Kanadský a český přístup k veřejnému uctívání zločinců SS

od redakce

Předseda kanadské Dolní sněmovny Anthony Rota oznámil 26. září rezignaci na svou funkci kvůli tomu, že pozval někdejšího člena nacistické jednotky, 98letého ukrajinského imigranta, na zasedání parlamentu, které navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž incident pomohl Rusku ospravedlnit svou válku proti Ukrajině.

Předseda vlády České republiky v osobně řízené Radě vlády ČR pro národnostní menšiny dlouhodobě drží českou občanku Eugenii Číhalovou, která veřejně a v organizované skupině uctívala válečného zločince, slezského vedoucího SA a generála wehrmachtu a jednotek SS Helmutha von Pannwitze a oslavovala Hitlerovy kozáky a prezentovala to a šířila i na veřejné sociální síti. Tiskový mluvčí vlády Smolka k postoji premiéra Fialy k této skutečnosti na novinářský dotaz ze dne 23. listopadu 2022 neposkytl dosud žádnou odpověď.

Na rozdíl od pohoršení z oslav ukrajinského člena divize SS Galizien v Kanadě a ve světě, v České republice vedoucí Úřadu vlády ČR Mgr. et Bc. Jana Kotalíková setrvávání uctívačky členů jednotek SS v premiérově Radě vlády pro národnostní menšiny obhajuje. Státní zástupkyně Prahy 1 JUDr. Kandová a státní zástupkyně Městského zastupitelství v Praze Mgr. Dočekalová dokonce hodnotí veřejné a organizované uctívání válečného zločince SS gruppenführera Pannwitze a Hitlerovi sloužících kozáků, kteří v jednotkách SS až do května 1945 zabíjeli i civilisty, jako legální. JUDr. Kandová k veřejnému a organizovanému uctívání válečného zločince Pannwitze tvrdí, že E. Číhalová svým jednáním »vyjadřuje kladný postoj k boji proti zločinům komunismu, což v intencích českého trestního řádu není trestným, ani jiným protiprávním jednáním«. Mgr. Dočekalová považuje uctívání esesáka Pannwitze a Hitlerových kozáků E. Číhalovou za legální, a dokonce Pannwitze obhaluje podivným tvrzením: »je možno stručně uvést, že osoba Helmuta von Pannwitze se vymyká obrazu typického nacistického zločince, a to zejména pro jeho sepětí s kozáckými oddíly, bojující mimo jiné i proti Stalinovi«.

Faktem ale je, že dle již dříve zveřejněných historických skutečností slezský vedoucí SA a později generál wehrmachtu a jednotek SS H. v. Pannwitz dle dostupných údajů byl typicky horlivý nacista, který působil nejdříve v SA a později horlivě realizoval jako generál wehrmachtu a jednotek SS Hitlerovo genocidní tažení a zachoval Hitlerovi věrnost a bojoval proti antihitlerovské koalici za nacistickou říši až do posledních týdnů druhé světové války. Hitlerovi kozáci, kteří se stali i součástí jednotek SS, jak zmiňují historici, až do května 1945 zachovávali věrnost Hitlerovi a zabíjeli ve východní, střední a jižní Evropě lidi. Dle vyjádření vědeckého spolupracovníka Institut für Zeitgeschichte der Universität Innsbruck Petra Pirkera: »Teile der Kosaken hätten sich nämlich mit Hitler und dem Nazi-Regime verbündet und Widerstände in Jugoslawien und Italien bekämpft.« »Sie waren an Verbrechen beteiligt. Dabei wurden ganze Dörfer niedergebrannt. Bis Mai 1945 haben sie Zivilisten getötet.«

(Části kozáků se spojily s Hitlerem a nacistickým režimem a bojovaly proti hnutí odporu v Jugoslávii a Itálii. »Podíleli se na zločinech. Celé vesnice byly vypáleny. Až do května 1945 zabíjeli civilisty.« – Překlad red.)

Radomír SILBER


Zdroje:

Vyjádření státní zástupkyně Mgr. Táni Dočekalové k Podnětu ze dne 23. 2. 2023 jménem Městského státního zastupitelství datované 12. dubna 2023 3KZN 859/2023-10.

Vyjádření státní zástupkyně JUDr. Kataríny Kandové, Ph.D., z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 v úředním “Vyrozumění” datovaném dne 17. února 2023 ZN 78/2023-12. 

Rozhodnutí vedoucí Úřadu vlády České republiky ze dne 13. ledna 2023 č.j. 57336/2022-UVCR-8 kauza aktivit členky Rady vlády E. Číhalové

Tiroler Tageszeitung, Montag, 19. Juli 2021, s kritickým vyjádřením historika Petra Pirkera, vědeckého spolupracovníka Institut für Zeitgeschichte der Universität Innsbruck k památníku válečnému zločinci H. Pannwitzovi v Tristachu a s hodnocením Hitlerových kozáků.

https://www.pametnarodalhava.cz/muze-dnes-cesky-obcan-verejne-a-organizovane-uctivat-nacisticke-valecne-zlocince-dve-prazske-statni-zastupkyne-vyjadruji-ze-pry-ano/
https://www.pametnarodalhava.cz/proc-predseda-vlady-spolupracuje-s-uctivackou-sa-a-ssmana/

Snímek z četnější fotoprezentace zachycující E. Číhalovou při veřejném uctívání válečného zločince H. v. Pannwitze, který byl šířen na sociální síti.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.