Bouřlivý Den narušení

od redakce

Izraelská policie ve středu použila zábleskové granáty proti demonstrantům, kteří v Tel Avivu protestovali proti vládním záměrům na změnu podoby justice v zemi. Byla to další z celé řady demonstrací proti soudní reformě, kterou prosazuje nynější vláda v čele s Benjaminem Netanjahuem.

Tentokrát demonstranti blokovali dálnici mezi Tel Avivem a Jeruzalémem. Volali, že Izrael není diktatura, ztrátu nezávislosti justice odmítají. Jenže Netanjahu se jako diktátor chová, v případě justiční reformy určitě. Telavivská policie na koních demonstrantům bránila v překonání zátarasů. A zatýkala. Podle Českých novin reagovali výkřiky »hanba« a »my jsme většina, my jsme v ulicích«. Protestující středu označili za Den narušení. Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir označil demonstranty za anarchisty, kterým nedovolí blokovat silnice.

Nacionalisticko-náboženská koaliční Netanjahuova vláda v lednu navrhla soudní reformu, podle níž by zákonodárci vládnoucí koalice získali rozhodující roli při jmenování soudců a byla by omezena pravomoc nejvyššího soudu rozhodovat proti moci výkonné. Právní výbor parlamentu při hlasování, které opozice bojkotovala, předběžně schválil více částí reformy. Návrhy podkopávají nezávislost soudů i vzhledem k tomu, že Izrael nemá ústavu a jen jednu parlamentní komoru, již ovládá vládní koalice. O demokracii už lze pochybovat. Premiér Netanjahu zatím »hlasy ulice« zcela ignoruje, i když vládní záměr odmítá většina Izraelců.

(ava)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.