Henlein byl vážený muž…

od redakce

Říká se tomu metoda plíživého okusování. Pomalu, postupně se okusuje věc, až je najednou nenápadně ohlodána až na kost. Události, na které je už desetiletí stejný názor, prověřený právě časem, se najednou začínají měnit. Přicházejí lidé, kteří dostávají prostor pro plíživé okusování. Nikdo je nezná, ale oni vystupují jako znalci, historici, spisovatelé, novináři. Proč asi je jim dopřáváno sluchu a mohou uveřejňovat své výplody v některých médiích?

Na webu medium.seznam (aby bylo jasno, oč se jedná) publikovala jistá Hana Mudrová úvahu Henlein nebyl pouhým učitýlkem. Sama o sobě říká, že žije v Ašském výběžku, je spisovatelkou a redaktorkou literárního měsíčníku XB-1.

Pozdějšího předsedu Sudetoněmecké vlastenecké fronty, poté přejmenované na stranu (Partei) SdP Konrada Henleina líčí jako neobyčejného člověka, který se cílevědomě připravoval na politickou kariéru. Člen turnerského svazu, důkladně vzdělán na obchodní akademii, to píše paní redaktorka Mudrová, byl už ve 20. letech v sudetské Aši (Asch) váženým mužem a dobrým organizátorem. »Prý si myslel i na prezidentování republice,« dodává paní spisovatelka v závěru své hodně otevřené úvahy. V předchozích řádcích se odmítla zabývat tím, pod čím se jako vůdce sudetských Němců »podepsal«, protože prý to bylo již mnohokrát zmiňováno a popisováno.

Nevím, co tímto textem autorka chtěla říct, nicméně se snaží vzbudit dojem, jaký to byl Konrad Henlein pašák. Chytrý a cílevědomý člověk, všemi v Aši vážený. Podle ní netřeba si jeho další minulé skutečnosti připomínat…

Podle mě naopak je nutno neustále opakovat, kdo napomáhal k rozbití Československa, kdo organizoval vraždění českého obyvatelstva v pohraničí, kdo chtěl »Heim ins Reich« (Domů do říše). Najednou se tady relativizují události a osoby, které rozeštvávaly oba naše národy, až to dovedly k tragickým koncům…

Dnes někteří podobní »vážení« politici rozeštvávají národ a občany. Jedni jsou podle nich ti správní demokrati, ale ti druzí populisti a extremisti, dezoláti a švábové. Dejme si na ně moc dobrý pozor.

Vladimír SLOBODZIAN

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.