Neoliberální humanismus

od redakce

Jsou různé druhy humanismu, ale obecně, byť nechci podceňovat naši společnost nebo se jí dotknout, se humanismus nediferencuje. Současná společnost je tři desítky let neustále nucena ke konzumnímu pojetí, přístupům a povrchnímu myšlení. To ostatně pozorujeme i v současné situaci konfliktu na Ukrajině. Jestli je něco zásadní, tak soustředit se na mírová jednání. Čím dříve vše skončí, tím lépe pro všechny. Ale eskalace napětí místo podpory mírových jednání je to, co nejen Západ skrytě i otevřeně podporuje, ale také tím upozaďuje ta mírová jednání. Přitom má plná ústa, respektive titulní stránky hlavního mediálního prostoru, humanity a lidství. A jsme u toho. Je humanismus a humanismus. A také je neoliberální humanismus. Proč se o něm zmiňuji? Protože tento humanismus obsahuje vyznávání humanismu jen k určité skupině lidí, zde tedy neoliberálních struktur, kdy jeden k druhému cítí soucit, rádi si vzájemně pomůžou a jsou k sobě kulturní a laskaví. Jenže k ostatním jsou necitelní, cyničtí, ti jsou pro ně bezcenný plebs! V tomto případě se to projevuje nespravedlivou kolektivní rusofobií a šovinismem k nižším sociálním skupinám, nebo to má i rasový projev.

Například miliardář Dalibor Dědek, který chce dosáhnout vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou a klade si jako cíl, aby Západ nenechal dál umírat Ukrajince a pomohl jim vojensky, alespoň vyhlášením a vynucením bezletové zóny, jak uvedl Dědek. Kampaň prý byla spuštěna už ve středu odpoledne na webových stránkách a na sociálních sítích. Zatím je dostupná v češtině a hlavně v angličtině, postupně ji však organizátoři chtějí převést i do dalších jazyků. Podle Dědka o úspěšnosti rozhodnou následující dny.

Dodávky zbraní od západních států, bezletová zóna nad Ukrajinou – to je opět jen a jen eskalace a odvádění pozornosti od jednacího stolu o míru. Jak se dá snížit napětí, když ukrajinská strana a její lídr Zelenskyj škemrá o zbraně a podporu NATO a žádá sankce proti Ruské federaci? Copak se všichni zbláznili? Neoliberální humanismus je falešný a pokrytecký. Mluví o humánnosti, jen když se mu to hodí, anebo jde o subjekty stejné struktury. Buď jsme humánní ke všem stejně a spravedlivě, a v tom případě musíme soudit viníky Iráku, Libye, Sýrie a teď i Ukrajiny, nebo ne! Jenže to by prasklo to, že humanismus neoliberálů vlastně žádný humanismus není.

Roman BLAŠKO

Přečtěte si další články

43 komentáře

svaty_vaclav 20/03/2022 - 14:23

To je komické, jak sem na iHano lezou antikomunisti a oštěkávají a okřikují příznivce a sympatizanty iHano a KSČM. Dokonce, a ne jednou a ne poprvé zde na i Hano vyhrožují tito antikomunističtí blbové policií a paragrafy. Mezi nimi vyniká velkymaxmilian alias Velký Max a zejména Yurri Simon, který zde vysoko ční nad ostatními antikomunisty se svými screen shoty, které podle svých slov posílá policii, ti musejí mít z takového blba radost. Teď se k těmto policií vyhrožujícím blbům přidal i Miki.13. Miki.13, divil by ses, kolik lidí v ČR podporuje Putina a denacifikaci Ukrajiny. Ne každý je zastrašený a vymytý Českou televizí jako ty Miki.13 anikomunistický fašistický blb, který slepě věří kapitalistické fašistické propagandě.

Miki13 20/03/2022 - 15:07

Podporovat tuto Putinovu agresivní válku může jen bezcenný lidský odpad, toť vše co ti k tomu řeknu. Zbytek budeš mít příležitost při podání vysvětlení dle trestního řádu na policii.

svaty_vaclav 20/03/2022 - 15:36

Miki13 doufám že jsi poslal peníze na zbraně pro Ukrajinu jako správný válkychtivý uvědomělý český vlastenec? Válka bude trvat déle a ty budeš mít dobrý pocit jako Fiala.

