Lidé se bojí nízké výplaty a stresu

od redakce

Největší obavy zaměstnanců budou v letošním roce pramenit z nedostatečné výše výplaty a z citelného zvýšení tlaku a stresu. Zaměstnanci se obávají také celkového zhoršení pracovní atmosféry, naopak strach z technologického pokroku nebo ze ztráty zaměstnání je spíš výjimečný, vyplývá to z nového Barometru zaměstnanců. Společnost Up Česká republika jej vytvořila dotazováním mezi více než 1000 respondenty z tuzemských firem a organizací.

Reálné mzdy se v Česku snižují již více než dva roky, jen vloni klesly podle dat ČSÚ reálně o téměř 3 %. Přestože analytici očekávají letos zastavení tohoto propadu, sami zaměstnanci ohledně vývoje svých nominálních mezd nejsou příliš optimističtí. Většina z nich v průběhu letošního roku růst své mzdy či platu neočekává. Třicet procent zaměstnanců předpovídá stagnaci a 23 % dokonce pokles své výplaty. Naopak růst předpovídají 2/5 lidí, výrazné přidání očekávají však jen mladí zaměstnanci ve věku do 26 let. V tomto kontextu není překvapením, že nejčastější obavou zaměstnanců je pro letošní rok právě nedostatečná výše mzdy či platu.

Nebezpečný koktejl

Druhým, podobně výrazným strašákem je v očích zaměstnanců pro letošní rok citelné zvýšení tlaku a stresu, kterého se obává 30 % zaměstnanců;  21 % pracujících má pak obavy i z celkového zhoršení pracovní atmosféry, které se zvýšením tlaku, narůstajícím stresem a zároveň nedostatečnými finančními podmínkami úzce souvisí.

»To je kombinace, která se může velmi neblaze podepsat na celkové spokojenosti zaměstnanců. Zaměstnavatelé tak budou mít plné ruce práce, aby udrželi své lidi motivované, loajální i angažované. Jen přidání peněz jim k tomu navíc stačit nebude. Efekt peněz na celkovou spokojenost zaměstnanců je totiž jen krátkodobý,« uvedla Ela Honická, ze společnosti Up ČR.

Mezi středně silné obavy zaměstnanců patří nepříznivé dopady reorganizace, snížení pracovních výhod a benefitů, nárůst množství práce a celkové zhoršení pracovních vztahů. Jen 12 % zaměstnanců se pak vyloženě obává ztráty svého zaměstnání. Ještě méně zaměstnanců se bojí, že práci nebude stačit kvůli technologickému pokroku.

Podpora zdraví a odpočinku

Na jedné straně obavy o nedostatečné finanční prostředky, a na straně druhé obavy z horší pracovní atmosféry a rostoucího tlaku se odrážejí i na preferencích zaměstnanců, pokud jde o jejich zájem o různé formy podpory ze strany zaměstnavatelů. Ačkoliv číslem jedna zůstává mezi zaměstnanci stále požadavek na více peněz, oproti loňsku jeho význam výrazně zeslábl. Meziročně se naopak zvýšil zájem o různé formy cílené podpory odpočinku zaměstnanců nebo jejich zdraví.

Vůbec nejvýrazněji oproti loňsku vzrostl zájem zaměstnanců o příspěvek na stravování, jehož zavedení nebo navýšení by aktuálně ocenila čtvrtina Čechů. Více zaměstnanců má meziročně zájem i o příspěvky na volnočasové benefity, příspěvky na dovolenou či o kratší pracovní dobu a delší dovolenou.

Jiří WERTZ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.