Konečně jsme se dočkali – alespoň ti, kteří se těšili na olympiádu. Jako kulisu mám nyní zapnutý záznam našich a domácích hokejistek. Kdyby mi někdo před nějakým časem řekl, že na ZOH budou ženy hrát hokej, asi bych se mu vysmál…
Na slavnostním zahájení nesla českou vlajku právě »hokejka« Alena Mills, spolu s ní také kluk od ledu, krasobruslař Michal Březina. Je to velká pocta, vůbec být na olympiádě musí být zážitek a mít tam někoho blízkého také – že, Richarde? Vlajkonoše si navíc vybírali sami sportovci, je to tedy jejich volba. Osobně vím, jaké to je, když si kolektiv mezi sebou vybere svého. Gól – 1:0!
Ale zpět k vlajkonošům – oba čeští žijí trvale v zahraničí. To už je taková doba, jsme občané planety Země. Ona třeba nominace domácích hokejistů čítá vedle devíti rodilých Číňanů jedenáct pocházejících z Kanady, čtyři z USA a jednoho z Ruska.
Ale o sportu psát nechci. Vrátím se do ledna. To jsem v televizi viděl záběry, jak exposlankyně (zlými jazyky přejmenována) Kateřina Jaujau čeká na Hlavním nádraží, až vlakem přijede někdo, koho podle vlastních slov osobně nezná, ale je tak mediálně známý, že se nebojí, že by ho nepoznala. Byl to tibetský režisér Döndub Wangčhen, který cestuje po evropských zemích, vyzývá k bojkotu her a promítá svůj snímek Nechat strach za sebou o letní olympiádě v Číně v roce 2008, za nějž se dostal na šest let do vězení. »Po svém propuštění z vězení v roce 2014 zůstával pod přísným dohledem, v prosinci 2017 se mu ale podařilo uprchnout do USA, kde získaly v roce 2012 jeho manželka a děti politický azyl,« dočetl jsem se. Asi teda tak přísně střežen nebyl…
Nikdy jsem v Číně nebyl, tak mi zbývá věřit těm z okruhu mých známých, kteří tam byli. Ano, Čína je úplně jiná než ČR. Ale stejně nějak nemohu pochopit, jak si prý tak tvrdý režim mohl nechat uprchnout a poté nechat jezdit propagovat svůj film tohoto režiséra, a přitom údajně nechat zmizet tenistku Pcheng Šuaj v porovnání s režisérem »jen« za to, že měla říct jméno toho, kdo ji sexuálně týral. Pak jiná čínská legenda, basketbalista Jao Ming uvedl, že si s Šuaj »příjemně pokecali«. Nedávno situaci připomněla skupinka diváků na australském grandslamovém turnaji a podpořila je i Martina Navrátilová.
Celé to je vlastně jen o tom, jak dokázat, že »olympiáda do Číny nepatří. Stejně jako v roce 1936 v Berlíně nebo později v Moskvě jde především o propagaci režimu, zastření a odvedení pozornosti od totalitního chování těchto společností vůči menšinám obyvatelstva,« jak tvrdí senátoři, konkrétně Jiří Oberfalzer (ODS). Gól – 2:0!
Mně ZOH v Číně nevadí, také o tom někde někdo hlasoval. Jako předsedovi Vlasteneckého sdružení antifašistů ČR, z. s., jehož členy jsou antifašisté a pozůstalí po obětech nacismu, a má ve svém programu důsledný boj za zachování světového míru, mi daleko více vadí jiná situace. Přes republiku se v únoru a březnu »prožene« jeden z největších vojenských konvojů za posledních několik let. Při cvičení Saber Strike 2022, které je součástí mezinárodního cvičení Defender Europe 2022, projede z Německa na Slovensko ve druhé polovině února zhruba 1800 vojáků a 700 kusů techniky Armády USA a ve druhé polovině března znovu při zpáteční cestě.
Ale to je samozřejmě v pořádku. To když Rusko přesouvá svou armádu ke své hranici s Ukrajinou, tedy na svém území, je to hrozba…
Cítíte-li z těchto řádků zlobu nad tím, čemu se říká dvojí metr, cítíte to správně! A jdu radši koukat na ten hokej.
Zbyšek KUPSKÝ, předseda VSA ČR
27 komentáře
Pane Prchal. Vámi řečení sovětští “okupanti” tu nežili jen tak. Jejich cílem bylo i pomáhat místním obyvatelům. Já osobně pamatuji, jak sovětští vojáci denně pracovali 10-12 hodin denně, aby pomohli postavit tělocvičnu při základní devítileté škole. A takových staveb bylo po celé ČSSR hodně a pomáhali s nimi i sovětští vojáci. Být vámi, mlčím, když nic nevíte.
