Komentář Evžena Smrkovského: (Ne)víte, kdo je lhář, dezinformátor či dezolát?

od redakce

Nemysli! Když myslíš, tak nemluv! Když mluvíš, tak nepiš! Když píšeš, tak nepodepisuj! Když ale podepíšeš, pak se nediv! Možná si starší generace vzpomenou na dávnou realitu, později už jen vtip, ale jak je to nyní? Nebude vhodné to doporučení doplnit o – a ani se radši na nic neptej?!

Zákon 198/1993 Sb. tvrdí, že systém v letech 1948-89 byl zločinný a zavrženíhodný. Měl jsem možnost seznámit se s ním opravdu, opravdu dost důvěrně. Otázky by neměly být v demokracii a svobodě považovány za dezinformaci dezoláta a noví vládci by měli uvítat možnost odpověďmi prokázat kvality nového směřování i kvality svoje. Ale pro jistotu se ptám, platí to i u nás?

Ve smyslu zákona souhlasím s tím, že v krátkém období po válce napáchaly u nás, tak jako v celém světě, legitimní euforie, zbrklost i nezkušenost, vliv mocností a vyhlášená studená válka opravdu velké škody a tragédie. Nebyl to ale jen logický důsledek nedávno prožité apokalypsy, kterou světu připravil kapitalismus? To není omluva, ale zcela legitimní otázka vycházející z reality.

Na internetu, pro zadání »první novoroční projev po převratu«, je mj. uvedeno: »Po frázovitých, téměř neměnných a vzájemně zaměnitelných projevech Gustáva Husáka získala slova hlavy státu opět smysl a vážnost.« Toto nechci komentovat svými slovy, a proto jen neutrálně konstatuji: S prvním odstavcem projevu Václava Havla – tedy konstatováním, co jsme 40 let slyšeli, souhlasím. S další jeho větou, v podstatě otázkou, proč ho občané zvolili, si opravdu nevím rady. Pan prezident se domníval, že nebyl zvolen proto, aby národu lhal. A tady už si nejsem jistý s odpovědí, a proto se poptávám. Bohužel už Václav Havel odpovědět nemůže, tedy pomozte, prosím, vy občané. Myslíte si, jako on, že před převratem republika nevzkvétala?

Jistě, komunisté vytvořili podniky s velkým výrobním potenciálem, který se jistě dal intenzívněji a racionálněji využívat. Ale neumožnil tento potenciál a zásoby jeho následovníkům tzv. privatizací zachraňovat jejich první rozpočty? Neslyšeli jste, milí občané, dobový vtip: Jaký byl nejhorší zločin komunistů? Tehdejší odpověď zněla, že vytvořili zásoby jen na pět let! A bylo to prostředí, ve kterém začal V. Havel dělat prezidenta, opravdu tak mravně zkažené, jak uvedl? A je prostředí, na jehož tvorbě se léta podílel, lepší?

I pozdější premiér a prezident, tehdy jen ministr, plýtval optimismem i jalovým sliby. Opravdu jsme za tři roky dosáhli úrovně Rakouska a za další čtyři úrovně Německa? Pravda je, že v počtu nezaměstnaných a všech typických neduhů kapitalismu dost dosaženo bylo, v něčem jsme je i předhonili. To jen kvůli pravdě. Opravdu tento ekonom a prognostik údajně neznal špinavé peníze? A nebyl to on, za jehož premiérování zavládla blbá nálada? A nevyústila v krizi?

I k současnému prezidentovi položím dvě úsporné otázky: Uvědomujete si, pane generále a prezidente, že Váš návrh – zrušení práva veta a jeho nahrazení usnesením kvalifikované většiny při jednáních v evropských orgánech – lze hodnotit jako velezradu? Nebyl Váš návrh už historií prověřen vždy s tragickými následky?

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.