Hledáme vzory statečnosti. Až příliš často slýcháváme, že jsme malí, bezmocní. Slyšeli jsme to za mocnářství, za Protektorátu i v dobách nedávných, ale slyšíme to i dnes. Jsme opravdu tak malí a bezmocní, jak je nám předkládáno?
Před čtyřiašedesáti lety se zrodil příběh o jedné zcela zapomenuté zemi. Ta země, vlastně ostrov, leží uprostřed Karibiku. Je podobná – jako desítky dalších – Haiti, Dominikánské republice, Jamajce, Barbadosu, či Grenadě. Ta země se jmenuje Kuba. Je stejně tak malá, jako Česká republika, přesto změnila svět. Ten před 64 lety zaměřil svůj pohled na mapu Latinské Ameriky. Kuba řekla dost!!!
Stala se tak první zemí Latinské Ameriky, kde došlo k vítězství lidové revoluce. Tamní proamerická vojenská diktatura byla svržena, generál Batista 1. ledna 1959 uprchl do Spojených států amerických. Následný den vstoupili do Havany vítězní revolucionáři. Ta malinká Kuba se stala vzorem pro miliony obyvatel naší planety. Pro Spojené státy americké se zrodil velký »problém«, zjistily, že nejde o jakýsi banánový převrat, jichž tehdy bylo v Latinské Americe bezpočet. Figurky se občas vystřídaly…
Žádné figurky v režii USA
Fidel Castro, Che Geuvara, Raul Castro se těmi figurkami v režii USA nestali. Proto od počátků vítězné revoluce Kuba čelila americké politice sankcí a vojenských hrozeb. Tedy z dnešního pohledu nic nového, co od toho roku 1959 Američané předvedli světu ve Vietnamu, v Laosu, Afganistanu, Iráku, v Sýrii… Nesmiřitelnost USA vyvrcholila v roce 1961 vyloděním několikatisícové tzv. kubánské exilové armády v režii Spojených států. Invaze se změnila v drtivou porážku agresora, tento neúspěch se stal vzorem pro další země. Kuba před 64 lety nakazila celou Latinskou Ameriku, ta dnes vypadá zcela jinak než před 64 lety. Cestu Kuby nezměnila ani desetiletí amerických sankcí. Kuba se stala vzorem pro celý třetí svět, a to je asi ten největší její hřích…
Pomoc z Československa
Československo pomohlo Kubě zejména v době ohrožení, ta i po mnoha letech vzpomíná s vděčností na pomoc Československa a řady dalších států, které se nezalekly amerického nátlaku, Kuba v té době bojovala o přežití. Tisíce studentů z Kuby dostalo v Československu vzdělání, naopak tisíce našich odborníků na Kubě předávaly své zkušenosti. I díky naší pomoci ta malá, ale statečná Kuba zvítězila nad politikou amerických sankcí a nátlaku Washingtonu. Československo s Kubou pojí přátelství.
Ostrov svobody má následovníky
Podobnou cestu nastoupily další státy Latinské Ameriky. Venezuela, Bolívie, Nikaragua, Argentina… Navzdory USA se celá Latinská Amerika změnila, a to je hlavní přínos kubánské revoluce. Ze zaostalé země se zrodil sebevědomý stát. Úspěchy Kuby v lékařské oblasti, ve vzdělání, školství, ale i ve sportu se staly výkladní skříní revoluce. V roce 2014 Kuba slavila, prezident USA Barack Obama přiletěl do Havany, mezi oběma zeměmi byly navázány diplomatické vztahy. Vítězná revoluce z roku 1959 byla dovršena. Fidel Castro, Ernesto Che Guevara, Raúl Castro a jim podobní změnili zásadně svět, jejich činy nebyly zapomenuty. I přes přítomnost nezvaných tisíců amerických vojáků na vojenské základně Guantánamo jde Kuba svou cestou, v mnohém je revoluční Kuba vzorem i pro Českou republiku. Nejsme ani malí ani bezvýznamní, to nám jen vrchnost vnucuje.
Přemysl VOTAVA
(Mezititulky redakce)
1 komentář
Vzhledem k tomu, že ta revoluce trvá už přes šedesát let, měli kubánští soudruzi času víc než dost, ale že by dosáhli nějakých zázraků se nezdá. Je to pořád chudičká země a vzor pro Českou republiku bych v ní opravdu nehledal.
Komentáře jsou uzavřeny.