Ano, nežili tu jen tak, zůstaly vzpomínky.Pobyt sovětských vojsk na území Československa si vyžádal velké množství lidských i materiálních škod. K 1. listopadu 1991 bylo v jeho souvislosti evidováno 290 mrtvých a 577 těžce zraněných československých občanů, další stovky lidí byly zraněny lehce. Celkové škody způsobené sovětskou armádou představují částku vyšší než 6 miliard korun, z toho více jak polovinu této částky tvoří škody na životním prostředí, které se ze žalostného stavu vzpamatovává dodnes.
Nedělalo nám žádné potěšení utrácet za obranu, ale bylo to nezbytné. Naši spojenci nám pomohli odstrašit agresory ze zločineckého Severoatlantického paktu, takže ti se vůbec neodvážili zaútočit. ČSSR se tak vyhnula osudu Jugoslávie a mnoha dalších obětí agresivní politiky amerického režimu. V případě války by nepochybně byly škody a počty obětí o mnoho řádů vyšší.
Iba zaostalý hlupák dnes kope do Číny a napína svaly, ako jej to my, malinká krajina ukážeme.
Dnes je svet natoľko prepojený, že nie je možné iné krajiny trestať bez toho, aby sme sa nepotrestali sami. A trestáme sa hlavne do budúcnosti.
Čína má dnes v rukách opraty civilizačného vývoja a bude formovať budúcu civilizáciu. Aj keď nemá imperiálne chúťky, bez nás ju sformuje podľa svojich potrieb. jej celistvý syntetický pohľad dobre chápe výhody globálnej deľby práce, ktorá si vyžaduje rozvinutú civilizáciu, nie zničené krajiny, ako to robia USA.
A našou úlohou dnes nie je robiť tu hlúpych hrdinov, kto si ako dokáže kopnúť do slona, aje zúčastniť sa tohto formovania, aj z hľadiska našich potrieb.
Ak to nepochopíme, staneme sa len divákmi veľkolepého predstavenia.
Velký Max – Odpusťte zvědavost. Těch 350 000 km jste najezdil jako profi šofér, nebo jako soukromá osoba?
Dvojí metr z vašich řádků pane Kupský cítím. Americký konvoj vám vadí, že se tu dvacet roků proháněli sovětští okupanti zřejmě nikoliv.
Žádní “sovětští okupanti” tu nebyli.
Pane Jaroslave, ale já porovnávám současnost se současností, ne s dobou, která už byla a kterou právě tací, jako Vy, tak rádi připomínáte, bo nemáte jiné pořádné argumenty 🙂
Rozmístění 30 000 ruských vojáků v Bělorusku u severní hranice s Ukrajinou nekomentujete, přejezd 1800 US vojâků vám vadí, když už je řeč současnosti a dvojím metru.
Pane o.motl, až budu chtít napsat článek o Vámi navrženém tématu, tak ho napíši a rád využiji Vaše nápady, ale teď jsem napsal o něčem jiném 🙂
V Bělorusku ruské vojáky chtějí, my tady americké okupanty nechceme.
fronda : tak vám spojenecký konvoj,který notabene pouze naší republikou projíždí,připadá jako že nás okupuje a ,,spojenecká” několika tisícová horda,která sem v r.68 neohlášená a nikým ( samozřejmě komunisty ano ) nezvaná s následným dvacetiletým ,,dočasným pobytem” nás tzv. ,,zachraňovala” … máte divný ( pomotaný ( myšlení,soudruzi !
Typická priblblá americká úroveň myslenia, zrovnávať americký konvoj cez ČR, SR a na Ukrajine – a ruských vojakov doma a v Bielorusku.
Zobrať lopaty a robiť niečo užitočné.
Rozdiel je v tom, že v susedstve ide o ruskú bezpečnosť. Ak sa nainštalujú rakety na Ukrajine, ktoré doletia do Moskvy za 5 minút, tak to Rusko prirodzene zaujíma.
Iba hlupák, schopný vyvolať vojnu, k tomu prirovnáva konvoje USA, ktorým tu o žiadnu bezpečnosť nejde, iba o pokusy rozdúchať vojnu na európskom území.
Som za to, aby bezmozgovití, ktorým americké konvoje tu nevadia, sa pekne prihlásili na vojnu a išli v prvých radoch.