Yurri Simon 20/03/2022 - 19:08

Samozřejmě že posíláme prachy Ukrajincům na zbraně proti rusákám, ty tupane, a ne málo. Na Ukrajině se už těch rusáckých zdechlin válí tolik, že už to ani toulaví psi nežerou.

svaty_vaclav 20/03/2022 - 19:34

Yurri Simon ty si raději zaplať doučování češtiny a neplýtvej penězi na zbraně, které jsou stejně rozmláceny ruskými Kinžály a Kalibry.

Miki13 20/03/2022 - 10:03

Jen strach z trestního stíhání brání redakci HaNo a rudým pomatencům otevřeně podpořit Putina a jeho speciální operaci. Je s podivem kolik mezi námi máme ruských kolaborantských sviní, ale i na ty se doufám vaří voda.

ušákamerický 20/03/2022 - 10:35

největší a přitom ještě hloupá svině jsi ty, Miki

Josef Kořínek 20/03/2022 - 13:11

Vidíte Miki13, a to jste se kdysi, když jsem vás označil za blbečka, cítil dotčeně, Zatím jsem byl až moc shovívavý.

o.motl 20/03/2022 - 16:30

To si hodně fandíte, když si myslîte, že se vaše urážky někoho dotknou, Kořínku.

Josef Kořínek 21/03/2022 - 09:25

Ó motle, nikoho neurážím, pouze konstatuji. Ale i kdyby – vy jste stejně splachovací

Jaroslav Prchal 20/03/2022 - 19:55

Cha chá, Kořínek hodnotí inteligenci. No, to mě podržte.

Josef Kořínek 21/03/2022 - 08:54

Prchale, čemu se smějete? A proč vás má někdo držet?

Vladimír Kusyn 20/03/2022 - 08:59

Poučení z krizového vývoje v 69. roce jsem moc nechápal ! Byl jsem ještě žák ZDŠ Krásné Pole v Ostravě ! Ale osmdesátý devátý rok mám v paměti ! Revoluce v ČSSR a já onemocněl rakovinami ! Tak dvě operace v Olomouci – Fakultní nemocnice – pak v Porubě asi třicet chemoterapií a stejně tolik ozařování ! Kupodivu zůstaly mně vlasy ! Jiným nemocným vlasy vypadaly a ti třicátníci vypadali na šedesát ! Měl jsem dvě malé děti a tak PID – plný invalidní důchod byla moje záchrana ! Musel jsem samozřejmě prodat auto Škoda 120L a to byl přínos finanční k důchodu ! Ale za dvě léta přišel ředitel s nějakými podřízenými a nabídl mně zase práci – kupodivu šéfmontéra zahraničních zakázek vzduchotechniky a klimatizace ve fa. ZVVZ-Enven Milevsko ITS Ostrava ! Tak mně přivezl mobil s firemním číslem NOKIA 3210 ! Vrátili mně e-mail a byl jsem zase člen největší vzduchotechnické firmy v České Republice ! To jsem byl rád ! Malé děti a manželka a já pořád hrál tenis i s rakovinami v Sokolu Nová Ves v Ostravě ! Krajský přebor na antuce ! Tak se rád zapojím do HaloNoviny.cz a budu platným redaktorem v penzi . Vladimír Kusyn , Ostrava-Vítkovice ! Čest práci, ale to vyznívá od penzisty trošku škodolibě !

Emil Novák 20/03/2022 - 08:12

Nemuselo se to stát. Konflikt na Ukrajině zavinili USA, NATO, EU, za Českou republiku pak profašistická vláda Petra Fialy.

fronda 20/03/2022 - 00:04

Miliardář Dědek by se spíš měl starat o svou pochybnou firmu. Ty jeho výrobky, to je neskutečný šrot…

petr 19/03/2022 - 17:35
Lubomír Šálek 19/03/2022 - 15:23

Drahý soudruhu, chápu, že vám v hlavě sedí Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti a jednání unesených československých představitelů v Moskvě s Brežněvem a jeho komunistickou tlupou. Taky podepsali, taky jednali o míru a o invazi. To byla nádhera, ta vynucená smlouva a konečně naši bolševici mohli v klidu sedět na ruských bodácích. A oni se ti Ukrajinci brání, oni nechtějí cara a jedinou jeho správnou pravdu. Možná vám to uniká, ale pod palbou tanků útočníka se opravdu blbě jedná. Vy jste ovšem jiná garnitura, přesně v duchu roku 1968, kdy jste vítali okupanty s kytkami v ruce, jak pravil váš soudruh Skála.

fronda 20/03/2022 - 00:03

Banderovci vždycky bývali fanatičtí bojovníci. Ale mandát ze svobodných voleb nemají, je jich příliš málo. Kyjevský režim je nelegitimní, loutkový, dosazený Západem. Moc si udržuje jedině násilím.

