Lula znovu stanul v čele Brazílie

od redakce

Příznivci brazilského levicového politika Luize Inácia Luly da Silvy (77) se dočkali. V metropoli Brasílii se v neděli konalo jeho uvedení do funkce. Oficiálně se tak už podruhé ujal brazilského prezidentského úřadu. Přítomen nebyl končící prezident Jair Bolsonaro. Tento krajně pravicový politik se přesunul do USA, aby tak dal najevo, že Lulovo volební vítězství neuznává.

Lula už stál v čele Brazílie v letech 2003 až 2010. A loni v říjnu vyhrál první i druhé kolo prezidentských voleb. Ve své první etapě prezidentování uspěl s několika sociálními programy, na jejichž základě se miliony obyvatel Brazílie, které se do té doby utápěly v chudobě, dočkaly zlepšení života. Velmi úspěšným byl program Bolsa Família, který poskytoval rodinám peněžní dávky, pokud posílaly své děti pravidelně do školy. Je to program nesmírně důležitý. Protože přístup ke vzdělání může pomoci zajistit důstojnější život. Zrovna tak si byl Lula vědom, že jeho pozornost vyžaduje a potřebuje i brazilské zdravotnictví, přinejmenším finanční injekci, aby si ošetření mohli dovolit také ti, kteří nikdy nemají peněz nazbyt.

I nyní je v Brazílii mnoho problémů k řešení. Nejen sociálních a ekonomických. O vládě Bolsonara se Lula vyjádřil jako o katastrofě. Bude co napravovat. Důležité také je, že nový prezident se staví proti ničení brazilského pralesa, proti neřízenému odlesňování jen kvůli zisku, k němuž za Bolsonarova prezidentování docházelo neustále. Problémem v Brazílii jsou třeba i chudinské favely, do kterých se bojí vstoupit policie a někdy i armáda se svou technikou. Slepené chatrče jsou plné lidí bez práce, peněz, naděje. Co v nich nechybí, jsou drogy. Loňská nezaměstnanost se v zemi držela na 11,5 procenta.

Jak se ukazuje, Lula svůj žebříček hodnot nezměnil, a tak stále staví do popředí boj proti chudobě a zkvalitňování především oblasti vzdělávání a zdravotnictví, jejich dostupnost. To od něj ostatně očekávají – stejně přínosný přístup jako v minulé funkci hlavy státu – nejen příznivci jeho Strany pracujících (Partido dos Trabalhadores, PT). Proto ho lidé, Brazilců je přes 213 milionů, znovu zvolili. Věří mu, že jim umožní lepší, a tedy snesitelnější život. Lula to nebude mít lehké. Nespokojení příznivci Jaira Bolsonara proti Lulově legitimnímu vítězství stále protestují a vyzývají k převratu.

(ava)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.