K námětu paní Černochové

od redakce

V nedávném pořadu Václava Moravce na České televizi jsme se dozvěděli, že Česko, jakožto nejbojechtivější stát, dodalo na Ukrajinu zbraně za 725 milionů korun a další podle požadavků ukrajinské strany tam budou dodány. To znamená, že vbrzku půjde o miliardu dodanou v ceně zbraní, které budeme muset nahradit. Tedy vyrobit, koupit nebo získat od »našich spojenců«. Ani to získání není ovšem zadarmo. Rozšíří se o tyto položky náš státní dluh anebo jednoduše přiškrtíme některá odvětví, jimž v minulých týdnech byl stejně krácen rozpočet?

Pokud jde o nasazení českých vojáků, to se tedy zatím neuvažuje. Kdyby to ovšem záleželo na paní Černochové, nepochybuji o tom, že by tam byli posláni. Že by to pro nás mohlo mít katastrofální důsledky, na tom jí zřejmě málo záleží.

Vyslovila však ještě jeden názor, který stojí za připomenutí. Podle ní – cituji – »Pokud Spojené národy nejsou schopny dostat na Ukrajinu modré přilby (mírové síly OSN) a zajistit alespoň základní dodržování lidských práv, ať se rozpustí«. Ona slova o »dodržování lidských práv« ovšem neberme tak vážně. Pokud se střílí, lidská práva jsou stranou. A to v jakékoli válce. To se týká i té současné. Kdyby sem byly poslány »modré přilby«, pak proto, že budou bojovat, a svět by se dostal do nejkrvavější války v dějinách, která by mohla znamenat konec civilizace. Je schopna to pochopit bývalá bankovní úřednice u přepážky?

Zbývá tedy hlavní část její myšlenky – rozpuštění OSN, tedy není-li schopna se do války zapojit. Jde o vskutku velmi »podnětnou« myšlenku. Není první, kdo s ní přišla. Kdysi, ale to bylo v třicátých letech minulého století, kdy se o tom také mluvilo. Nikoli na straně »demokratických zemí«. Věřme, že tady není žádná souvislost. Paní Černochová je příliš mladá, než aby to zažila, a vědět všechno při svém jednostranném vzdělání nemusí. Jde o něco jiného. Proč za stejnou myšlenku nebojovala, když letadla NATO bombardovala pokojná srbská města? Proč nechtěla totéž, když bombardéry se znaky zemí NATO létaly nad Libyí a pouštěly bomby na obránce svrchovaného režimu? Proč mlčela, když zbraně dodávané ze zemí Aliance vraždily v zájmu »demokratického« Západu v Sýrii? Proč s ní ani ničený Mosul, nová Guernica, nepohnul? A všude byli nevinní mrtví. Jaké mandáty od Organizace spojených národů mělo NATO? K ničení infrastruktur a k zabíjení lidí? Tehdy paní Černochová, která měla našlápnuto do politiky anebo v ní už byla, mlčela. Nevolala po rozpuštění OSN. Proč asi?

Osobně jsem pro diplomatické řešení konfliktu, protože válka, ať ji vyhraje kdokoli, s sebou nese jen neštěstí a jen dál při ní budou umírat lidé, kteří ji nezavinili, a to včetně vojáků, kteří jsou přece také lidé.

Taťána JIROUSOVÁ

Přečtěte si další články

24 komentáře

fronda 18/03/2022 - 23:17

Pučisté z Majdanu pošlapávají lidská práva po celých 8 let své diktatury. Kde byla celou tu dobu ta Černochová? Jaké rezoluce schvalovala OSN?

rosi -SPR 17/03/2022 - 17:50

Váš přístup do diskuzí byl zablokován na týden do 20. 3. 2022, 10:26 za příspěvek:

Válka je zlo .Ale dalo se jí předejít .Každý člověk chce to aby žil v míru.Ale nejde to pokud vládne kapitalismus.Je to stejné na obouch stranách .Nikomu o obyčejné lidi nejde jen se zaštitují humanismem a frázemi .Pokud si nikdo nevšiml první fáze byl covid uzávěry nemožnost osobních kontaktů .jenže počátky již byly postaveny v roce 2014.A již to šlo odstavení pana Kellnera za cenu usmrcení .Okamžité výpady proti Ruské federaci.A dokonce jedna naše poslankině řekla hodme na ně atomovovku bez veškerého zájmu medii .nenávist se stupnovala .Odstranění soch osvoboditelu od nacismu Koněva přes podřezaní prast ve sněmovně .Po už tak diskutabilní volby jenž měly přenést vyvolené tam kde jsou.Po jasněm zasahu US.Odstranění komunistů jenž byly vždy proti každé válce.Tak ted máme diktátůru peněz a kapitálu .A vše si platíme samy nikdo nedá ani korunu.Jak je možné že je vláda proti občanům .Vyhlásil nám někdo válku .Tohlee to je ještě horší než socialismuz .Tam, také zavíraly za názory.A jeděte někam .l Za to mám blokaci 10 dní .At žije demokracie jednoho pána.Už je toho dost .Pro občany nic není ale jakmyle se něco objeví najednou penez je dost.To nače vláda nás chce vyhladit,Prosím o rozumné komentáře.

Publikovaný dne 13. 3. 2022, 0:37 na serveru Novinky.cz.

Ivo Šálek 17/03/2022 - 18:18

Pane, ta blokace není za názor, ale za totální zprznění českého jazyka.

