Zdravý ekonomický růst Číny je důležitý pro celý svět

od redakce

Ačkoliv je Čína prakticky nejsilnější ekonomikou světa, česká mainstreamová média často přinášejí spíše negativní zprávy o ní. Z právě probíhajících dvou zasedání v Číně, což je největší a nejdůležitější politická akce roku v této zemi, přinesly informace pouze o tom, kolik se Čína chystá vydat na zbrojení. Pravdou ale je, že válka je to poslední, co by tato země chtěla. Mnohem důležitější je pro ní stabilní ekonomický růst a otevřené obchodování, které je naopak nejlépe funkční ve stabilním světě bez válek.

Svět je stále silněji úzce propojený a proto je důležité vnímat, co mají největší ekonomiky světa v plánu v širších souvislostech. I přes turbulentní dobu, kdy je většina zemí zmítána nejrůznějšími krizemi, těmi ekonomickými počínaje, se druhá největší ekonomika světa zavázala k růstu a maximální podpoře dynamiky své ekonomiky i pro rok 2024. Což je dobrou zprávou nejen pro ni, ale i pro mnoho spolupracujících skupina a zemí.

Jak bylo předpokládáno, plánuje Čína i pro rok 2024 růst svého HDP kolem 5 procent. Za rok 2023 narostlo HDP o 5,2 procenta. I čínské ekonomiky se dotýkají mnohé problémy, jak vnitřní, tak vnější, proto není růst po celý rok konstantní. Čínský premiér Li Qiang v parlamentu uznal, že v roce 2023, kdy se paralelně objevily různé potíže a výzvy, se čínská ekonomika vyvíjela ve vlnách. Ale protože tato země umí s nepředvídatelnými situacemi pracovat, dá se předpokládat, že svůj plán dodrží stejně, jako loni, navzdory nejrůznějším sankcím, se kterými se musí ze strany západu nově Čína vypořádávat. »Nesmíme ztrácet ze zřetele nejhorší možný scénář a být dobře připraveni na všechna rizika a výzvy,« zdůraznil Li.

Modernizace navzdory problémům

Pravdou je, že se Čína potýká s vnitřním dluhem. Pro letošní veřejný dluh byl stanoven strop ve výši 35 200 miliard jüanů (asi 4 890 miliard dolarů). Čína letos proto zvýší výdaje na úhradu úroků ze státního dluhu na 11,9 procenta.

Ekonomika Číny je ale nyní prakticky dvojrychlostní. Zatímco některé sektory, jako je stavebnictví, se potýkají s krizemi, jiné, jako je automobilový průmysl, solární energie, ale i internetový obchod jsou na nebývalém vzestupu.

To do země přináší nové příležitosti. Podle vládního dokumentu se letos plánuje ve městech vytvořit více než 12 milionů nových pracovních míst. Podle oficiálních údajů loni v Číně vzniklo 12,44 milionu nových pracovních míst a nezaměstnanost klesla o 0,4 procentního bodu na 5,2 procenta. Protože země potřebuje mnoho kvalifikovaných pracovníků, zvýší se také výdaje na školství o pět procent, o 10 procent se zvýší výdaje na vědu a výzkum.

Modernizace a digitalizace ale prostupuje celou zemí. Podle dokumentu zveřejněného na zasedání budou letos vypracována další opatření na podporu rozvoje digitální ekonomiky. »I v tomto roce budou podniknuty kroky k digitální transformaci zpracovatelského průmyslu, ke zrychlení širokého používání průmyslového internetu, k podpoře digitalizace sektoru služeb a budou dále budována chytrá města a digitální vesnice. Digitální transformace by měla také přispět ke zvýšení výkonnosti malých a středních podniků.«

Vojenské výdaje jsou dnes nutností

Protože se svět nejen teoreticky, ale v mnohých bodech i prakticky ocitá na pokraji velkého vojenského konfliktu, nezaostává Čína ani ve zbrojení. Pro rok 2024 má v plánu navýšit vojenské výdaje o 7,2 procenta na 1 665 miliard jüanů (231 miliard dolarů). O stejná procenta navyšovala svůj vojenský rozpočet již loni. Těchto čísel se mnohá západní média zalekla.

Nutno ale dodat, že v posledních letech překotně zbrojí celý svět. Čína má druhé největší výdaje na zbrojení ze všech zemí na světě, přesto oproti prvním USA jsou pouze zhruba čtvrtinové. I přes mnohem nižší rozpočet ale zvládá Čína zbrojit mnohem rychleji a efektivněji než spojené státy. Díky inovaci a technologickému pokroku také vyvíjí zbraně a systémy, které v mnohém ty americké převyšují. Velitelé amerických strategických a kosmických sil nedávno varovali americké zákonodárce s tím, jak neuvěřitelně rychlý je vývoj čínských jaderných zbraní a jejich nosičů i kosmického programu »Průlom, který jsme viděli, pokrok a to, jak rychle dosáhli životaschopné triády, bere dech,« uvedl v Kongresu podle severu Defense One náčelník amerického strategického velitelství Anthony Cotton. Jaderná triáda je označení pro kombinaci tři druhů nosičů jaderných zbraní – rakety, letadla a ponorky.

Čína také vyvíjí svůj vlastní strategický bombardér kategorie stealth, který je obtížně zjistitelný radary. Rychlý je i pokrok, kterého dosahují Číňané v kosmu. Čínský pokrok je možný proto, že vývojářské vesmírné, ale hlavně zbrojařské firmy jsou vlastněny státem a navzájem propojené. Oproti USA tak dokáží inovovat a vyrábět mnohem levněji a efektivněji, než soukromé americké zbrojařské firmy, které jsou velmi drahé a mnohem méně efektivní.

Helena KOČOVÁ, Peking

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.