Jít volit do Senátu?

od redakce

O horní komoře českého parlamentu se rozhodně nedá říci, že je mezi českými voliči populární. Při posledních senátních volbách, před necelými dvěma roky, odevzdalo hlas některému z navržených kandidátů dohromady necelých sedmnáct procent oprávněných voličů. Aktuálnímu předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi z ODS, obecně známému spíše pod přezdívkou Tchajwanec, dokonce stačilo ke zvolení o něco málo více než osm tisíc hlasů. Do Senátu ale již pronikly i osoby, které neposbíraly dokonce ani celé čtyři tisícovky hlasů. Potvrdily se tak obavy, že tedy zde mohou potenciálně zasedat, ve funkci našich zákonodárců a ústavních činitelů, rozličné a často velice kontroverzní figury s minimální občanskou legitimizací vzešlou z demokratických voleb, a to na dlouhých šest let a bez jakékoliv možnosti rozpuštění své komory. Absolutní rekord drží kandidátka Strany zelených Ivana Cabrnochová, které k zisku senátního mandátu stačilo pouhých 3664 hlasů.

Můžeme se tedy v tomto smyslu odůvodněně zamýšlet nad tím, zda má vůbec tato velice drahá instituce, deklarující se jako »pojistka ústavy«, morální právo být do budoucna stále ještě akceptována jako nedílná součást českého politického a ústavního systému. Vždyť i prezident Miloš Zeman by dle vlastních slov »nechal Senát raději vyhladovět«, a bývalý předseda vlády Andrej Babiš jej pokládá za »nepotřebný, drahý, a proto hodný zrušení«. Jenže, prosím, nemylme se! Pravomoci instituce dané ústavou, orgánu, jehož předseda je po prezidentu republiky druhým nejvyšším ústavním činitelem, se jeví sice jako nepříliš nápadné, ale ve skutečnosti jsou obrovské! Opomineme-li právo Senátu předkládat vlastní návrhy zákonů, posuzovat právní normy schválené Poslaneckou sněmovnou, mohou jeho členové také podávat k Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta pro velezradu, nebo společně s poslanci přijmout usnesení, že hlava státu nemůže ze závažných důvodů vykonávat svůj úřad. Zcela zásadní je i právo, že Senát nemůže být Sněmovnou přehlasován v případě ústavního zákona, volebních zákonů a některých mezinárodních smluv, tzn. že je v těchto případech jakýmsi suverénem či hegemonem. Znovu musím zopakovat a podtrhnout, že takto zásadně rozhodovat o chodu naší země mohou i osoby s minimální společenskou podporou ve volbách.

A tak zcela paradoxně, přestože bývá Senát i jakýmsi pomyslným odkladištěm vysloužilých či zasloužilých politiků, podnikatelů, jejich blízkých a kamarádů, není možné jeho existenci, byť by se to mohlo zdát jakkoliv racionálním přístupem, ignorovat. Další volby do horní komory se letos opět kvapem blíží, a proto tedy nepropásněme možnost složení jedné z jejích třetin, právě tím svým hlasem, ovlivnit. V opačném případě dáme znovu šanci těm, kteří v Senátu již jasně a dlouhodobě dokazují, že vlastně nic jiného, kromě politického politikaření a »mlácení prázdné slámy«, nedokážou! Jestli má být Senát do budoucna skutečně respektovanou institucí, je třeba jeho složení radikálně obměnit a vrátit mu tak i důvěru občanů, kteří ho zcela ignorují, a to nikoliv pouze ve volbách!

Jiří VALENTA

Přečtěte si další články

12 komentáře

hurďa 28/05/2022 - 19:13

Díky Haló novinám a jejím čtenářům! Články a diskuse o nich věcné a slušné, bez urážek a podpásovek. Netušil jsem, že takový svět ještě někde existuje.

fronda 28/05/2022 - 01:58

Má smysl psát články do média, kde si je skoro nikdo nepřečte? Možná ani ne těch 3664 Cabrnochové.

Nestavět kandidáty všude je určitě vážná chyba.

Velká většina občanů senát nechce, nejlepší by bylo vytvořit společnou kandidátku všech odpůrců senátu s jediným cílem, zrušit ho.

krpo 28/05/2022 - 12:54

Ta společná kandidátka odpůrců senátu – to nezní špatně. Otázkou však je proveditelnost a navíc komplikovaná možnou (a v ČR velice nakažlivou) korupcí. Ale jako nástřel fakt dobrý!

.Martin Harfa 27/05/2022 - 11:42

Do horní komory Parlamentu ČR se prvně volilo v roce 1996, tedy až po třech letech (!) po vzniku České republiky. Je třeba konstatovat, že na velkých “porodních bolestech”, které zrod Senátu P ČR provázely, se podíleli tehdejší “druholigoví” politice napříč tehdejším politickým spektrem KSČM nevyjímaje..Pro politicky méně gramotné je řeč o poslancích zvolených v roce 1992 do České národní rady, kteří se stali významnými až po 1.lednu 1993, po rozpadu ČSFR a zániku Federálního shromáždění ČSFR. Dodejme, že na často obstrukčním přístupu ke vzniku horní komory se podíleli i poslanci Levého bloku (volební uskupení KSČM + Demokratické levice ČSFR pro volby v roce 1992)., kterých bylo 35(!). Starosti Valenty o Senát jsou úsměvné, podstata je v tom, že ve většinovém volebním systému, kterým se do horní komory volí, nemá již dlouho KSČM šanci uspět. Poslední měla před čtyřmi roky, kdy v senátním obvodě Karviná do druhého kola postoupila exposlankyně Milada Halíková, která ovšem podlehla kandidátovi ČSSD, starostovi Petru Víchovi. Tento souboj dvou údajně levicových politiků skončil drtivou porážkou Halíkové v poměru 28 . 72 procentům. Je zcela vyloučeno aby byť jediný kandidát KSČM letos v říjnu uspěl. Sedmadvacet kandidátů dá KSČM dohromady, účasti v senátních volbách pouze připomene, že ještě nezanikla, to je tak všechno soudruhu Valento…

