A nedají si pokoj…

od redakce

Již osmkrát nominoval Senát skupinu bratří Mašínů na vyznamenání prezidenta při příležitosti vzniku Československa. Zatím návrh nikdy neuspěl, ale umanutost některých senátorů v čele s Markem Hilšerem (klub STAN) je neuvěřitelná a zkouší znovu dát státní vyznamenání sprostým vrahům, kteří se zaštiťovali bojem za demokracii a proti komunismu při útěku na Západ. Nyní Hilšer a spol. vylepšili taktiku a předložili prezidentovi petici, aby vyznamenal Mašíny a další čtyři členy diverzní skupiny. Historik Petr Blažek, který se tolik bije za oficiální prohlášení Mašínů za hrdiny, je jedním z organizátorů petice společně s dokumentaristou Martinem Vadasem a Hilšerem. Prý už petici podepsaly čtyři desítky osobností, mj. místopředseda »topky« Tomáš Czernin, europoslanec za ODS Alexander Vondra nebo lidovecký poslanec Ondřej Benešík. Opravdu »slušná« pravičácká společnost.

Součástí nynější taktiky je proto nátlak na prezidenta Petra Pavla. Vždyť právě historik Blažek to byl, který v prezidentské kampani vytáhl na Pavla jeho minulost člena základní organizace KSČ a kurz rozvědčíka Varšavské smlouvy. Teď mu tentýž člověk doporučuje, aby »nerozděloval členy rodiny, která se zasazovala o svobodu a přinesla oběti ve prospěch vlasti«. Tím má na mysli, že Pavel se už dříve rozhodl vyznamenat sestru Mašínových Zdenu, zatímco u jejích bratrů Josefa a Ctirada »má problém«. Problém je však taky v tom, že Mašínová na rozdíl od svých bratrů nevraždila nevinné lidi a nezapalovala stohy slámy, i když s činy svých sourozenců i dnes souhlasí.

Prostě autoři petice prezidenta vydírají, když mu napsali mj.: »Můžete ukázat, že dokážete i přes svou předlistopadovou minulost ocenit toto mimořádné úsilí ve prospěch svobody a demokratického státu.« Uvidíme, jak bude hlava státu reagovat. Je tady jedno velké ALE. Pavel měl »problém« se snížením mimořádné valorizace penzí, přesto podepsal zákon, který teď zkoumá Ústavní soud. Měl »problém« i se zákonem o předčasném odchodu do důchodu a snížení zákonné valorizace penzí, přesto ho podepsal. Uvidíme 28. října, jak je to s jeho páteří.

Pro osvěžení paměti: Synové skutečného hrdiny pplk. Josefa Mašína, popraveného nacisty, Ctirad a Josef společně s Milanem Paumerem, Zbyňkem Janatou a Václavem Švédou vytvořili protikomunistickou odbojovou skupinu, která na našem území působila v letech 1951–1953. V září 1951 přepadli v Chlumci nad Cidlinou služebnu Sboru národní bezpečnosti a zavraždili mladšího strážmistra Oldřicha Kašíka, o pár dní později opět s cílem opatřit si zbraně přepadli služebnu SNB v Čelákovicích a Ctirad Mašín podřízl nožem předtím omámeného, svázaného a tedy bezbranného strážmistra Jaroslava Honzátka. V srpnu 1952 provedli Mašínové a spol. ve Žlebech na Kutnohorsku loupežné přepadení vozu převážejícího výplaty zaměstnancům Kovolisu Hedvíkov a zavraždili účetního Josefa Rošického. V říjnu 1953 přešla skupina hranice s NDR s cílem dostat se do Západního Berlína. Při pronásledování příslušníky policie NDR čtyři z nich zastřelila. Do Západního Berlína se prostříleli Mašínové a Paumer. Janata a Švéda byli dopadeni, vráceni do ČSR a později popraveni.

Za tyto činy premiér Mirek Topolánek ocenil v roce 2008 skupinu Plaketou předsedy vlády. O tři roky později tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra udělil bratrům Mašínovým Vyznamenání Zlaté lípy. Netřeba komentovat.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.