V řekách teče méně než třetina červencového normálu

od redakce

Podnormální vodnosti a na dvou desítkách profilů dokonce sucho, tak vypadá situace uprostřed července na vodních tocích v povodí Moravy. Průtoky vody v řekách se pohybují nejčastěji v rozmezí mezi 15 až 50 procenty dlouhodobých průměrných červencových hodnot. Na většině vodních toků neteče ani polovina obvyklých měsíčních hodnot.

Zatímco letos si připomínáme 25 let od ničivých povodní na Moravě a 20 let od povodní v Čechách, naplno se projevuje opačný hydrologický extrém – sucho. Průtoky většiny významných vodních toků v moravní části povodí Moravy nedosahují ani třetiny průměrných hodnot pro měsíc červenec. Morava v Olomouci a Oskava v Uničově jsou na 30 procentech dlouhodobého měsíčního průměru, Romže ve Stražisku je na 22 %, Olšava v Uherském Brodě je na 14 %, Vsetínská Bečva v Jarcové na 15 %, Dřevnice ve Zlíně na 12 %, Rožnovská Bečva v Rožnově pod Radhoštěm dokonce na třech procentech dlouhodobého měsíčního průměru. Sucho v moravní části povodí je zaznamenáno na 17 měřicích profilech.

Povodí Dyje je na tom lépe. Důvodem je soustava vodních nádrží, které nadlepšují průtoky v řekách pod nádržemi. Průtoky se pohybují mezi 20 a 60 procenty. Jihlava v Ivančicích je na 58 %, Dyje v Trávním Dvoře a Svratka ve Veverské Bítýšce na 44 %, Svitava v Bílovicích nad Svitavou na 36 % a Rokytná v Moravském Krumlově na 24 % dlouhodobého měsíčního průměru. Sucho v povodí Dyje hlásí tři měřicí profily.

»Jednou z hlavních příčin tohoto stavu je jev, který se nazývá evapotranspirace. I když se nám zdá, že relativně prší a v řekách by měl být dostatek vody, není tomu tak. Vysoké teploty způsobují velké odpařování vody z prohřáté zeminy v území a zvyšují nároky vegetace na vodu. Jinými slovy to, co spadne v podobě srážek, se z prohřáté zeminy velmi rychle odpaří. Co se neodpaří, spotřebují rostliny. Do řek se dostává velmi malé množství vody. Další vodu navíc zachytává nenasycený půdní profil,« vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Srážky na přelomu června a července se podařilo vodohospodářům zachytit v některých vodních nádržích. Dohromady se podařilo ve vodohospodářské soustavě zachytit 6,5 milionu m3 vody. »Na počátku července bylo více srážek, proto jsme mohli částečně doplnit zásoby vody v nádržích. Od následujícího týdne už opět nadlepšujeme a dotujeme vodní toky vodou z vodních nádrží,« dodal Gargulák. To aby se suchem postižené řeky s nedostatkem vody nezměnily v zapáchající splašky nepříznivé pro život vodní flory i fauny. Naplněnost vodních nádrží ve správě Povodí Moravy se pohybuje mezi 70 a 100 procenty. Vodní nádrže Letovice a Plumlov mají sníženou hladinu z důvodu pokračujících vodohospodářských rekonstrukcí.

»Vzhledem k tomu, že se v nejbližších dnech neočekávají výraznější srážky, předpokládáme, že stavy na vodních tocích budou nadále setrvalé nebo mírně klesající. V místech výskytu bouřek může dojít k mírnému rozkolísání hladin vodních toků,« předpověděl tiskový mluvčí s. p. Povodí Moravy Petr Chmelař.

(vž)

Přečtěte si další články

8 komentáře

Pepa 20/07/2022 - 08:21

Američtí voliči vyčítají Bidenovi inflaci a stav ekonomiky a my se radujme a děkujme Fialovi a moudrým komisím EU, že se jim stálé vyhlašování sankcí povedlo a budeme mít drahý plyn na příděl !!!! Nebo také žádný. Rusům jste zatopili, my budeme v zimě.
Za Babiše a KSČ bylo líp.

Paterak 20/07/2022 - 05:12

Být na tom Zeman tak mozkově blbě jako Biden, tak už Thajvanec a Ukrajinec pracují na jeho odstranění …

JB 20/07/2022 - 02:03

Geraščenko poznamenal: „Ruské ministerstvo obrany zahájilo zúčtování s vedením společnosti Almaz-Antey Concern, výrobcem vychvalovaných systémů protivzdušné obrany S300 a S400.

Michail Fradkov, šéf představenstva a bývalý ruský premiér, a ředitel koncernu Yan Novikov mohou nejen přijít o své funkce, ale také čelit trestnímu stíhání za podkopávání obranných schopností Ruska.

Vedení této zločinecké organizace se při podpisu mnoha miliardových kontraktů na dodávky S-400 zaručilo, že jejich systém protivzdušné obrany bude zaručeně sestřelovat nejen letadla a vrtulníky, ale i rakety odpalované americkým HIMARS.

