Doba kácení

od redakce

Je doba kácení a přeměn vztahů mezi lidmi, přáteli, sousedy. Nepoučili jsme se z třicátých let minulého století, ani z doby studené války. Kapitalismus ve své dravosti a snaze přežít, kácí všechno, co mu přijde do cesty. Stačí neuvážený podnět a pod vlivem televizí vybudované »jednoty« jsme i mezi sebou schopni vztahy kácet a bořit.

Je doba kácení. Netýká se však jen kácení vztahů, ale také zásahů do přírody, do našeho nejbližšího okolí. A o to mně jde v krátkém zamyšlení. To kácení a boření mezi lidmi se dřív, či později vyřeší, i když po něm zůstanou nemalé rány, ale ty v přírodě jsou na desetiletí, anebo je nebude možné odstranit vůbec. Nebude to pěkný odkaz pro příští generace, kterým jsme nejen nedokázali přinést mír, ale ani zabránit zbytečným zásahům do přírody.

Je mrtev Green Deal, i když jsem si osobně od něho sliboval jenom další komplikace, je nadlouho odsunuto plnění předcházejících dohod týkajících se čistoty ovzduší. To ovzduší nelze totiž svázat do hranic. Dokonce také nás totiž ovlivňuje Bolsonarovo vypalování dalších kilometrů deštného pralesa, které přinese »užitek« jen novým majitelům vyklučené půdy. Jen za letošní leden to bylo dalších 630 kilometrů čtverečních. Zdejší prales je nazýván »zelenými plícemi světa«. Bez něj by lidstvo mělo mnohonásobně větší problémy. Brazilský prezident se loni v Glasgowě přitom zavázal, že skončí doba kácení. Nestalo se tak, a protože svět má starosti s jiným »kácením«, dohodu nedodržuje. Neliší se tak od jiných, kteří také dohody nedodržovali, a svět se dostal tam, kde je nyní.

Jde však o přírodu, která se neumí bránit. Ve městech – příkladem budiž Praha – se kácejí staré stromy, které nijak neohrožovaly. Také u silnic mimo hlavní město se kácí celá stromořadí, a nikoliv jen nemocné stromy. Nové jsou zasazovány – takový je zákon, ale ty staré nahradí až za mnoho let. Často se hovoří o bezpečnosti a potřebě odstraňovat staré a »nebezpečné«. Koloběh života se nezastavil. Jenže bylo nutné porážet ty stromy, které ještě mohly hrdě stát několik dalších let nebo dokonce desetiletí a stejně jako brazilský prales nám lidem »vyrábět kyslík«? Možná, že se mýlím, ale nejsou v tom osobní zájmy či zájmy vzájemně provázaných skupin? Také zde probíhá boj za ovzduší, a to nesmírně krvavý, jenž je dokonce i velmi nedobrým odkazem našim potomkům. Události ve světě jen od něj odvedly pozornost. Také toto kácení, berme ho doslova, může totiž ovlivnit život budoucím generacím.

Stanislav GROSPIČ, předseda OS ČMS

Přečtěte si další články

12 komentáře

NEKOMUNISTE 23/03/2022 - 16:18

GAJDOSCH TAK TU DEJ FOTKY JAK TVOJI BANDEROVŠTI FAŠISTI VE LVOVĚ PŘIVAZUJI HLADOVE DĚTI CIGANŮ UPRCHLÝCH Z KYJEVA ZASE NE NA STROMY ,ALE NA SLOUPY

Prozatim to nedělaji jako za jejich šefa strejdy Hitlera, ostnatym rezivým dratem a co hlavně chtěji u nas fašizace republiky,za pomoci podvodně zvolene pry “naši ” chobalivreve vlady , stejně jako to chce a chtěl vždy batalion AZOV v Mariupolu a pak se divi,že PUTINOVA děla a rakety jim jejich MARIUPOL rozbijeji na sračku, jinak by jim pry postřileli Rusaky z DONBASU,které vraždi AZOV 8 let a vysmolil se na MINSKE DOHODY,ktere ten jejich presidentsky clown stejně 8 dlouhych let odmital na rozskazs AZOVA NACISMU a vraždil na Donbase i male děti a kdovi jestli je ti fašisti možna i jedli na posileni a nyni tam statečně utikaji v civilnich šatech ,anebo natahuji bačkory!

fronda 22/03/2022 - 23:46

Mimochodem, pozítří je výročí začátku agrese zločineckého Severoatlantického paktu proti Jugoslávii.

