Zadostiučinění pro Petra Druláka

od redakce

Městský soud v Praze v odvolacím řízení rozhodl, že vyhazov bývalého diplomata a odborníka na mezinárodní vztahy profesora Petra Druláka z Ústavu mezinárodních vztahů byl protiprávní. Ústav musí pracovní vztah se svým někdejším výzkumníkem a v letech 2004-13 ředitelem napravit. Zřizovatelem ústavu je ministerstvo zahraničí, v jehož čele stojí Pirát Jan Lipavský.

Městský soud se ztotožnil s tím, co řekl soud prvního stupně, že výpověď byla dána právně nesprávně, že nebyla příčinná souvislost mezi změnami, jež chtěl ústav provést, a propuštěním Druláka. Prakticky to bude znamenat, že zaměstnavatel bude muset vzít svého bývalého výzkumníka zpět a vyplatit mu zpětně mzdu za celé období (od ledna 2023), vysvětlila advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.

Drulák cítil po rozhodnutí soudu radost a zadostiučinění. »Hlavně jsou pro mě důležité reakce lidí, které dostávám. Je vidět, že tato kauza je pro spoustu lidí důležitá a dává jim naději, že když se páchá tento typ nespravedlnosti ve snaze někoho umlčet, má smysl se bránit,« řekl Parlamentním listům.

Drulákovi bylo jasné, že hlavním důvodem výpovědi byly jeho názory, zvláště na válku na Ukrajině, geopolitiku, havlovské pojetí lidských práv apod., které se odlišují od názorů pětikoalice. Represivní tlak nynější státní moci na učitele a další veřejně činné osoby komentoval v rozhovoru pro Naši pravdu: »Liberální oligarchie – tak označuji systém, který zde vládne – cítí, že jsou ohroženy její pozice, snaží se bojovat o záchranu tím, že vytlačuje alternativní názory. Čím je slabší, tím agresivnější.«

Současný stav, kdy lidé propadají takové míře autocenzury, že sami sebe kontrolují, omezují a dobře si rozmýšlejí, co říci před kolegy, označil v rozhovoru pro NP za »kulturu zastrašování«. »Lidé se na pracovištích bojí normálně mluvit. Velmi exponovaní jsou zvláště učitelé, kteří mluví se studenty a nevědí, kdo je ve třídě udavač, kdo si je nahraje, zdali budou z toho problémy, jako u té nešťastné paní učitelky Bednářové, která byla nahrána mladým udavačem a následně ztratila zaměstnání,« uvedl pro náš týdeník.

Petr Drulák působil v letech 2014-2015 ve funkci prvního náměstka ministra zahraničních věcí, v letech 2017-19 zastupoval ČR ve Francii jako velvyslanec.

(mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.