Může být některý národ nad národy?

od redakce

Nedávno jsem v jednom komentáři četl slova Madeleine Albrightové, kamarádky českého exprezidenta Václava Havla – cituji: »Pokud musíme použít sílu, je to proto, že jsme Amerika. Jsme nepostradatelný národ. Stojíme vysoko a vidíme do budoucnosti dále než jiné země!«

Může však některý národ být národem nad národy? Byť vlastně ani národem není, ale směsicí národností, které se dostaly do »Velké země«. A jsou vůbec Američané nepostradatelní? Po druhé světové válce vytvořili studenou válku a všelijaké ty teorie o »zatlačování«. Nikoli však v zájmu Ameriky, ale v zájmu již pomalu se sjednocujícího globalizovaného kapitálu, který narazil na bariéru východního bloku, jenž se postupně začal nazývat socialistickým.

Trvalo léta, než se kapitál skutečně globalizoval. Ekonomické potíže plynoucí z ustrnulého způsobu řízení a modelu, jenž měl zpočátku své přednosti, ale postupně ho stravovaly, způsobovaly naopak určité zaostávání Východu. Nakolik to vše bylo ovlivněno i zradou socialistických myšlenek triem Gorbačov-Jakovlev-Jelcin a jejich »armádou spolehlivých«, ukáže čas. V závěrečném stadiu devadesátých let to znamenalo konec socialistických států v Evropě a rozpad socialistického bloku. Ideje rovnosti, tedy socialismus, vzaly zasvé a propagandou zmanipulovaní lidé se vrhli za pozlátkem svobody. Nic nevadilo, že přitom desetitisíce budou umírat na chudobu a její důsledky. Skončila studená válka.

Spojené státy se staly jedinou mocností světa, která »do toho mohla mluvit«. Tehdy Jeane Kirkpatricková, členka kabinetu prezidenta Reagana a velvyslankyně USA v OSN, se pokusila prosadit to, aby Spojené státy se opět »staly normální zemí v normální době«, jež sice mohla být druhým příkladem, ale přestala mít světovládné plány. Stal se však pravý opak. Převládlo ono mňačkovské »jak chutná moc« a ona moc skutečně zachutnala. Ostatně globalizovaný kapitál většinou sídlící ve Státech potřeboval, jak se zdokonalovaly technologie, co nejvíce dalších trhů. To ovšem nešlo samo sebou. Proto tolik amerických vojenských a ekonomicko-politických zásahů daleko od vlastní země.

A jsme u Severoatlantického paktu. Byl vytvořen o šest let dříve než Varšavská dohoda a postupně z inzerovaného »obranného« se změnil na neinzerovaný dobyvatelský, používaný v zájmu Spojených států kdekoli, kde jsou zájmy této po světovládě toužící velmoci. Jeho členové se musí podřídit a podřizují se. Příklady těch, kteří se nepodřídili, jsou totiž varující, a kdo by chtěl být obviněn jako panamský Noriega, ztroskotat v letadle jako Dag Hammarskjöld anebo svržen a politicky znemožněn jako Mosaddek?

Rusko se mezitím zmátořilo. Znovu se dotáhlo na velmoc, a zkřížilo tak americké plány. Přitom si »dovolilo« exploatovat svou zem ve prospěch svých obyvatel, i když už třeba to jsou »noví Rusové«. Hlavní je, že si nechce toto právo nechat vzít. A tak NATO se rozšířilo o bývalé socialistické státy a přiblížilo velmi blízko Moskvě. Je možné se divit, že Rusové s tím nejsou spokojeni a že by chtěli žít v bezpečí, ale nemohou, protože americká strana neustále postupuje krok za krokem k jeho hranicím? To dokonce pochopil generál Šándor a řekl to i televiznímu reportérovi. Jen naše vláda to není schopna pochopit, ale jde už opravdu o naši vládu?

Jaroslav KOJZAR

Přečtěte si další články

29 komentáře

Ivo Šálek 26/02/2022 - 19:23

This is a lighter text.

This is a bold text.

This is a bolder text.

Ivo Šálek 26/02/2022 - 19:17
Ivo Šálek 26/02/2022 - 19:14
Ivo Šálek 26/02/2022 - 19:13
Ivo Šálek 26/02/2022 - 19:09
Ivo Šálek 26/02/2022 - 19:07

werwrwrwerwe

Ivo Šálek 26/02/2022 - 19:06

červené písmo Arialem

Ivo Šálek 26/02/2022 - 19:05

jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

Ivo Šálek 26/02/2022 - 19:02

Odstavec zarovnaný napravo

Ivo Šálek 26/02/2022 - 19:01

hhhh

fronda 22/02/2022 - 23:31

Pravičáci křičí, kdykoliv nacistům hrozí nějaká porážka. Nepřekvapivě, jsou to soukmenovci.
Ovšem Rusko není Jugoslávie nebo Libye, takže zůstane jen u toho křiku, a fašistická diktatura v Kyjevě se bude poroučet. Ukrajina bude po 8 letech banderovského teroru zase svobodná a demokratická.