svaty_vaclav 22/03/2022 - 14:06

24. února Vladimir Putin vyhlásil speciální vojenskou operaci na Donbasu. Poznamenal, že jejím cílem je chránit lidi na Donbasu, kteří jsou již osm let vystaveni ponižování a genocidě ze strany kyjevského režimu.
Putin dodal, že v plánech Ruska není okupace Ukrajiny, RF se však bude snažit o její demilitarizaci a denacifikaci a předání soudu všech válečných zločinců odpovědných za „krvavé zločiny proti civilistům“ na Donbasu. Vyzval ukrajinské vojáky, aby neplnili trestné rozkazy ukrajinské chunty, okamžitě složili zbraně a odešli domů. Zároveň zdůraznil, že všichni příslušníci ukrajinské armády, kteří splní tento požadavek, budou moci svobodně opustit bojovou zónu a vrátit se domů ke svým rodinám.
Ruské ministerstvo obrany zdůrazňuje, že ruské ozbrojené síly neútočí na města Ukrajiny, nic neohrožuje civilní obyvatelstvo. Velmi přesnými zásahy byla vyřazována z provozu vojenská infrastruktura a objekty. Za podpory Ozbrojených sil Ruské federace rozvíjejí jednotky DLR a LLR ofenzívu.

honza gajdoš(gajdosh) 22/03/2022 - 14:58

A že se mu staví na odpor skoro všichni Ukrajinci tedy znamená, že jsou to nacisti, že ty bedno kokotin?

svaty_vaclav 22/03/2022 - 15:08

Většina Ukrajinců zdrhá před ukrajinskými fašisty za hranice hňupe.

honza gajdoš(gajdosh) 22/03/2022 - 17:58

A nezdrhají, například k nám, před Rusy? Oslovení “hňupe” přejdu, od Tebe Venco to neškodí

fronda 22/03/2022 - 22:08

Zdrhají i do Ruska, podle toho, kam to mají blíž. Ale ti, co jsou tady, se o banderovském režimu většinou nijak příznivě nevyjadřují…

jmm 22/03/2022 - 18:21

“kokot”- to je velmi důležitý orgán….

NEKOMUNISTE 23/03/2022 - 15:56

GAJDOSCH TAK TU DEJ FOTKY JAK TVOJI BANDEROVŠTI FAŠISTI VE LVOVĚ PŘIVAZUJI HALDOVE DTI CIGANŮ UPRCHLÝCH Z KAJEVA ZASE NE NA STROMY ,ALE NA SLOUPY

Prozatim to zas nedělaji jako za jejich strejdy Hitlera ostnatym rezivým dratem a co hlavně chtěji u nas je fašizace republiky stejně jako to chce AZOV v Mariupolu a pak se divi,že PUTINOVA děla jim jejich MARIUPOL rozkladaji na sračku jinak by jim postřileli Rusaky z DON BASU,které vraždi AZOV 8 let a vysmolil se na MINSKE DOHODY anyni tam natahuji bačkory!

NEKOMUNISTE 23/03/2022 - 16:10

GAJDOSCH TAK TU DEJ FOTKY JAK TVOJI BANDEROVŠTI FAŠISTI VE LVOVĚ PŘIVAZUJI HLADOVE DĚTI CIGANŮ UPRCHLÝCH Z KYJEVA ZASE NE NA STROMY ,ALE NA SLOUPY

Prozatim to nedělaji jako za jejich šefa strejdy Hitlera, ostnatym rezivým dratem a co hlavně chtěji u nas fašizace republiky,za pomoci podvodně zvolene pry “naši ” vlady , stejně jako to chce a chtěl vždy batalion AZOV v Mariupolu a pak se divi,že PUTINOVA děla a rakety jim jejich MARIUPOL rozbijeji na sračku, jinak by jim pry postřileli Rusaky z DONBASU,které vraždi AZOV 8 let a vysmolil se na MINSKE DOHODY,ktere ten jejich presidentsky clown stejně 8 dlouhych let odmital a vraždil na Donbase mele děti a kdovi jestli je ti fašisti možna i jedli a nyni tam statečně utikaji v civilnich šatech ,anebo natahuji bačkory!

Sluka 22/03/2022 - 12:00

To je fór zelenej komunista.

fronda 22/03/2022 - 22:06

No, nebýt privatizačního puče, měli jsme tady už dávno v provozu všechny plánované jaderné elektrárny a mohli jsme opustit uhlí…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.