Neoliberalismus utočí

od redakce

Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely musí urychleně uplatňovat krizový plán »krátkodobého« dovozu pracovních sil. To je podle mne ještě důraznější pokračování rozkladu ochrany pracovního trhu pro české pracovníky a nezaměstnané. Dlouhodobý program průmyslové robotizace a automatizace, který by měl být ve prospěch celé naší společnosti, je ale s tímto neoliberálním přístupem spíše ve prospěch a v zájmu neoliberální ekonomicko-politické mocenské struktury, která je v současnosti u moci. Takže vláda vesele a s chutí dělá především škrty, aby více zbylo na tu sféru, která obohatí privátní ekonomickou sféru, přesněji přihrává sama sobě.

A co krizový plán použití »krátkodobého« dovozu pracovních sil? Jednak pro mne už samotný termín pracovní síla je dehumanizováním pracovníka jako takového – asi to není lidská bytost, ale jen pracovní síla. Ale to je to nejmenší. Ta podstata je v tom, že kapitál stlačí a udrží reálnou mzdu díky tomu, že si zajistí pracovníky z ekonomicky chudších zemí za minimum mzdy, a to i přesto, že více jak dva a půl tisíce pracovních agentur v České republice parazitně spolyká největší část mzdy najatého pracovníka, kdy tento pracovník často mzdu ani nedostane, a zároveň odbourá odvody zdravotního a sociálního pojištění. A to nemluvím o podmínkách těchto pracovníků. Zároveň tak pracovní agentury zajišťují hotelům, restauracím, nemocnicím, supermarketům snížené mzdové náklady. Tak vznikají velké ekonomické ztráty a zisk tak nateče opět jen do soukromého sektoru, který v jádru ovládá právě neoliberální mocenská skupina.

Inu, šedá ekonomika. Neoliberálové také obhajují »své« tržní teritorium v Evropě před Ruskou federací a Čínskou lidovou republikou jako ekonomickou jedničkou. Tady ta obhajoba trhu a vůbec celá ta slavná současná »zodpovědná« vláda České republiky je v útoku nejen na napětí v sociální sféře, tak aby sama těžila ze samotné krize, ale klidně by i válčila na cizím území, jen když se zavděčí Strýčku Samovi. Třeba i darovanou municí. Mimochodem, když jsem byl na podzim 2014 na Ukrajině, tak všude byla munice jen od německých dodavatelů.

Roman BLAŠKO

Přečtěte si další články

14 komentáře

Jaroslav Prchal 11/02/2022 - 19:35

Termín pracovní síla, který tak pohoršuje autora článku, pochází z dílny Karla Marxe. Učit se, učit se, učit se…

Miroslav Rys 11/02/2022 - 18:41

Nemilý Blaško, Ruská federace přepadla Krym a anektovala jej. Jako Hitler anektoval Rakousko. Jako Hitler přepadl a přisvojil si Sudety. Hitler, Putin, jedna pakáž. Ve třicátých letech si též Stalin s Hitlerem notovali velmi. Stejná pakáž.

marin 11/02/2022 - 22:15

Jako NATO přepadlo Srbsko a připravili ho o Kosovo , Západ přepadl a rozvrátil Libyi, Irák, Sýrii, Afgánistán, všude chce dělat svůj pořádek a vede to jen k rozvrácení statu quo a uvedení do pohybu statisíců migrantů, kteří skončí v táborech v Africe a Azii , pokud se nedostanou do Evropy, která už je ovšem také nechce.

fronda 12/02/2022 - 01:03

Rysova tvrzení se jako obvykle míjejí s realitou.
Agresorem na Ukrajině byl Západ, prostřednictvím banderovců, své páté kolony. Puč byl samozřejmě podpořen výhrůžkami legitimní vládě. Takže Západ jednal a jedná jako Hitler.
Co se týče Rakouska, Rakušani většinou chtěli sjednocení s Německem a od států Dohody byla hloupost, že výmarské republice zakazovaly to, co pak umožnily Hitlerovi.
Sovětský svaz patřil k hlavním odpůrcům nacismu, byl to zase Západ, kdo odmítl společnou obranu a raději se s Hitlerem začal paktovat.

karel 40 12/02/2022 - 05:18

Na Krymu proběhlo referendum. Což vám ve vaší neznalosti jaksi schválně uniká.

krpo 12/02/2022 - 15:22

Víte vy vůbec,co je to anexe? NÁPOVĚDA: Lidové referendum,které na Krymu proběhlo,to určitě není!