Přečtěte si více: První čtyři instalace HIMARS zničí více nepřátel než klasická 152mm děla, – Reznikov

Jak už to ve vojensko-průmyslovém komplexu nacistického Ruska bývá, technické vlastnosti vlajkového systému protivzdušné obrany byly mnohokrát nadhodnoceny a peníze přidělené na vývoj S400 byly ukradeny.

Tento podvod se ukázal jako nedávný, když C400 nedokázaly sestřelit jedinou raketu HIMARS v oblastech Donbass, Záporoží nebo Cherson.

A nejen to, při úderu na ruskou vojenskou základnu v Chartsyzsku rakety HIMARS zničily komplex C400, který měl pokrýt oblast před nálety.

Přečtěte si více: HIMARS a vysoce přesná munice – USA přidělují Ukrajině nový balíček pomoci ve výši 400 milionů dolarů

Jinými slovy, systém protivzdušné obrany C400 nejenže není schopen ochránit vzdušný prostor, ale není schopen ochránit ani

Paterak 20/07/2022 - 05:19

Co je to všechno platný, když bez plynu si ani nepšouknem…

Cyrus Smith 19/07/2022 - 19:10

Ztratí domácnosti ochranu? Německo zvažuje změnu priorit při výpadku plynu

„Pokud bude nedostatek plynu, každý bude muset snížit spotřebu – i domácnosti,“ řekl FT předseda strojírenského svazu VDMA Karl Haeusgen. „Celý tento přístup, že domácnosti mají přednost a průmysl si prostě musí vystačit, nefunguje,“ pokračovat. „Průmysl je pro společnost životně důležitý.“

Podobně se k věci staví i šéf specializovaného výrobce chemikálií H&R Detlev Wösten. Přidělování energií firmám jako ta, kterou řídí, by podle něj vyvolalo v německé ekonomice masivní krizi.

Gedeon Spilett 19/07/2022 - 18:49

Co nabízí česká vláda a s jakými důsledky?

Inflace měřená dle indexu spotřebitelských cen (CPI – Consumer Price Index) dosáhla za červen meziročně hodnoty 17,2 %. Je patrné, že inflační dynamika neochabuje. Odcitujme část ze zprávy Českého statistického úřadu:

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 17,2 %, což bylo o 1,2 procentního bodu více než v květnu. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (nárůst na 18,0 % z květnového 15,1 %). Růst cen pekárenských výrobků a obilovin zrychlil na 23,8 % (v květnu 20,4 %), masa na 20,4 % (v květnu 17,3 %), položek ve skupině mléko, sýry, vejce na 20,8 % (v květnu 18,6 %), olejů a tuků na 42,0 % (v květnu 32,5 %). V oddíle bydlení vzrostly především ceny zemního plynu o 57,8 % (v květnu o 49,2 %) a tuhých paliv o 34,0 % (v květnu o 30,1 %). V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 15,4 % (v květnu o 7,6 %).

Vysoké úrokové sazby, které využívá ČNB, tak povedou k tomu, že celková poptávka zeslabí natolik, že klesne poptávka po komoditách tak, aby se inflační dynamika tlumila. Neboli: klesnou výdaje domácností (už vidíme významný pokles maloobchodních tržeb, který signalizuje přicházející recesi)

Hlavní ekonom ČMKOS Martin Fassmann tomu velmi výstižně říká „rovnováha na hřbitově“.

Ha 19/07/2022 - 17:19

Problémy ruské ekonomiky způsobené západními sankcemi se čím dál více propisují i do oficiálních statistik. Přinášíme týdenní přehled o dopadech ekonomických sankcí v Rusku, jak o nich píšou tamní média.

Situace v ruském automobilovém průmyslu se podle Moscow Times prudce zhoršuje. Podle červnové zprávy Federální služby státní statistiky vzrostl v dubnu objem dluhů po splatnosti v automobilkách meziměsíčně osmnáctkrát, celkem šlo o 53,2 miliardy rublů (zhruba 23 miliard korun). V květnu produkce automobilů meziročně klesla o 97 procent. Hlavní příčinou jsou přerušené dodavatelské řetězce.

Podle stejného listu musí kvůli západním sankcím odstavovat své provozy ruské hutní závody – ztratily totiž možnost prodávat výrobky na zahraniční trhy. Tento sektor v Rusku zaměstnává 200 tisíc lidí.

V Rusku se kvůli nedostatku stavebního materiálu a řadě dalších příčin způsobených sankcemi zpožďuje dokončení více než 800 rezidentních budov. Byty si v nich koupilo zhruba 74 tisíc rodin. Oznámil to člen Komise Státní dumy pro ochranu práv občanů na bydlení Alexandr Jakubovskij, píše deník Izvestija.

Jeden z největších ruských těžařů zlata Petropavlovsk zbankrotoval kvůli bojkotu na západních trzích, informuje Moscow Times.
Denní přehledy aktuálních informací, výběr nejzajímavějších článků nebo celé články z vybraných témat. Aby vám během léta nic důležitého neuteklo, využijte možnosti odebírat newslettery Deníku N přímo do vašeho e-mailu. Odběr si jednoduše nastavíte ve vašem uživatelském účtu.
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište

Pepa 19/07/2022 - 16:53

Nebudeš mít na to plyn , elektřinu jo, Němci zase zapnou vypnuté uhlí. Green deal už nemá přednost.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.