»Objektivnost« ČT a Brusel

od redakce

Neobjektivnost zahraničního zpravodajství České televize se údajně měla dostat na jednání samotné Rady ČT. Podle toho, co na internetu stále koluje, měl radní Michal Jankovec prohlásit: »Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení. Česká televize se na to nesmí dívat tak, jako kdyby byla součástí současného Ruska, které nikdy žádné humanistické tradice v evropském slova smyslu nemělo. To bychom museli vystoupit z Evropské unie.«

Poté, pochopitelně, jde-li o autentické tvrzení, bylo zbytečné vést jakoukoli další diskusi. Vše bylo jasné.

Protože se však nikde neobjevilo žádné dementi, předpokládám, že nebylo co dementovat a že nešlo o žádnou »lživou zprávu«. Možná však, že jen příslušné orgány kontrolující, co máme a co nemáme vědět, zaspaly a je už těžké informaci vymazat. Proto si tamní šéfové řekli, že vlastně na tom nezáleží, protože mnoho dalších zpráv udělá v hlavách lidí stejně »guláš« a nakonec budou věřit tomu, co jim bude neustále opakováno.

Nebo je tu i jiné vysvětlení. A sice, že všichni máme vědět, jak to vlastně je a že náš »velký bruselský (nebo že by washingtonský?) bratr« bdí za nás nad tím, abychom »nešlápli vedle«. Pak mu ovšem musíme velmi poděkovat.

Milan ŠPÁS

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.