Novacek 11/02/2022 - 10:01

Dobry. Zkrotit trh nelze, ale vyuzit.

Velký Max 11/02/2022 - 09:52

Očekával bych, že v roce 2014, kdy jak známo někteří vojáci Ruské federace odjeli na dovolenou do východních oblastí Ukrajiny a na Krym, se budou původem tehdejší munice ukrajinské armády zabývat agenti ruské Главное разведывательное управление, (GRU) a nikoliv člen Komunistické strany Československa (Š) soudruh Roman Blaško, Pozoruhodné “Doznání” šéfredaktora Haló novin je na čtenáři zda v něm najde jistou korelaci s tím Londonovým. Co se týče dovozu “pracovních sil” z postsocialistických a postsovětských chudobinců typu Ukrajiny, Bulharska a Rumunska má autor v něčem pravdu. Nahrává tomu ovšem to, že řadě našich spoluobčanů a nejde jen o tzv. “nepřizpůsobivé”, vyhovuje žít na sociálních dávkách, v nich je bezesporu prostor pro škrty. To ovšem údajná levice označí za asociální a kruh se uzavře.

williks2 11/02/2022 - 18:41

Velký maxíku. To, jak to v současnosti funguje, není vina komunistů. Je to systém, který byl zaveden po roce 1989. Stát má povinnost postarat se lidi, kteří přijdou o práci díky výkyvům na trhu práce i přes to, že Charta OSN obsahuje čl. 23 – Každý má právo na práci, na svobodnou volbu zaměstnání, na spravedlivé a uspokojivé pracovní podmínky a na ochranu proti nezaměstnanosti. V této zemi ovšem nic takového není, i když toto bylo zakotveno v ústavě. Není se čemu divit. Spousta lidí se naučilo, díky současnému systému, naučilo oklamávat kdekoho pro svůj profit. To následně odcizuje člověka od člověka a v důsledku toho nenávist nevraživost a další jiné záporné lidské vlastnosti. Že jsou lidé nepřizpůsobivými je věcí (neo)liberální politiky, protože ta je zdrojem osvobozování od područí kapitálu a zajištění minimální životaschopnosti člověka ponechává na státu.

Velký Max 11/02/2022 - 20:06

Kde ve své glose z něčeho obviňuji komunisty nevím, pouze mne pobavilo jak před šesti lety Blaško zkoumal kdo vyrobil munici pro ukrajinskou armádu. Máte pravdu, že v Ústavě ČSSR bylo zakotveno právo na práci, ale také povinnost pracovat. Problémy s romskými občany byly i před listopadem 1989 pouze se příliš neventilovaly. Faktem je, že pod knuto paragrafu o “příživnictví” Romové pracovali v těch méně atraktivních profesích, kde je nyní nahrazují cizinci, ač v řadě případů se slušným vzděláním.

karel 40 12/02/2022 - 05:24

Máte špatné unformace ,nebo to schválně takle píšete ,příklad v Mostě pracovali Romové jako lékaři na stavbách mládeže pod ČSM pracovali Romové jako mistři ,železáři, betonáři,a na vedení staveb.

williks2 13/02/2022 - 23:44

Opravdu byly problémy s rómskými občany. Řešeno to bylo tím, že si šli hačnout, a světe div se i v base “museli” makat, hlavně na sebe. Takže práci neutekli. Znám mnoho rómů a mohu odpovědně říct, že uměly velmi dobře pracovat. Ti mladí rómové dnes je jiná kapitola a v base makat nikdo nemusí, když nechce. My ten jejich pobyt zaplatíme z daní. Co se týče zahraničních pracujících, je to přece věcí “levné pracovní síly”, tedy přesněji konkurenceschopnosti (nízké náklady, větší odbyt). Proč by měl český stavební inženýr dělat přidavače zedníkovi? I když kdoví, jestli to tak také není?! Všichni chtějí být manažery a málokdo řemeslník, tak to dnes prostě je a domnívám se, že je to špatně. Proto se řemeslná místa nahrazují cizinci.

Miroslav Rys 11/02/2022 - 18:43

Premýšlels někdy o tom, co znamená termín “grafománie”? Měl bys:-))

Velký Max 11/02/2022 - 19:47

Vím dobře, že jsme spolu krávy nepásly, tykání si nechte pro vaše inteligenční souputníky, to co z vás vypadlo tady bylo již tisíckrát uvedeno a nemá s diskusí příliš společného. Na třech řádcích napsat dvakrát “pakáž” svědčí o výši vašeho IQ…

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.