Už se blíží aprílový úklid

od redakce

Týden před hlavním termínem celostátní dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost Spalovna a komunální odpady-SAKO Brno.

Letošní zájem o dobrovolnické uklízení je rekordní, v minulých týdnech tak organizátoři řešili především logistiku akce. Rozesílají po ČR k místním organizátorům více než 3000 balíčků, které obsahují 120 000 pytlů na sběr odpadků a i díky zapojení více než tisícovky škol také zhruba 160 000 párů pracovních rukavic. »Letošní 10. ročník Ukliďme Česko je pro nás výzva nejen proto, že se ho podle předpokladů zúčastní rekordní počet dobrovolníků, ale navíc mezi nimi bude i symbolický miliontý dobrovolník, který se od založení akce do úklidů zapojil,« uvedl Miroslav Kubásek zakladatel pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Spojují příjemné s užitečným

»Pro mě je to akce, která má smysl, proto se do úklidu nepořádku z přírody také zapojím. Jsem hrdá na to, že kořeny této akce, která každoročně motivuje statisíce dobrovolníků v republice, sahají právě do Brna, odkud její zakladatelé pocházejí,« dodala primátorka města Brna Markéta Vaňková.
V Brně se bude uklízet na více než 130 místech a svoz sesbíraného odpadu v prvním dubnovém týdnu již tradičně zajistí společnost SAKO Brno, která začátkem letošního roku zprovoznila novou třídicí linku odpadů na druhotné průmyslové suroviny. Díky ní v Brně nově patří do žlutých nádob na plast také všechny kovové obaly od potravin, konzervy a alobal.

Dobrovolníci při letošní akci uklidí i břehy Brněnské přehrady, řek Svitavy a Svratky, kterou budou vodní skauti čistit přímo z palub svých lodí. Úklidy budou organizovat kromě spolků a jednotlivců i městské části a brněnský magistrát. Také řada škol a firem. Do akce se letos opět zapojí strážníci Městské policie Brno a tradiční úklid nastane taky v areálu Zoo Brno.

»Akce spojuje příjemné s užitečným. Pro naše strážníky je vítanou příležitostí setkat se a udělat i mimo pracovní dobu něco užitečného pro město. Díky zapojení od prvních ročníků jsme již tradičním partnerem při úklidu i prezentaci události. Těší mě, že v tomto jubilejním ročníku akce se zúčastní hned čtyři desítky zaměstnanců,« shrnul ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

Zapojit se může každý

Zapojit se může každý, stačí si vybrat úklidovou akci ve svém okolí na webu www.UklidmeCesko.cz a v sobotu 1. dubna jdeme společně na to!

Člen vedení Městského výboru KSČM v Brně Martin Říha k tomu dodal: »Místo těchto akcí kdyby děti učili od útlého věku k pořádku, tak by životnímu prostředí přispěli víc. Z vlastní zkušenosti vím, že mládež se chová k dodržování čistoty a pořádku na veřejnosti bezohledně s vědomím, že to stejně někdo uklidí. I ten vandalismus je na vzestupu a selhává role rodiny, která má děti vést k pořádku.«

(vž)

ILUSTRAČNÍ FOTO – archiv autora

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.