Řecká vláda v palbě kritiky

od redakce

Počet obětí úterní srážky vlaků v Řecku roste, zatím je jich 46. Ve čtvrtek to podle místních médií a Českých novin řekl mluvčí hasičů. Ve středu kvůli nehodě lidé protestovali proti špatnému stavu řeckých železnic, jejichž zaměstnanci ze stejného důvodu ve čtvrtek stávkovali. Přidali se k nim i zaměstnanci aténského metra.

Demonstrace se ve středu večer konaly v Aténách, Soluni či ve městě Larisa, u něhož se v úterý před půlnocí osobní vlak čelně srazil s nákladním. Protestující kritizují řeckou vládu za špatný stav železniční infrastruktury, který podle nich i podle odborářů k nehodě přispěl. Šéf asociace strojvůdců uvedl, že i na hlavní trati mezi Aténami a Soluní, kde k nehodě došlo, chybí elektronický varovný systém. Rovněž zástupce železničních odborů deníku Kathimerini sdělil, že mezi Aténami a Soluní signalizace nebezpečí nefunguje.

Zatímco většina demonstrantů protestovala pokojně, někteří seděli na silnici se svíčkami a drželi pietu za oběti nehody, později večer se radikální skupiny střetly s policií, která proti nim použila slzný plyn. Demonstrovalo se před parlamentem i sídlem společnosti Hellenic Train, jež provozuje osobní i nákladní železniční dopravu v Řecku. Zaměstnanci železnic v Řecku vyhlásili 24hodinovou stávku. Přidali se k nim i zaměstnanci aténského metra, kteří si stěžují na stejné problémy – nedostatek personálu a zastaralou techniku.

Příčina nehody se vyšetřuje, zřejmě šlo o lidské selhání. Už ve středu zadržela policie přednostu stanice v Larise, který podle některých médií přiznal tragickou chybu, takže vlaky jely proti sobě po stejné koleji. Řecká vláda slíbila kromě pomoci pozůstalým nehodu důkladně vyšetřit a přijmout opatření, aby už se nic takového nestalo… Zodpovědnost za stav řeckých železnic přijal i ministr dopravy Kostas Karamanlis – rezignoval. Podle něj železniční systém není ve stavu, který by odpovídal 21. století. Řecká vláda zanedbávala modernizaci železniční infrastruktury dlouhodobě. V osobním vlaku bylo 342 cestujících a 10 členů posádky, v nákladním dva lidé. Mezi oběťmi je mnoho mladých lidí, vysokoškolských studentů. Nový řecký ministr dopravy Jorgos Gerapetritis se rodinám obětí omluvil… Reportér televize Al-Džazíra v Larise popsal, že červená varovná světla se často spouští i tehdy, když žádné nebezpečí nehrozí, a proto je někteří strojvůdci a přednostové stanic ignorují. To mohl být i případ této nehody.

(ava)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.