Jiří Valenta 27/05/2022 - 14:33

Není to až tak pravda, neboť poměrně selektujete informace, jak se Vám to hodí. Tak tedy něco pro Vás: Ještě v roce 2012 postoupilo několik kandidátů KSČM do druhého kola, a to dokonce i v Praze. Osobně jsem byl také ve druhém kole a chybělo mi pouhých několik procent, abych zvítězil. Stačilo jen, kdyby přišli všichni mí voliči z prvního kola. Stejně tak jste nepřesně informován o tom, kolik KSČM letos postaví kandidátů, a tak i když jste si krásně a správně vydělil 81:3=27, stejný počet kandidátů rozhodně stavět nebudeme..tolik zase pro Vás, pane Harfo..A mj příspěvek je o něčem zcela jiném, než se oba odhadujeme…

Martin Harfa 27/05/2022 - 15:12

Máte pravdu, že v roce 2012 postoupilo několik kandidátů KSČM do 2.kola senátních voleb, včetně vás..Přehlédl jste, že se zmiňuji o vývoji po roce 2018, kdy jste si již ani neškrtli mimo té Karviné. Bydlím v Praze konkrétně v senátorském obvodě kde v tom roce 2012 chyběl Jiřímu Dolejšovi svým způsobem krůček k zisku mandátu. Ten krůček ovšem zhatilo již první kolo, ve kterém budoucí vítězka Filipiová (ODS) porazila kandidáta (KDU + Zelených + ČSSD asi o 98(!) hlasů. Ve druhém kole se pak pravičáci Prahy 8 a okolí spojil a Filipiová ziskem přes 19.000 hlasů drtivě Dolejše porazila. Neřekl bych, že selektuji informace, pouze racionálně uvažuji, proto vím, že KSČM počátkem první poloviny devadesátých let nevratně propásla možnost reformovat se do podoby levicové strany hodné přelomu milénia. To, že nebudete obsazovat všech 27 obvodů je věc, kterou jste měli udělat již dávno, zbytečně jste tříštili síly a vyhazovali sice zanedbatelné čásky peněz ale když se to sečte jde za tu dobu o milióny.Vzhledem k tomu, že politiku sleduji dlouhodobě rozhodně jsem nemusel dělit 81 : 3 abych zjistil kolik činí třetina mandátů P-ČR, asi soudíte na základě znalosti vašich voličů, kteří se zde často prezentují skutečně intelektuálně. Nemusím snad dodávat, že se určitě nejmenuji Harfa…

čtenář 27/05/2022 - 20:31

Solzeniciyn umi pohladit.

Pokud se o generálu Andreji Vlasovovi hovoří jako o zrádci, jak by se pak mělo mluvit o vůdci Josifu Stalinovi? Ruský spisovatel Alexandr Solženicyn v tom měl jasno. Pokud byl někdo zrádce, byl to uctívaný generalissimus, a pokud Sovětský svaz válku vyhrál, nebylo to díky Stalinovi, ale jemu navzdory.

fronda 28/05/2022 - 02:00

Komunisté odsoudili stalinský kult osobnosti už před více než 60 lety…

J. Kořínek 29/05/2022 - 12:12

Čtenáři, ne že byste byl úplně mimo, ale zkuste číst také něco jiného, případně se poptat starších.

J. Kořínek 29/05/2022 - 12:05

Harfo, že se jmenujete jinak, tuší kdekdo. Stejně jako ten Velký Max, raději číháte v tajné masce. – Zajímavé by bylo, kdyby vás nějaká redakce opravdu “zaměstnala”, jakou masku byste zvolil? Co třeba Martin Čihař? Nakonec – Martin je hezké jméno a ty vaše “glosy” k číhání pasují.

Martin Harfa 29/05/2022 - 14:25

Jasná zpráva Kořínku – Skřivánku,, skrytý za bukem monitoruji a využívám každé příležitosti jak šlapat na kuří oka proruským kolaborantům. Příliš energie tomu ale nevěnuji, tato minorita za to nestojí. Lze to snadno vyčíslit, přestože, to vedení Futury jako vydavatel Haló novin úzkostlivě tajil, denní náklad před zánikem byl pouze 6000 kusů, a to při cca 40 % remitendě.. Do oběhu se tak dostávalo jen okolo 3 500 kusů, při čtrnácti krajích + HMP se dostáváme na necelých 250 ks. na kraj. Pouze hodně velký hlupák, kterému chyběl smysl pro realitu, mohl věřit tomu, že se KSČM dostane do sněmovny. Do žádné redakce se nechystám, užívám důchodu, žiji si vcelku ak prase v žitě a z lidí vašeho ražení mám srandu, je to tak těžké pochopit?

J. Kořínek 30/05/2022 - 19:43

Naopak Harfo, vy jste čitelný ažaž, Zhrzený, neúspěšný polovzdělanec. A o intelektu dost vypovídá ta zmínka o Skřivánkovi. Ale bavte se dál. Praseti v žitě to jistě postačí k pocitu nadřazenosti. 🙂

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.