Ruské a americké jednání v Ankaře

od redakce

V turecké metropoli Ankaře v pondělí jednaly ruská a americká delegace, uvedl ruský deník Kommersant s odkazem na svůj nejmenovaný zdroj. Za ruskou stranu se neohlášených rozhovorů účastnil šéf civilní rozvědky SVR Sergej Naryškin. Bližší podrobnosti deník neuvedl. Kreml podle agentury TASS sdělil, že informaci o tomto setkání ruské a americké delegace nemůže potvrdil ani vyvrátit.

Podle dřívějších informací Kommersantu mezi Ruskem a USA probíhají jednání o plánech na zasedání komise pro dohodu Nový START, která se týká strategických jaderných zbraní. Naposledy komise s ruskou a americkou účastí zasedala v říjnu 2021. Zasedání komise avizoval v minulém týdnu také mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Podle jeho tehdejších slov se mělo uskutečnit »v blízké budoucnosti«.

Dohodu zvanou Nový START Moskva a Washington prodloužily letos v únoru, platit má do roku 2026. Smlouva, kterou v Praze v roce 2010 podepsali tehdejší prezidenti Spojených států amerických a Ruské federace Barack Obama a Dmitrij Medveděv, omezuje počet jaderných hlavic i jejich nosičů. Popisuje rovněž podmínky ověřování a inspekce jaderných zbraní druhé strany. Spolupráci ohledně inspekcí ale Rusko v srpnu zastavilo. Odůvodnilo to cestovními omezeními, která proti němu kvůli vstupu na Ukrajinu zavedl Západ a jeho spojenci.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.