Lotyšsko pohříchu uctívá SS a nenávidí Rusy

od redakce

»V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu nabývá na významu trend, který bych nazval prostě jako dekolonizaci ruského imperialismu. Jeho základní message je jednoduchá: Rusko je regionální impérium od základu vystavěné na kolonizaci původních obyvatel na svém území i na území svých východoevropských sousedů. Je to velmi užitečný nástroj pro všechny chcimíry, kteří si stále myslí, že Krym je ruský, Donbas též a Ukrajina se s Ruskem musí dohodnout na postoupení části svého území Rusku, aby konečně zavládl mír a klid,«napsal na svém facebookovém účtu jeden z českých levicových intelektuálů, student/absolvent několika vysokých škol a odborník na otázky klimatu. Jeho jméno není podstatné, ale jeho úvaha v tomto případě skutečně mrazí.

Zmiňovaný kolega vychází z twitterového vlákna Stase Olenchenka z UAexplainers, který v něm píše tyto a jiné účelové nesmysly právě ve snaze přesvědčit lidi na Západě, že etničtí Rusové na Ukrajině, v Pobaltí a na Kavkaze nejsou původními menšinami, nýbrž »koloniální osadníci«. A dodává další cynickou lež, že zde žijící Rusové nepředstavují utlačovanou populaci v žádném smyslu slova. Například tolik propírané upírání základních občanských, lidských a jazykových práv na Ukrajině i v Pobaltí označuje za dekolonizaci, a zároveň vyhrožuje mj. ruským napadením Lotyšska, členského státu paktu NATO…

Protiruská kampaň

Že těmto a dalším účelovým výkladům věří lidé masírovaní proukrajinskou černobílou mainstreamovou propagandou, je jedna věc, ale že jsou s to je šířit i mladí autentičtí levičáci, to je alarmující! Naštěstí nejsou všichni stejní. Jiný můj levicový facebookový přítel výše popsanou reakci na Olenchenkovu protiruskou propagandu trefně a vyčerpávajícím způsobem okomentoval takto: »Nečekal jsem, že otevřený rasismus a proválečný šovinismus bude zase oficiálním diskurzem tzv. dobrých mravů a klíčem k zaručené vstupence do médií, k popularitě a lajkům. Protiválečné, antirasistické, antixenofobní postoje a hodnoty jsou základem levicových směrů a kdo na ně rezignuje, když foukne vítr jinam, je jen a jen pokrytec, nic jiného. A schvalování kolektivní viny a národnostní segregace z levicových pozic je kolosální pokrytectví.«

Upírání jazykových práv

Faktem je, že kyjevsko-majdanské upírání jazykových práv ruskojazyčné menšiny dotáhli k dokonalosti právě v Lotyšsku, když dvacet tisíc Rusů zde žijících několik desítek let nyní stojí před faktem, že budou vyhoštěni ze země. Lotyšské úřady po nich totiž vyžadují test ze základních znalostí lotyšštiny, aby prý prokázali věrnost zemi. Problém je, že jde především o starší ženy. Etnických Rusů žije v Lotyšsku asi 25 procent z celkového počtu 1,9 milionů obyvatel, tedy zhruba půl milionu. Těch, kteří mají lotyšské občanství, se nové opatření podle serveru aktualne.cz prý netýká. Jenže ti, co přijali či si ponechali pas ruský, tak učinili často z praktických důvodů – třeba kvůli nároku na ruský důchod nebo snadnější možnosti návštěv svých příbuzných za hranicemi.

Lotyšsko navíc vypnulo ruské televizní kanály, zničilo sovětský válečný pomník a nyní prohlubuje omezení vzdělávání v ruštině. Prostě bezprecedentní výše zmiňovaná kolektivní vina jak vyšitá!

Zakázali antifašisty

A k tomu je třeba neopomenout nejskandálnější fakt, že ročně kolem jednoho až dvou tisíc neonacistů se v polovině března v centru Rigy účastní pochodu na počest někdejší lotyšské legie SS, která za 2. světové války po boku hitlerovského Německa bojovala proti sovětské armádě. Bývalí legionáři pořádají pochod od roku 1994. Dříve se oslav účastnili i státní činitelé. Od začátku tohoto tisíciletí od toho ustoupili, ale třeba v roce 2016 lotyšská pohraniční služba nevpustila na území země německé antifašisty, kteří do Rigy přiletěli, aby se zúčastnili protestního shromáždění proti neonacistickým oslavám SS. Dokonce jim bylo vyhrožováno zatčením!

Podobných protiruských excesů je ale v zemi čím dál víc a víc. Týká se to i aktuálního MS v hokeji, kde pořadatelé v Rize zakázali vyvěšovat v hale ruské vlajky pod hrozbou vyvedení z utkání.

Putinův projev

Tohle míchání politiky do sportu, umocněné absurdním zákazem účasti ruských sportovců při mezinárodních kláních, pochopitelně rozhořčilo i ruského prezidenta Vladimira Putina. Nelze se proto divit tomu, že 9. května při přehlídce ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě mluvil o tom, že proti Rusku byla znovu rozpoutána opravdová válka, že se Rusko vlastně postavilo na odpor mezinárodnímu terorismu. Putin ve svém vystoupení obvinil Západ, že se snaží ovládat jiné země a zničit systém mezinárodní bezpečnosti a práva. A v tom podle něj tkví příčina katastrofy, kterou prožívá ukrajinský lid, píše server ceskenoviny.cz. Podle portálu Putin také obvinil Západ, že zapomněl, k čemu vedly šílené ambice nacistů na ovládnutí světa, zapomněl, kdo porazil toto zlo, kdo se postavil na obranu rodné země a nešetřil životy kvůli osvobození národů Evropy. Na základě toho ruský prezident i nadále viní Západ a NATO z toho, že učinily konflikt na Ukrajině nevyhnutelným.

Opravdu nevyhnutelným? Otázkou zůstává, zda vytloukání klínu klínem je řešení. Zvlášť když při něm umírají nevinní civilisté?!

(rom)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.