhovoval zadavateli. Proto se starostové obcí obrátili na své obyvatele přes sociální síť Facebook. Reakce lidí během pouhých tří dnů byla velmi rychlá, více než dva tisíce respondentů vypovídá o tom, že toto téma místní obyvatele skutečně zajímá. Podle nezávislého starosty Košťan Tomáše Svády se starostové obcí trochu obávali, jak anketa dopadne. Výsledky ale prý svědčí o tom, co slyší od lidí, když s nimi o lithiu diskutují.

Obyvatelé obcí na Teplicku si například stěžují, že nemají dostatek informací. To zopakoval i nezávislý starosta Újezdečku Květoslav Koutník, kterého překvapily informace o možném výkupu domů z Osady Dukla, u které má stát zpracovatelský závod. Jak řekl, obec se o tom dozvěděla až z médií, ČEZ ani Geomet je podle jeho slov neinformovaly.

Starostové obcí představili výsledky ankety na začátku minulého týdne. Jen chvíli na to ale vyšlo najevo, že gigafactory plánovaná v Líních u Plzně, kde se měly z českého lithia vyrábět baterie do elektrických aut, hned tak nebude. Koncern Volkswagen nebude nyní rozšiřovat výrobu o další továrny kvůli pomalejšímu rozvoji elektromobility prakticky v celé Evropě. A s dalšími firmami vláda teprve jedná.

Tato situace nahrává do karet i obcím na Teplicku. »Podle posledních informací to vypadá, že lithium přestává být aktuální téma a podle přístupu vlády a po odchodu skupiny Volkswagen z projektu gigafaktory se situace nyní alespoň na čas zklidní. My přesto budeme dále proti současně navržené formě těžby protestovat,« řekla Naší pravdě Jitka Hanousková, zastupitelka obce Újezdeček. Pro své občany tak nechali vytisknout například trička s nápisem »stop lithiu«, či chystají billboardy.

(hel)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.