Potřebujeme skutečnou alternativu

od redakce

Naše rekordy lámající politika nemá žádný plán na globální oteplování.

Následující článek je redakčním sloupkem britského komunistického deníku The Morning Star ze 17. července. Británie (nebo, chcete-li a jak je poslední dobou módní, Spojené království) je daleko, ale kdo si myslí, že se probíraný problém netýká středu Evropy, ať zvedne ruku – nebo ať jednoduše nečte dál. (Pozn. překl.)

Vůbec první červené varování meteorologického ústavu před extrémním horkem by mělo zaměřit mysl na to, jak se s takovými teplotami vyrovnáváme. Nemůžeme to odbýt jako šílenou vlnu veder. Všech deset nejteplejších let od roku 1884, kdy se záznamy začaly zaznamenávat, přišlo od roku 2002. Globální oteplování je s námi. Jeho dopady vidíme ve stovkách umírajících v horké vlně, která nyní svírá Evropu. Ve větší četnosti tropických bouří a silných záplav, v lesních požárech a delších, chmurnějších obdobích sucha. Ve srovnání s mnoha zeměmi v Africe či Asii se mohou problémy způsobené oteplováním v Británii zdát minimální, přesto jsme špatně adaptováni na jejich zvládnutí.

Navzdory pravidelnosti extrémních vln veder tato stále znamenají chaos pro veřejnou dopravu, protože naše koleje nejsou stavěny tak, aby zvládly dlouhotrvající horké počasí. Klimatizaci má jen pár soukromých rezidencí a tisíce škol a úřadů ji postrádají. Většina bytů je špatně izolována, jak zdůrazňuje skupina přímé akce Insulate Britain. Říkat, že vlády nedělají dost pro řešení klimatických změn, se stalo zbožnou praktikou. Říká to OSN, vědci i většina politiků. Vlády reagují stanovením cílů pro »čisté nulové« emise uhlíku do nějakého data, přičemž pokrok je monitorován prostřednictvím byzantských systémů umožňujících obchodování s emisemi a jejich kompenzaci.

Ambicióznější cíle jsou již na rozvinutém Západě odmítány, neboť hrozba dovozu plynu způsobená ruským vstupem na Ukrajinu způsobila, že Německo zrušilo uhelné elektrárny a Washington naléhá na Saúdskou Arábii, aby čerpala více ropy. Ponurá realita je taková, že Británie za současného stavu nedělá vůbec nic, aby se vypořádala s globálním oteplováním. Naše vláda rozhodně neinvestuje do odolnější železnice. Naopak, angažuje se v ničivé válce proti železnici a lidem, kteří na ní pracují – je odhodlána seškrtat tisíce pracovních míst a podkopat samu životaschopnost této služby jen proto, aby rozdrtila silné odbory a nebezpečný příklad, jenž dávají: že pracovníci, kteří jednají kolektivně, si mohou zajistit lepší platy a pracovní podmínky.

Neexistuje žádná snaha dostat lidi z aut do veřejné dopravy. Naše síť veřejné dopravy je nepřehledná, nespolehlivá a drahá. Existují určité regionální snahy, převážně ze strany úřadů práce, o podporu veřejného vlastnictví autobusů, aby se zvrátil vandalismus privatizace, který zadusil životně důležité dopravní spoje po celé zemi. Vláda ale žádný plán nemá. Naše politika zlomila rekord. Toryové doufají ve svůj recept »snižte daně a deregulujte«, ač veřejnost, a dokonce ani její vlastní členové neprojevují pro tento recept žádné nadšení. Liz Trussová teď vysvětluje, že způsob, jak vyřešit bytovou krizi, nespočívá v zaměření se na další bydlení, ale v deregulaci.

Vyšší izolační standardy pro nové domy? Zapomeňte na to. A počkat, nezpůsobilo to požár v Grenfellu, při kterém uhořelo 72 lidí? Poselství toryů zní: Koho to zajímá? Ať rozhodne trh, a pokud se zkombinuje populace bez peněz a neregulovaný průmysl, který si s lidským životem hraje rychle a volně, a přinese novou éru stísněných, nebezpečných a špatně izolovaných domů? No, budou v nich muset žít jen malí lidé.

Potřebujeme zásadní změnu politického přístupu. Potřebujeme trvalé investice do úprav našich domů a veřejných budov. Potřebujeme revoluci ve veřejné dopravě, zahrnující masivní investice do rozšíření železniční a autobusové sítě. Potřebujeme dostat energii zpět pod veřejnou kontrolu, aby přechod k obnovitelným zdrojům mohl být naplánován spíše než ponechán v rukou samotných lidí profitujících z fosilních paliv. Nic z toho toryové nenabízejí – ani labouristé pod »novým vedením«, což zahrnuje krotký souhlas se systémem, který náš svět zapálil. O politickou alternativu je třeba bojovat od základů.