ZBYŠEK KUPSKÝ 20/03/2022 - 09:44

a helemese, další pan Šálek… Ještě přidejte tu oblíbenou větu o zedníkovi :)

Ivo Šálek 19/03/2022 - 14:06

Nedoučený zedník Blaško opět fantazíruje o neoliberálech. Přitom ten brepta o nich nastudoval sotva 4 řádky textu na Wikipedii. Zjevně ani ty nepochopil. Konečná moc dobře věděla, proč ho instalovala do vedení HaNo. Cashflow KSČM se totiž povážlivě tenčí a HaNo užírají peníze bez toho, že by měly byť jen minimální vliv na lidi. Jejích odpudiví redaktoři svázaní s minulým režimem mají za úkol pouze rychle ukázat, že HaNo jsou naprosto zbytečné. I proto Konečná své příspěvky primárně publikuje na FB a sem pouze některé kopíruje.

ZBYŠEK KUPSKÝ 20/03/2022 - 09:47

a je to tady – mně ta věta chyběla :) Jen jsem pořád nepochopil, proč někdo leze kydat svá moudra pod články odpudivých redaktorů na zbytečný web – to má fakt LOGIKU :)

Ivo Šálek 20/03/2022 - 12:23

Sice už nemáte žádný vliv, ale přesto mi vadí, že tu lžete a překrucujete skutečnost.

Hugo Stiglitz 19/03/2022 - 13:17

Jak můžete Putina urazit tím, že ho nazvete sviní.
Je to stejné jako když byste chtěli urazit prase tím, že ho nazvete prasetem

rosemil71 20/03/2022 - 19:52

Tak to je velmi moudré,co jste právě vypotil.

ne68 19/03/2022 - 13:16

Filosofické výlevy soudruhů zcela utopené v komunistické ideologií se v tomto plátků předvádějí, jako svatí v orloji.
Pro historiky nádherný materiál na zkoumání, až tento podivuhodný druh zcela vymizí…..nezbývá, než fandit, aby tomu tak bylo co nejdříve!

Vloch 19/03/2022 - 12:06

“Neoliberální humanismus je falešný a pokrytecký.” Ano, ano soudruhu. Pravý humanismus je ten Tvůj, s šibenicemi a gulagy. Dvě procenta blbů v čele s šéfredaktorem baví společnost.

Gartouzek 19/03/2022 - 13:32

Školní ukázka konfirmačního zkreslení. :-)

Vladimír Kusyn 19/03/2022 - 18:20

Pokud to někoho baví, je to dobře ! Člověk se musí zasmát a pobavit po Netu s lidmi ! HN je server, co funguje a spojuje lidi ! Je sice Instagram a FB a Linkedin a Messenger – ty taky fungují ! Jen mně scházi ICQ ! To byla v devadesátých létech dobrá platforma na komunikaci ! Pokud si ji někdo pamatuje ! Já s ní začínal ! Nebylo ještě YouTube a byl SKYPE ! Jen HaloNoviny trošku ustrnuly ve upgreade svého software ! Ale mám svůj CHIP.CZ a Sport.cz a GOL.CZ ! Ale komunistická základna řídne a to není pro sociální politiku dobrá věc ! Stejně, jako SocDem ! Ale to můj soukromý názor ! Jsem rozvedený penzista – tenista z éry Ivana Lendla a Tomáše Šmída a Pavla Složila ! S Jirkou Hřebcem jsem hrál čtyřhru ! Vladimír Kusyn – Ostrava !

o.motl 19/03/2022 - 11:57

Nějak se z ruské propagandy vytratily informace u chystaném útoku na Rusko. Vrazi z Wall Streetu a jejich lokajové se spokojili s eskalací konfliktu a mařením ruského mírového úsilí dodávkami zbraní. Přitom ruská speciální operace na záchranu ukrajinského lidu je pro ně ideální záminka.

Jaroslav Prchal 19/03/2022 - 10:05

Líp by tu pasáž o humanismu nesesmolil ani opilý strážmistr Flanderka z Putimi.