Vy jste dobrej, Antale. Rusové od roku 2014 okupují ukrajinské území a vedou proti Ukrajině nevyhlášenou válku, protože zamrzlý konflikt na východě Ukrajiny nic jiného není, shromáždili na ukrajinských hranicích 130 000 vojáků a vydírají Západ požadavkem k návratu SQ z roku 1997 (což v v důsledku znamená naše vystoupení z NATO), jinak to prý bude mít závažné důsledky. Úsilí Ruska o bezpečnost ve svém sousedství vede k tomu, že Finsko a Švédsko začínají vážně uvažovat o vstupu do NATO. A podle vás to jsou USA, které chtějí v Evropě rozdmýchat válku. Vy komunisté jste skutečně lidé zvláštního ražení. A kecy o lopatě a zejména o vojně a pochodu v první řadě si strčte tam, kam slunce nesvítí.
o.motl, Krym nikdy nebol ukrajinský a keby ho Rusi aj darovali Ukrajine, automaticky by si ho prisvojili USA a NATO.
Ukrajinci získali málo svojich území, väčšina im bola podarovaná.
Ukrajinci nevybudovali prakticky ani jedno väčšie mesto, buď to boli Rusi, Poliaci.
Nie Rusi anektovali Krym, ale po r. 1992 ho anektovali Ukrajinci, zrušili ho ako autonómny štát, jeho ústavu, prezidenta, k náprave došlo až po r. 1998.
o.motl, dobre, vráťte stav na Kryme pred rok 2014 bez možnosti zmeny. Rusi tým nestratia, ich flotila a vojaci tam boli 300 rokov.
Milan Antal – Vaše doporučení “zobrať lopaty a robiť niečo užitočné” je vskutku úsměvné. Vy, který jste celý život jen smolil žvásty, které nemají ani hodnotu papíru, na kterém byly napsány, nejspíš vůbec nevíte co to lopata je. Nejspíš jste ji ani neviděl, neřku-li, že byste ji držel v ruce.
Pokud srovnáváte současnost se současností, měl byste v souvislosti s průjezdem amerických spojenců zmínit 30 000 ruských vojáků v Bělorusku, například. Dvacetiletou okupaci lze ovšem se současností srovnávat navzdory času.
Pane Prchal, vy jste někdy držel lopatu v ruce?. Podle vašich slov bych vás tipoval na nějakého kancelářského krtka. Skutečná lopata by vám zřejmě vážně poškodila ruce. Zeptejte se nějakého horníka, co je lopata. Já osobně to vím, pracoval jsem v dole na Karvinsku.
Asi jsem žil v jiné zemi,než Vy.Pokud vím,tak Rusové k přesunům techniky používali vlaků,zatímco Američané dělají bordel na silnicích.
rosemil71 – To jste asi žil opravu v jiné době. Já jsem za normalizace často jezdíval v noci ze služebních cest autem a potkával jsem okupanty každou chvíli. Jednou jsem kvůli nim málem skončil v příkopu. A to doufám, že mě řidič transportéru opravdu neviděl a nevytlačoval mě ze silnice schválně.
Laťku své blbosti jste pane Rosemil71 tím co jste napsal zvedl opět výše. Podstatnou část ze zhruba 350.000 kilometrů, které jsem jako řidič ujel byla na trase Praha – Krkonoše (případně Jizerské hory),, a Mladou Boleslav, Jičín nebo Turnov.. Kdo tudy za sovětské okupace (jde o zažitý termín) jezdil se vždy modlil aby v úseku cca od Benátek nenarazil na sovětské konvoje. Katastrofou byla již skutečnost, že “řidičské umění” Ivanů ve smyslu jet rovně, se zakládalo na tom, že na středovou čáru, ať plnou nebo přerušovanou, najeli středem vozidla a drželi se jí. Vrcholem byly cisterny s PH, “uzemněné” řetězem, který táhli po silnici. Pamětníků je dosud spousta, vy k nim asi nepatříte nebo jste profesionální “autentickolevicový” lhář!
No a právě proto se snažím pochytat Vaše moudra.U nás na jižní Moravě jsem jakživ ruského okupanta nepotkal.Zřejmě jsem najezdil málo kilometrů,a co především,mi dvakrát nehráli Gaudeamus.
Proč by měly být v letech 1968 – 1991 u vás na jižní Moravě,, tedy na hranicích s neutrálním Rakouskem, sovětské jednotky,, nestačí Rosemile71, že tam byly do roku 1955? .
Dvě české europoslankyně Kateřiny mají nelichotivé přezdívky, ta první Kačenka Biomasa jau jau a druhá Kačenka lentilka, čím to pane Zbyšku asi je?
Pane Velký Maxi, doplňte mé vědomosti, prosím: Kdy byla první Vámi jmenovaná europoslankyní? Vlastně já vím, Vy jen zkoušíte, jestli na to opět skočím…
Nic nrzkouším oba jsme napsali 3,14*ovinu, tož to přiznejme..
Přezdívku Lentilka jste použil jako jediný Vy.A bylo to hodně hloupé.
Komentáře jsou uzavřeny.