Překlad Vladimír SEDLÁČEK

Přečtěte si další články

12 komentáře

Vilma 03/08/2022 - 19:32

Aby bylo jasno

https://www.youtube.com/watch?v=WMu-pj0OU94

Víte, že někteří eurofederalisté, chcete-li eurohujeři, chtějí hnát premiéra Fialu k Evropskému soudnímu dvoru? Víte, že Evropská unie mohutně ekonomicky slábne? A víte, že ministerstvo zahraničí, které varuje Unii před čínským vlivem, pořádá v Pekingu slavnostní akce českého předsednictví a rozdává hrníčky s logem Evropské předsednictví 2022?

jmm 03/08/2022 - 12:57

227 osob bylo popraveno z politických důvodů. Rozsudky uváděly téměř bezvýhradně tehdejší notoriety – velezradu a špionáž. Vedle vysloveně justičních vražd se jednalo o odbojovou činnost, útěky do zahraničí nebo pomoc vězňům. Do této množiny jsou zahrnuty i případy odsouzení za odbojovou činnost řízenou či provokovanou StB (Boris Kovaříček, případ Babice) a případy individuálního nesouhlasu spojené s terorem (Robert Bareš, Dvořákové).

Následné rehabilitace odsouzených proběhly v 60. letech (například dle zákona č. 82/1968) či až po změně režimu po listopadu 1989, a to například zákonem č. 119/1990 Sb.

Seznam je tvořen dle údajů Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.[1]

Osoby popravené z politických důvodů
Popravení v procesu se Slánským
Editovat
Jméno

komentátor 03/08/2022 - 12:57

227 osob bylo popraveno z politických důvodů. Rozsudky uváděly téměř bezvýhradně tehdejší notoriety – velezradu a špionáž. Vedle vysloveně justičních vražd se jednalo o odbojovou činnost, útěky do zahraničí nebo pomoc vězňům. Do této množiny jsou zahrnuty i případy odsouzení za odbojovou činnost řízenou či provokovanou StB (Boris Kovaříček, případ Babice) a případy individuálního nesouhlasu spojené s terorem (Robert Bareš, Dvořákové).

Následné rehabilitace odsouzených proběhly v 60. letech (například dle zákona č. 82/1968) či až po změně režimu po listopadu 1989, a to například zákonem č. 119/1990 Sb.

Seznam je tvořen dle údajů Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.[1]

Osoby popravené z politických důvodů
Popravení v procesu se Slánským
Editovat
Jméno

fronda 02/08/2022 - 22:21

To byly jen epizody spojené s kultem osobnosti. Později komunisté kybernetiku i genetiku uznávali.
Excesy se vyskytly ale i na Západě, vzpomeňme na vnucování tabáku, olovnatého benzínu nebo anticholesterolového průmyslu celému světu, přestože kapitalisté dobře věděli, že všechno je jinak. Obětí bylo mnohem víc…

fronda 02/08/2022 - 22:17

Liberální demokraté:
“Západ vnímá postup hasičů jako nepřijatelnou agresi a udělá všechno, aby neuspěli”. :P

fronda 02/08/2022 - 22:14

Britové mají hnedle za Kanálem vzorový a fungující příklad, jak se to má dělat – Francii. Ta má díky rozvinuté jaderné energetice velmi nízké měrné emise skleníkových plynů. Naopak Německo, to je příklad, jak se to nemá dělat.

Harbert 02/08/2022 - 21:44

Vláda Petra Fialy taky úplně kašle i na zdravotně postižené občany. A zároveň Fialova vláda neustále ve Sněmovně blokuje pozitivní návrhy na pomoc zdravotně postiženým lidem, zákony na zvýšení příspěvku na péči a zvýšení příspěvku na mobilitu pro zdravotně postižené občany.
No a vláda místo toho, aby pomohla občanům, tak prostřednictvím ministra vnitra a předsedy STAN Víta Rakušana zakládá jakousi politickou policii, která má stíhat občany za jejich názory. To může současně způsobit zastavení nebo zpomalování vyšetřování kriminální kauzy organizovaného zločinu v hnutí STAN.

Cyrus Smith 02/08/2022 - 21:41

Podle červených čísel způsobených ztrátou výrobních základen na ruském trhu i tamních prodejů čekají francouzskou í automobilku krušné časy. Podle interní zprávy Renaultu pro své akcionáře přišel koncern za první polovinu roku 2022 na ruském trhu o 2,3 miliardy eur, tedy asi 56 miliard korun.

Paterakova 02/08/2022 - 16:57

Pat a Mat! Nezapominej na ne!!!

qwer 02/08/2022 - 15:25

Já si myslím, že požár založil ten zdejší všehoschopný špína člověk, beze všech skurpulí zneužívající nicky ostatních.

Pozorovatel 02/08/2022 - 15:59

👍👍👍👍👍

Paterak 02/08/2022 - 16:54

Ten je rád když ho přijde někdo nakrmit Co takový hňup mohl v životě dokázat. Ani škodit neumí…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.