Antal 22/02/2022 - 21:46

Divím se, že tento starý bolševický zmrd má ještě drzost psát ty svoje blitky veřejně…vy rudé kurvy byste měly všechny chodit kanalama, i ta blondata krava Konečná. Vy komunisté jste povrazdili víc lidí než nacisté, to musí být člověk naprostý vymatlaný idiot, aby se k té odporné ideologii hlásil.

williks2 22/02/2022 - 22:34

Oni ti vymatlaní idioti nejsou jen tam, kde tvrdíte. Sám jste toho důkazem. Svým způsobem vyjadřování dáváte najevo, že když vám pokálí holub sako, jste schopen zmrzačit kolemjdoucího, který za to vůbec nemůže. Dejte nám důkaz o vašem tvrzení. A mimochodem. Kolik lidí (včetně dětí od 6 let) bylo zabito, umřelo hlady, bylo přinuceno otročit až k smrti za období trvání kapitalistického ekonomického způsobu (za 6 století)? Kolik lidí včetně dětí umírá dnes proto, že kapitál vyždímal jejich země do totální chudoby? Kolik zemí “zbankrotovalo” díky nesplatitelným půjčkám z vyspělých zemí? Kolik zemí je “svobodně ” “závislých” na cizích penězích? Mimochodem, užíváte avatar, který má nebo měl jiný diskutér, proč?

Karel 22/02/2022 - 12:29

Pokud se některý národ pasuje na jiné, tak směřuje k fašismu a totalitě. A USA je demokratická totalita. Slovo demokratická zastírá jenom to, že jde o korporátní fašistickou totaliru.
RF s Putinem a Lavrovem vyčerpaly všechny možné nabídky USA a NATO, jak zajistit svoji bezpečnost. Naopak USA s některými členskými zeměmi posílali do Kijeva zbraně a vybízeli Kijev k provokacím vůči dvěma rusky mluvícím republikám a tito se cítili ohroženi .Putin správně poukázal na historické souvislosti vzniku SSSR a vážné chyby, které nastaly při jeho vytváření a co zapříčinilo, že v době krize v 90 letech vyvstal škodlivý nacionalismus, kdy SSSR nebyla na demokratizaci a ekonomické změny. připravena. Je jasné, že Ukrajina patřila k ruskému imperiu a bude jen otázkou času, kdy sami západoukrajinci politicky prohlédnou a uvědomí si, že jejich prosperita a mírový život je možný jen ve svazku s RF. Blahopřejeme vládě RF, že krok za krokem posiluje stát v tandemu s ČLR a má všechny předpoklady splnit cíle obnovy formátu SSSR , nebo carského imperia i k našemu prospěchu a celé EU

Velký Max 22/02/2022 - 13:12

Jsou jen dvě možnosti,Karle jste provokatér nebo absolutní bezmozek, jinak se na váš výplod reagovat nedá…

Josef Kořínek u nic 22/02/2022 - 12:07

Poslední dobou se o ničem jiném nemluví než o Ukrajině. Mudrci se předvádí všude, i na těchto stránkách. Přitom je vše tak jednoduše jasné. Kapitalismus, pod vedením světového predátora, USA, čeká na blbečka, jenž první vystřelí a připraví záminku k “pomoci”, spočívající ve svržení leteckých bomb kamkoliv. Hlavně navodit bordel v Evropě mezi jejími zeměmi a zavést tam režim, lebedící si v americké zadnici. U nás už mají skoro hotovo, ale jsou ještě tací, co mají trochu cti a odvahy používat rozum.

o.motl 22/02/2022 - 13:15

To je vážně překvapení, že se mluví o Ukrajině, když je tam válka na spadnutí, soudruhu Skřivánku.

Hugo Stiglitz 22/02/2022 - 11:40

No myslím, že další existenci kolaborantské, zločinecké KSČ(m) už můžeme počítat už jen na hodiny, maximálně dny

fronda 22/02/2022 - 23:21

Už nás zkoušeli zakazovat. A dopadli tak, jak dopadnou jejich pohrobci.