Miroslav Rys 18/03/2022 - 04:22

Moje kočka píše fakt líp 🐱😃

Ivo Šálek 17/03/2022 - 16:58

Paní doktorko, jsem potěšen, že jste pilným večerním samostudiem dospěla k názoru, že vojenský konflikt na Ukrajině je potřeba řešit diplomatickou cestou. Možná by to chtělo ještě o vašem přínosném podnětu informovat obě znesvářené strany, které, zdá se, tuto alternativu zatím nezvážily. Rovněž s vámi sdílím nezastupitelnou roli OSN. Ta svým hlasováním minimálně ukázala, jak obrovské podpoře ve světě se těší Putinova speciální vojenská operace. Rovněž jsem rád za váš principiální a konzistentní postoj k dodávkám zbraní na Ukrajinu. Vždyť i za 2. světové války jste vy komunisté odmítali spojenecké dodávky zbraní na ruskou frontu přes Murmansk jako zbytečné a žádali jste diplomatické ukončení konfliktu s Německem v době, kdy hrozilo obklíčení Moskvy.

Yurri Simon 19/03/2022 - 00:58

:-)))))))))

Lubomír Šálek 17/03/2022 - 14:48

Drahý soudruhu Kořínku. Členy komunistické strany oslovujeme soudruhu, oni to tak chtějí. No a my ostatní nesoudruzi jsme pro ně páni a paní. Toť celé. Měl byste být poctěn a né se rozčilovat. Či se za to oslovení stydíte?

fronda 18/03/2022 - 23:15

Komunisté se oslovují soudruhu mezi sebou.

svaty_vaclav 17/03/2022 - 12:50

Yurri Simon – výrobce jakýchsi screen shotů jak se tady stále chlubí. Můžeš si těmi screen shoty vytapetovat latrínu Yurri Simon, ale oni tě tam stejně nepouštějí, abys jim nepodělal celý blázinec. Tak si těmi tvými screen shoty můžeš vytapetovat svoje klecové lůžko, nebo je posílat na policii, tzn. do klecového lůžka vedle. Yurri Simon, na ty tvoje webové odkazy tady všichni jak se lidově říká se**rou, ale snaž se dál, v klecovém lůžku se jistě nudíš. …………….. Z ……………..

Jaroslav Prchal 17/03/2022 - 10:41

Diplomatické řešení? Nic nebrání vaší předsedkyni Kateřině Konečné, aby se vypravila za Putinem a přemluvila ho, ať ukončí vraždění na Ukrajině.

Josef Kořínek 17/03/2022 - 12:38

Prchale, to je zajímavé jak víte, že je paní Jirousová v KSČM. Ještě řekněte, že to máte od Cibulky.Nebo máte jako on, také to kouzelné kyvadélko?

Jaroslav Prchal 17/03/2022 - 13:00

Josef Kořínek – Vždycky se, Kořínku, těším, až se ozvete, co z vás zase vypadne za pitomost. A vy nikdy nezklamete. Na rozdíl od vás ještě netrpím totální senilitou, a tak si pamatuju, že tato dáma byla poslankyní. A hádejte za koho? A to přímo jako člen. Předpokládám, že jste ji nejspíš jako Jihočech volil, tak byste si to mohl pamatovat.

ánka byla ještě malinkáJosef Kořínek 17/03/2022 - 14:46

Prchale, udivuje mě. kde se ocitla ta “Skřivánkova složka”, z níž čerpáte znalosti, když já byl v Jižních Čechách naposled v padesátých letech na vojně. Je fakt, že tam jsem NF volil, ale to Taťánka byla nejspíš ještě maličká.

Jaroslav Prchal 17/03/2022 - 19:06

ÁNKA BYLA JEŠTĚ MALINKÁJOSEF KOŘÍNEKZRUŠIT – Měl jsem pocit, že jste se kdysi k jihočešství hlásil. Ale to je jedno, hňupové se najdou kdekoliv.
PS: pořídil jste si opravdu pěkný nick. To je na furt?

Josef Kořínek 18/03/2022 - 16:48

Prchale, vy už jste měl “pocitů” tolik, že v tom máte pěkný guláš. – A ten nick. Snad nejste až tak hloupý, abyste nevěděl, jak se to stalo. Ale i když nejste hloupý, křivák a šmejd jste jistě.

o.motl 17/03/2022 - 13:04

Nejde o žádný zázrak. Ale chápu, že používat internet vás řídící důstojník naučit nemohl, soudruhu Kořínku. https://cs.wikipedia.org/wiki/Ta%C5%A5%C3%A1na_Jirousov%C3%A1

Josef Kořínek 17/03/2022 - 14:55

Vo co de ó. motle?

o.motl 17/03/2022 - 15:35

Zkuste to pochopit, až vystřízlivíte. Ale moc šancí vám nedávám.

Josef Kořínek 17/03/2022 - 12:26

Simone, nejspíš v té RF nějací fašisté taky jsou. Vždyť je to kapitalistická země, stejně jako třeba USA. Ale proč paní doktorku oslovujete slovem “soudružko”, mně jasné není.

Yurri Simon 17/03/2022 - 16:19

Nejspíš proto, že nikdo jiný, než soudruzi a soudružky by si o vás, komouše, neopřeli ani kolo.

Josef Kořínek 18/03/2022 - 17:06

Sice není poznat s kým “diskutujete”, ale asi to patřilo mně. Yurri Simone, já ale nejsem komunista a soudruhu bych neřekl nikomu, s kým nemám stejný názor. Ale nedivím se, vždyť česky umíte jen sprostá slova; a podle jména budete nejspíš z Tramtárie.

williks2 19/03/2022 - 20:34

Poslechněte si toto. Jsem přesvědčen, že vás to překvapí, pokud bude chtít.

https://www.youtube.com/watch?v=7CO4wx6MmiU

jmm 17/03/2022 - 09:43

Ano, stejný metr na všechny to by pak byla ta pravá demokracie a třeba bez cenzury….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.