Gartouzek 19/03/2022 - 13:38

A jaká je Vaše definice neoliberálního humanismu?

Jaroslav Prchal 20/03/2022 - 13:57

Gartouzek – Humanismus je jasně definovaná kategorie, kterou najdete v každém filozofickém slovníku. Bludy nevzdělaného šéfredaktora zahalené do rádoby vědeckého hávu jsou pro smích.

rosemil71 20/03/2022 - 19:57

Hm,takže i humanitární bombardování je vlastně humanismem.

Josef Kořínek 21/03/2022 - 09:13

To víte Prchale. S Čihákem byste si rozuměli líp, ale to by zase ubylo hodně “čtenářů”. Tedy těch “na diskusích”.

ateista 19/03/2022 - 09:43

Takových Dědků tady je, stačí si ráno otevřít HANo a už se slétají. Určitá skupina dědků nemůže dospat, aby nás ráno zahrnula svými myšlenkami a předháněla se v urážkách sympatizantů KSČM.
Bohužel, cenzura zasáhla celý mediální prostor, kromě poplatných medii, takže se nedozvíme, že Čína, Indie, Brazílie, JAR , Jižní Amerika, Afrika a dokonce ani Japonsko a další státy nepřerušily spolupráci s Ruskou federací. Nejsem zastáncem eskalace v UK-Rusko válečném konfliktu a doufám, že konflikt brzy skončí, nakonec ,nějaké dohody se začínají rýsovat.

jmm 19/03/2022 - 10:48

I Já jsem “dědek” , ale to co přeje “dědek” vnoučatům je neomluvitelné – bohužel nemam “miliardy” na postavení nějakého krytu…
Válka je strašná…
Cenzura je strašná- nejsme ovce…
Rozumné dohodě přeji úspěch, ale NATO zřejmě zastaví svojí expanzi …

Miki13 20/03/2022 - 10:01

Jen strach z trestního stíhání brání redakci HaNo a rudým pomatencům otevřeně podpořit Putina a jeho speciální operaci. Je s podivem kolik mezi námi máme ruských kolaborantských sviní, ale i na ty se doufám vaří voda.

rosemil71 20/03/2022 - 20:02

A masturbujete pravou rukou nebo levou?Nebo to vyjde nastejno?

Gartouzek 19/03/2022 - 13:41

Nechápu, proč čtete články od takových Dědků?

Vladimír Kusyn 19/03/2022 - 09:30

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou je kousek od našich hranic ! Rusko zřejmě agresor a ten se nebude moc ohlížet na okolí ! Ale jestli je Ukrajina bez viny, to nevím, do toho sporu není z Evropy moc vidět ! Číst TASS je zbytečnost, je to ruská agentura a ta je poslušná vedení státu ! Byl jsem v SSSR několikrát . Hlavně můj oblíbený Volgograd a kamarádka Nina Pedora baletka v tehdejší době ! Dnes už asi v penzi, jako já ! Měl jsem tam rád Mamajevovu mohylu ! To je socha ! Bavil jsem se v parku s lidmi co hráli ,,gorodki” ! Zajímavá hra ! I ta láhev vodky tam byla ! Stoličnaja ! Moje ruština samozřejmě školní a jim se to líbilo ! Spisovná , jako Palackého čeština ! Tak přeji čtenářům HN dobré počteníčko a hlavně zdravíčko ! Kusyn Vladimír – Ostrava !

jmm 19/03/2022 - 10:55

I já jsem byl v Rusku, ale i v USA /asi tak2,5 let/obyčejní lide jako u nás
spoléhají jen noviny a TV – cenzuru nemám rád…
Ale i nacionální rasismus který je stále v USA zakořeněn…
A dvě strany ruku v ruce – no to přece není demokracie…
Současný globalistický tržní a spotřební systém je bičující pro lidi a není úniku…
Je neudržitelný a proto se hledají další “zdroje”-po 30 letech… :-(

Vladimír Kusyn 19/03/2022 - 12:55

No já jezdil za dcerou do Londýna ! Tak znám obě strany !

Gartouzek 19/03/2022 - 13:50

Bohužel, je velmi málo takových lidí, kteří dovedou vážit dvě misky. Většina váží jen tu jedinou “svou” misku bez protizávaží. Prostě jejich kapacita vědomí nedovede pojmout existenci dvou misek vah. Dá se to naučit, ale oni si libují jen v té jedné, v představě o své chytrosti.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.