Velký Max 22/02/2022 - 10:16

Dlouholetý člen KSSS a pracovník KGB, toho času doživotní prezident Ruské federace pan Vladimir Vladimirovič Putin v souvislosti s “uznáním” DLR a LLR pronesl zajímavou myšlenku, že Ukrajina je státem uměle vytvořeným komunisty. Doufám, že to Kojzar nepřehlédnul a jistě k tomu zaujme patřičné stanovisko. Během noci na dnešek začala armáda Ruské federace poskytovat nikoliv “internacionální” ale nacionální pomoc rebelům na území zmíněných neexistujících státních útvarů. Jak ukazuje stručný pohled na diskusní příspěvky například na seznamu.cz nebo centru.cz počínající okupace části ukrajinského území vyvolala nadšení tuzemské rusofilní páté kolony.. Doufám, že orgány činné v trestním řízení nebudou strkat hlavu do písku a na osoby schvalující a propagující imperiální politiku Kremlu pohlédnou ve smyslu paragrafů, které obsahuje HLAVA XIII TRESTNÉ ČINY PROTI LIDSKOSTI, PROTI MÍRU A VÁLEČNÉ TRESTNÉ ČINY ,- platného Trestního zákoníku 40/2009 Sb.

jmarek3 22/02/2022 - 10:04

Pane Radíme , máte divný názor a nulové vědomosti ohledně např.Ukrajiny.

Radim 22/02/2022 - 10:54

Stačí mi vědět že existuje stát Ukrajina, který má své území a své vytyčené hranice. A jakýkoli zábor území jiným státem je prostě vojenská okupace a porušení svrchovanosti státu, to platí kdekoli na světe. Na nějaké svoje pohádky o vývoji na Ukrajině v tomto ohledu zapomeňte. Stejná pravidla platí pro všechny. A násilné překročení hranic jiného státu je vždycky okupace. To co jste vždy horlivě vyčítali USA nebo nacistickému Německu, to samé nyní dělá Rusko. A každý z nich pro to měl nějaké své “dobré důvody”. Jen naprosto zaslepený fanatik může to samé USA vyčítat a Rusku obhajovat.

williks2 22/02/2022 - 21:56

https://www.youtube.com/watch?v=VPe5f5dcrGE. Jen pro zajímavost. Stojí to za to.
Mimochodem, před osmi lety se luhanská oblat a doněcká oblast rozhodla opustit Ukrajinu a zvolit si samostatný stát. Nežijí tam jen rusové, ale také ukrajinci. To je snad jejich nedotknutelné právo, stejně jako naše, stejně jako Slovenska a jiných. USA také vnikli do Iráku a Afghánistánu a to bylo co? Těch zemí je samozřejmě mnohem víc a to bylo podle vás v pořádku? Co řeknete na to, že USA využívala, po válce, fašistické inženýry ke svým “zájmům”. Marshallův plán byl, je a bude, podle mého názoru, by měl být považován za obchod “něco za něco”. A tam to začalo.

Jaroslav Prchal 22/02/2022 - 19:52

JMAREK3 – Co kdybyste nám předvedl svoje znalosti o Ukrajině vy?

Radim 22/02/2022 - 09:24

Výborně! Ale ještě před USA bylo “národem nad národy” Německo. A tomu se také nelíbila situace svých menšin, například v tehdejším Československu. A protože se, stejně jako dnes Rusko, nechtělo nechat vzít své výsadní postavení, tak vojensky zabralo Sudety. Rusko je okupantem cizího území stejně jako bylo Německo v roce 1938. Na tom je zřejmé, jaký jste s prominutím zaslepený blb.

fronda 22/02/2022 - 23:24

Máte to popletené.
V roce 1938 zabrali nacisté naše pohraničí a pak zbytek země.
V roce 2014 to nacistům na Ukrajině úplně nevyšlo, některé regiony si ubránily svobodu. Díky pomoci Ruska prodemokratickým silám.

Miroslav Rys 23/02/2022 - 03:36

Běž říct Ukrajincům, že jsou nacisti. Umíš leda hloupě blábolit jako Kojzar. Naštěstí už můžete JENOM blábolit 😃😃

Josef Kořínek u nic 23/02/2022 - 11:59

Rozumný člověk nebude normálním, pracovitým Ukrajincům říkat takový nesmysl, ale zjistěte si, jaké občanství mají jejich současní vůdci. Možná vás něco trkne. Tedy – nejste-li už teď moc praštěný.

williks2 23/02/2022 - 21:23

Ne všichni ukrajinci jsou nacionalisti. Jsou tam i lidé, kteří o své zemi přemýšlí, hledají, kde se stala chyba za posledních několik let. Nicméně za Vlády Porošenka byla povolena polovojenská dobrovolná jednotka, zvaná AZOV. Tato jednotka má ve znaku trochu pozměněný hákový kříž, i když je to složenina písmen I a N. Tato písmena znamenají “idea nacii” myšlenka národa. Svého času (2014) se stala věhlasnou díky krutému zacházení členů jednotky v oblasti Donbasu (proti “separatistům”). Zelenskyi ovšem i přes tyto skutečnosti tyto jednotky nezrušil. Měl k tomu asi svůj důvod. Díky tomuto krutému jednání AZOVa s lidmi, je možné předpokládat, že mají velký vliv na politiku Ukrajiny. Ukrajina je nacionalistický stát. Malá poznámka 10 milionů ukrajinců, díky politiky jejich presidentů, pracuje mimo svou zemi. Sami si položte otázku “Proč” a také si na ni odpovězte.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.